Reklama

Niedziela Świdnicka

Zagrali w finale

W Rzeszowie w dniach 28-29 czerwca odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej o Puchar magazynu Króluj nam Chryste.

Niedziela świdnicka 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

turniej piłkarski

Ks. Damian Fleszer

Lektorzy z Kudowy-Zdroju w przerwie ogólnopolskich zawodów w piłkę nożną

Lektorzy z Kudowy-Zdroju w przerwie ogólnopolskich zawodów w piłkę nożną

Wśród uczestników tych prestiżowych rozgrywek, dzięki dzikiej karcie, znaleźli się reprezentanci diecezji świdnickiej. Do Rzeszowa pojechali lektorzy młodsi z parafii sw. Bartłomieja Apostoła z Kudowy-Zdroju wraz z opiekunem ks. kan. Damianem Fleszerem.

Ludzie was obserwują

Ogólnopolskie zawody dla członków Służby Liturgicznej to impreza cykliczna, która odbywa się od 16 lat. Po raz trzeci gospodarzem rozgrywek był Rzeszów. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: ministrant, lektor młodszy, lektor starszy. Zmagania sportowe trwały dwa dni. Do rywalizacji przystąpiły 72 drużyny z 22 diecezji, które swoje mecze rozgrywały na 11 obiektach sportowych, w tym 3 halowych i 8 na boiskach typu „Orlik”. – Piłkarskie mistrzostwa ministrantów i lektorów to przede wszystkim dobra zabawa, spotkanie ludzi związanych z Kościołem, którzy na co dzień poświęcają swój czas, aby służyć Panu Bogu. Ministrant to ktoś, kto swoją osobą świadczy o Jezusie. Ludzie, obserwując ministrantów, mówią o całym Kościele, dlatego włóżmy wszyscy wysiłek, aby te Mistrzostwa były naszą Ewangelią – tymi słowami zostali powitani przez organizatorów uczestnicy ogólnopolskiego turnieju.

Rozgrywki

Podczas losowania, które odbyło się kilka dni przed zawodami, 27 zespołów kategorii lektorzy młodszy zostało podzielonych na 4 grupy.

Wyniki tej fazy rozgrywek decydowały, o jakie miejsca dana drużyna będzie walczyć kolejnego dnia. Debiutujący w rozgrywkach kudowianie w składzie: Maciej Krzywonos, Kamil Południak, Anatol Stasyszyn, Wojciech Grzegorczyk, Kacper Maszczak i Beniamin Drąg trafili na bardzo silne zespoły grupy A, w której zmierzyli się z rówieśnikami z Zembrzyc (archidiecezja krakowska), Żabnicy (diecezja bielsko-żywiecka), Leżajska (archidiecezja przemyska) – późniejszy triumfator w tej kategorii, Błażkowej (diecezja rzeszowska), Warszawy (archidiecezja warszawska) i Bednar (diecezja łowicka). Bilans meczów – 1 wygrana i 5 przegranych sprawił, że kolejnego dnia lektorzy młodsi walczyli w finale pocieszenia. Tam było już lepiej. Zwycięstwa nad drużynami z diecezji kaliskiej, poznańskiej czy koszalińsko-kołobrzeskiej doprowadziły naszych do tzw. Finału „C”, którym nieznacznie ulegli lektorom z Warszawy 2 do 3. Ostatecznie, jak wyliczyła nasza redakcja, nasi reprezentanci zajęli 20 miejsce.

Reklama

– Graliśmy ambitnie, choć pierwszego dnia wygraliśmy tylko ostatni mecz o honor. W drugim dniu zawodów było o wiele lepiej i gra w finale była dla nas nagrodą za walkę. Jestem dumny z mojej drużyny – mówił tuż po ostatnim gwizdku opiekun i dyrektor zespołu ks. Damian Fleszer.

Przypomnijmy, że dotychczas na zawodach tej rangi diecezję świdnicką reprezentowały 3 zespoły. Największy sukces, trzy lata temu, odnieśli ministranci z parafii św. Brata Alberta ze Świebodzic, zdobywając tytuł wicemistrzów Polski.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą Chrystusowi

Niedziela sandomierska 28/2019, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka

służba liturgiczna

Ks. Adam Stachowicz

Procesja na rozpoczęcie Mszy św.

Procesja na rozpoczęcie Mszy św.

Miejscem tegorocznej ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów było sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Do naszej diecezji przybyło ponad tysiąc pięciuset lektorów, ministrantów i kandydatów do służby ołtarza ze swoimi duszpasterzami z całej Polski

Wiele diecezjalnych grup ministranckich rozpoczynało swoje pielgrzymowanie we wczesnych godzinach rannych, zaś ci z najdalszych zakątków Polski mieli zorganizowaną dwudniową wyprawę na ogólnopolskie spotkanie. – Ministranci w dwu grupach zdobywali szczyt Łysej Góry, na której znajduje się sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Jedna grupa wchodziła szlakiem królewskim przez Puszczę Jodłową, druga od Starej Słupi. Podczas wędrówki obie grupy rozważały stacje Drogi Krzyżowej. W sanktuarium ministranci nawiedzili relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, pełniący w Konferencji Episkopatu Polski funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, pełniący w KEP rolę przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, oraz liczni kapłani pełniący funkcję duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza – wylicza ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję