Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bohater drugiego planu

Dziewiąta edycja Ewangelizacji w Beskidach: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg” rozpoczęła się na Stecówce (760 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne hasło ewangelizacji to „Św. Józef – bohater drugiego planu”. – Na pierwszym planie jest Pan Bóg, a dopiero na drugim św. Józef. Na każdej górze poznajemy życiowe role, jakie pełnił w swoim życiu: oblubieniec, małżonek, ojciec, głowa rodziny, robotnik, pielgrzym wiary, najczystszy, cichy. Wybraliśmy te konkretne, dlatego że i my je podejmujemy w swoim życiu – czy to małżeńskim, czy samotnym, i ważne, byśmy się w tym upodobniali do św. Józefa – mówią świeccy koordynatorzy ewangelizacji Bernadeta i Stefan Targoszowie, dodając, że są wdzięczni wszystkim wspólnotom, które służą na każdej górze, czyniąc to z wielkim oddaniem.

Mszy św. sprawowanej przy kościele na Stecówce i poprzedzonej Litanią do św. Józefa przewodniczył ks. Grzegorz Strządała z parafii w Istebnej. Koncelebrowali: inicjator ewangelizacji franciszkanin o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu, ks. Andrzej Woźniak z Polanki Górnej i ks. Adam Wandzel z Bestwiny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nie ma świętego, który by nie miał po drodze zawahania. Ale kiedy w tym zawahaniu odnajduje Boży plan, to jest to moment, w którym buduje się świętość. Bóg pokochał nas miłością oblubieńczą, wybrał małżeństwo Maryi i Józefa, żeby nam pokazać niezwykłą relację po ludzku przeżywaną – zauważył ks. Strządała w kazaniu.

Reklama

Na Stecówce ewangelizowała wspólnota Zacheusz z Jaworza. – Jestem tu z mężem. Cieszę się, że mogę ze wspólnotą śpiewać i uwielbiać Pana. Osoby, które chodzą po górach, muszą mieć w sobie dużo siły do zmagań z trudnościami, jednak wiedzą, że jest ktoś ponad nimi, kto sprawia, że życie staje się łatwiejsze i kto daje siły do pokonywania przeciwności – podkreśliła Asia Dziedzic z Zacheusza.

Jej koleżanki Teresa i Kornelia rozdawały uczestnikom materiały związane ze św. Józefem. – Rozdajemy kartki z zadaniem przygotowanym przez o. B. Kocańdę. Mamy Rok św. Józefa i w związku z tym na pierwszej górze jest zadanie, by napisać, co dla mnie oznacza, że św. Józef jest opiekunem Kościoła. Odpowiedź przekazujemy organizatorom na następnej górze i tam otrzymujemy nowe zadanie. I tak aż do ostatniego spotkania – mówią członkinie Zacheusza.

W kolejne soboty ewangelizowano na Jałowcu i Pilsku. 24 lipca Msza św. o godz. 12 będzie miała miejsce na Hrobaczej Łące.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góra dziękczynienia

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2024, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Grupa muzyczna z Żywca Moszczanicy z przedstawicielami Domowego Kościoła rejonu żywieckiego

Grupa muzyczna z Żywca Moszczanicy z przedstawicielami Domowego Kościoła rejonu żywieckiego

– Jezus jest naszym darem – i to jest jedyny dar, który nie jest przechodni i nigdy nikt ci go nie weźmie. On jest Twój na zawsze i niech to będzie powód twojego dziękczynienia. Jeśli mamy Jego, to mamy wszystko – mówił ks. Grzegorz Guga podczas 12. Ewangelizacji w Beskidach (EwB) na Soszowie w Beskidzie Śląskim.

Trzecie spotkanie 20 lipca poprowadził Domowy Kościół z rejonu żywieckiego. Śpiewała i grała grupa muzyczna z Moszczanicy. Na tej górze prócz diecezjan pojawiły się osoby także z Bydgoszczy, Gliwic, Łazisk, Żor, czy nawet z Londynu i z Kolonii w Niemczech. – W EwB uczestniczymy od początku, najpierw rodzinnie, a od trzech lat także jako Domowy Kościół (DK). Z DK byliśmy już na Rysiance i Hali Lipowskiej, a teraz na Soszowie Wielkim. Na pierwszej EwB usłyszałam zaproszenie o. Bogdana z Rychwałdu, że jeżeli nie mamy pomysłu na wakacje, to czujmy się zaproszeni na kolejne szczyty. Odpowiedzieliśmy na to zaproszenie. Dzięki temu poznaliśmy różne góry w naszym rejonie. EwB to po prostu coś dla ciała i coś dla ducha – mówi Niedzieli Agnieszka Elżbieciak, która przyszła z mężem Romanem. Oboje są parą rejonową DK rejonu Żywiec. Była z nimi córka, która pomagała przy stoisku z pieczątkami i materiałami ewangelizacyjnymi.
CZYTAJ DALEJ

Nauka religii głównym tematem 401. Zebrania Plenarnego KEP

2025-06-10 16:17

[ TEMATY ]

katecheza

Episkopat News

Głównym tematem obrad 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się we wtorek w Katowicach będą lekcje religii w szkołach i kwestia katechezy parafialnej – zapowiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o zmniejszeniu liczby lekcji religii w szkołach z dwóch do jednej tygodniowo od początku roku szkolnego 2025/2026. Resort wprowadził zasadę, zgodnie z którą lekcje religii powinny odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Ponadto ocena z lekcji religii nie wlicza się już do średniej ocen.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dzień Dziecka – niechaj trwa

2025-06-11 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W ramach projektu Marszałkowskie Koncerty u Jezuitów w Sali Teatralnej przy kościele OO. Jezuitów została wystawiona bajka muzyczna Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i wilk”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję