Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

To dopiero wyzwanie!

Męska Strona Rzeczywistości zapala mężczyzn do pracy. Pomaga walczyć ze złymi nawykami i budować lepszą jakość życia. Wspólnota zawiesza poprzeczkę wysoko, ale potem sumiennie wspiera w dążeniu do celu.

Niedziela małopolska 25/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Męska Strona Rzeczywistości

Archiwum wspólnoty

Mężczyźni rozpoczynają rok pełen wyzwań wspólnym weekendowym wyjazdem

Mężczyźni rozpoczynają rok pełen wyzwań wspólnym weekendowym wyjazdem

MSR to część Wspólnoty Indywidualności Otwartych powstałej z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. Celem działalności MSR jest wspieranie rozwoju męskości, której definicje są w dzisiejszych czasach nieustannie przeobrażane. Tarnowski rejon MSR, działający przy Duszpasterstwie Akademickim „Tratwa” przy kościele św. Józefa, przeżywa właśnie reaktywację. Uruchamia też rekrutację dla nowych członków. Kolejny rok formacyjny rozpocznie się we wrześniu weekendowym wyjazdem w męskim gronie.

To więcej niż cel

Zdaniem osób zrzeszonych w tarnowskiej wspólnocie, współczesny mężczyzna ma znacznie więcej do zrobienia niż „tylko” zapewnienie bytu materialnego bliskim. – Odpowiedzialność za wzrost wiary rodziny, dbanie o prawidłowy rozwój pociech, służba bliźnim, zapanowanie nad nadmiarem obowiązków i wybranie z nich tych najistotniejszych – to tylko część zadań dzisiejszego ojca i męża. A w tym wszystkim potrzebna jest jeszcze chwila na spotkanie z Bogiem. Jeśli tego zabraknie, to mogą nas dopaść kryzysy i wątpliwości – podkreśla Paweł Srebro, lider MSR w Tarnowie.

Mężczyźni działają w oparciu o Kodeks Honorowy. Zawiera on cztery wartości: siłę, odpowiedzialność, mądrość i honor. Jak tłumaczy pan Paweł, nad poszczególnymi cnotami pracuje się od października do czerwca. – Co miesiąc, każda osoba sama wyznacza sobie kolejne zadania, mające podnosić jakość życia. To ma być coś, co mnie przerasta i tym samym popycha do rozwoju – mówi koordynator tarnowskiej grupy. Zadaniem jej członków jest realizowanie tych zamierzeń i zaznaczanie w tabeli poczynionych postępów lub ich braku. Raz w miesiącu mężczyźni spotykają się, by zdać raport z pracy. Wspólnota wspiera i rozlicza owoce działań każdego członka. Po podzieleniu się swoimi doświadczeniami mężczyźni uczestniczą w nocnej Eucharystii z konferencją.

Co się zmienia?

Na kanałach MSR w mediach społecznościowych można przeczytać o owocach tej konkretnej, często żmudnej, ale i wytrwałej pracy. Na Facebooku wypowiada się m.in. mężczyzna, który podjął codzienny kilkuminutowy dialog małżeński z żoną, by każdego dnia dowiadywać się, które zachowania zwiększają wzajemną bliskość, a które naruszają małżeńską więź. Inny zdał relację z całodniowej rowerowej wyprawy z dwiema małymi córkami.

Reklama

– Podstawa w pracy nad sobą, w systemie proponowanym przez MSR, to konkretne określenie celu i monitorowanie jego realizacji. Tę umiejętność stosuję do każdej istotnej dziedziny mojego życia, dzięki czemu widzę postęp wszędzie tam, gdzie bym sobie tego życzył. Jednym z przykładów może być regularna medytacja Słowa Bożego i wcielanie jej owoców w codziennym życiu. Drugi to np. wytyczenie i przejście najtrudniejszej w naszym rejonie trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – dzieli się pan Paweł.

Do tego wszystkiego trzeba mieć kondycję. Panowie zrzeszeni we wspólnocie zobowiązują się do podejmowania aktywności fizycznej min. 2 godz. tygodniowo. – Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu mamy więcej energii do realizowania swojego powołania. W zdrowym ciele lepiej pracuje umysł, lepiej kształtuje się duch – mówi Paweł Srebro i dodaje: – Codzienność ma teraz zawrotne tempo, jeśli chcemy nadążyć i zrobić coś ponad minimum, potrzebujemy do tego dobrze działającego organizmu. Regularny wysiłek fizyczny pomaga również hartować wytrwałość. A ta potrzebna jest przy pracy z kolejnymi wartościami, czyli odpowiedzialnością, mądrością i honorem.

Boom na męskie wspólnoty

Opiekun duchowy MSR w Tarnowie, ks. Krzysztof Ciebień zauważa, że w ostatnim czasie Kościół przeżywa rozkwit będący efektem zwiększającej się liczby męskich wspólnot. – Rozmawialiśmy na ten temat z panem Jackiem Pulikowskim i stwierdziliśmy, że obecnie jest boom na tzw. męską duchowość – mówi kapłan. – Wydaje mi się, że to odpowiedź na to, co lansuje świat, czyli mężczyznę jako Piotrusia Pana albo wiecznego lalusia. Nic dziwnego, że wielu facetów czuje, że to nie jest ich natura. Chcą budować coś innego. Myślę, że stąd ten renesans grup z męską duchowością – dodaje.

Reklama

Rejon w Tarnowie w zeszłym roku przyjął pierwszych dziewięciu kandydatów. Każdy z nich przeszedł rok próbny. – W wakacje chłopaków czeka ostatni sprawdzian, czyli Poligon Duchowości. Ta ekstremalna przygoda to połączenie kilku dyscyplin sportowych, surviwalu, ćwiczeń duchowych. Na koniec następuje przyjęcie do wspólnoty tych, którzy spełnili wszystkie wymagania, oraz wspólne świętowanie intensywnego roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kandydaci dołączą do obecnych członków – mówi lider grupy.

Zrzeszeni w MSR po pozytywnym przejściu okresu kandydatury będą musieli wypełniać obowiązki jednakowe dla wszystkich we wspólnocie, czyli poświęcać ok. 15 min na codzienną modlitwę i lekturę Pisma Świętego, ćwiczyć min. 2 godz. w tygodniu, przeznaczyć 12 godz. w roku na służbę bliźnim i 12 godz. na posługę we wspólnocie.

Możesz dołączyć

Nabór na rok 2021/2022 potrwa do końca lipca. Formacja rozpocznie się tzw. Zjazdem na start, w którym udział jest obowiązkowy dla wszystkich pragnących przystąpić do roku kandydackiego. – W trakcie wyjazdu omawiamy formację od strony technicznej, podpowiadamy, jak radzić sobie z pracą w oparciu o wyzwania, omawiamy najważniejsze wydarzenia. Jest też oczywiście wprowadzenie do duchowości, nie brakuje czasu na integrację – mówi pan Paweł.

W tym roku kandydaci i członkowie MSR spędzą pierwszy weekend września w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. – Wyjazd będzie połączony ze zjazdem całego ogólnopolskiego MSR, dlatego to niesamowita okazja do zainspirowania się osiągnięciami tych, którzy we wspólnocie działają od lat – dodaje koordynator.

Jak informuje, przed przystąpieniem do formacji panowie zaproszeni są do przeczytania książek: Dzikie Serce. Tęsknoty męskiej duszy – Johna Eldredge’a i 7 nawyków skutecznego działania – Stephena Coveya oraz zapoznania się z materiałami filmowymi. Dla kandydatów został przygotowany także obszerny kurs on-line, który prowadzi przez każdą z wartości i podpowiada, jak dobierać wyzwania. Nacisk kładziony jest też na rozwój duchowy. W trakcie roku formacyjnego członek otrzymuje co miesiąc fragment Pisma Świętego wraz z komentarzem oraz film wprowadzający do zasady, nad którą należy pracować.

– Droga jest wymagająca, ale satysfakcji z osiągniętych celów nie da się niczym zastąpić! – podsumowuje lider tarnowskiej grupy.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję