Reklama

Niedziela Łódzka

Sędziejowice – parafia tętniąca życiem

Uderzenie pioruna zniszczyło XVIII-wieczny drewniany kościół, który stanowił centrum życia miejscowości. W jego miejsce powstała nowa budowla.

Niedziela łódzka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny

Ołtarz główny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sędziejowice to wieś w powiecie łaskim. Najstarsze zapisy jej dotyczące sięgają 1136 r. Stanowiła ona własność książęcą nadaną arcybiskupom gnieźnieńskim. Parafia erygowana została w XIII wieku przez abp. gnieźnieńskiego Jana Pełkę, a pierwszy kościół św. Marii Magdaleny Pokutnicy i św. Klemensa I Rzymskiego wybudowano w XV wieku.

Na jego miejscu w 1779 r. stanęła znacznie większa świątynia ufundowana przez abp. gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego. Był to kościół drewniany, orientowany, jednonawowy z dobudowaną sionką, bogato wyposażony przez fundatora. Znajdowały się w nim wczesnobarokowe ołtarze oraz 13 obrazów przedstawiających Chrystusa Zmartwychwstałego oraz 12 Apostołów. Świątynia była kilkakrotnie odnawiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niestety, 13 lipca 1984 r., podczas burzy uderzył w nią piorun. Powstał gwałtowny pożar, który całkowicie zniszczył zabytkowy kościół z jego cennym wyposażeniem. Wielu parafian wciąż pamięta zgliszcza po najważniejszej budowli w Sędziejowicach.

Nowa świątynia

Po tragicznym pożarze nie było czasu na rozpacz i żal. Należało szybko odbudować dom Boży. Dzięki zaangażowaniu ks. Józefa Królikowskiego i parafian w latach 1984-87 wybudowano nowy kościół o konstrukcji murowanej według projektu Mirosława Rybaka. Przypomina on sylwetką wczesnoromańskie kościoły Rawenny. Wzniesiony został w kształcie ośmioboku obudowanego traktem, w którym umieszczono 4 kaplice oraz wybudowano ośmiokątną wieżę – dzwonnicę, na której umieszczono krzyż. Nowy kościół został poświęcony przez bp. Bohdana Bejze 22 lipca 1987 r., a konsekrował go abp Władysław Ziółek 22 września 2007 r.

We wnętrzu znajduje się dębowy ołtarz wykonany w czasie, kiedy proboszczem parafii był ks. kan. Grzegorz Kaźmierczak. W ołtarzu głównym mieści się obraz św. Marii Magdaleny z Chrystusem Zmartwychwstałym, a po bokach – w kompozycji ikonostasu – wizerunki św. Piotra i św. Pawła oraz czterech Ewangelistów. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się rzeźbiona w drewnie lipowym złocona scena z Kalwarii: Chrystus Ukrzyżowany i stojąca u Jego stóp Matka Boża Bolesna, św. Jan Apostoł oraz św. Maria Magdalena. Rozbudowany ołtarz główny jest dziełem miejscowego stolarza Marka Wesołego; rzeźby wykonał artysta Maciej Koliński; złocenia Grażyna Lazarowicz z Częstochowy; obrazy namalował Wojciech Nowaczyk z Wieruszowa. Ołtarz główny jest zdobiony rzeźbą polichromowaną Ostatniej Wieczerzy, obok usytuowana jest ambonka, lektorium oraz kredencja – wykonane z białego marmuru z Carrary.

Reklama

W ołtarzu kaplicy po lewej stronie kościoła znajdują się obrazy patronów parafii – św. Marii Magdaleny i św. Klemensa Rzymskiego. W drugiej kaplicy po tej samej stronie usytuowane są wizerunki św. Ojca Pio, św. Marii Magdaleny w zwieńczeniu oraz konfesjonał Jana Pawła II. W prawej stronie kościoła znajduje się kaplica z ołtarzami Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa.

Uwagę zwracają rzeźbione w drewnie lipowym i polichromowane stacje Drogi Krzyżowej w kapliczkach dębowych autorstwa rzeźbiarza z Olsztyna k. Częstochowy. Na ścianach na zewnątrz świątyni znajdują się pamiątkowe tablice: z okazji poświęcenia nowego kościoła oraz tablica ku czci żołnierzy Armii Krajowej.

Ze względu na dwóch patronów wspólnota parafialna obchodzi 2 odpusty: św. Marii Magdaleny – 2 lipca i św. Klemensa – 23 listopada. Na terenie parafii znajduje się kilka kaplic: kaplica Matki Bożej Częstochowskiej na cmentarzu w Sędziejowicach, kaplica Matki Bożej Dobrej Rady w Kamostku oraz kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kozubach Starych.

Nowe czasy

Wraz z objęciem funkcji proboszcza przez ks. kan. Dariusza Chlebowskiego 1 lipca 2016 r. w sędziejowickim kościele rozpoczął się nowy rozdział. Jak podkreślają parafianie, to czas pełen energii, śpiewu, działalności na rzecz integracji, dobroczynności, wspierania potrzebujących, zangażowania w życie parafii. Swą działalność rozpoczęła schola, zespół muzyczny oraz chór gospel dla najmłodszych. Dzieci i młodzież chętnie biorą udział w wielu konkursach. Miejsce w sędziejowickim kościele znalazł również Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – należą do niego dziewczynki w różnym wieku, które czynnie angażują się np. w pomoc charytatywną. Bardzo liczną grupą są też ministranci.

Reklama

Młodzi parafianie co roku mają możliwość wyjazdu na letnie kolonie do Poronina, z których chętnie korzystają. Organizowane są także rozmaite spotkania integracyjne dla dzieci i młodzieży: ogniska, spotkania opłatkowe. Dzieci przygotowują ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe. Przy okazji odpustu parafialnego św. Marii Magdaleny odbywa się festyn rodzinny, który przyciąga całe rodziny.

Ksiądz proboszcz wprowadził do sędziejowickiego kościoła wiele zwyczajów, bez których parafianie już nie wyobrażają sobie roku kościelnego: Orszak Trzech Króli, Zaduszki Artystyczne, procesję z okazji Niedzieli Palmowej z pięknymi własnoręcznie wykonanymi przez parafian palmami oraz nabożeństwa fatimskie z procesją ulicami Sędziejowic, a także koncerty noworoczne.

Dorośli parafianie aktywnie uczestniczą w spotkaniach Żywej Róży. W kościele organizowane są koncerty, przyjeżdżają zaproszeni goście z całej Polski, a także lokalni artyści z Domów Kultury z Sędziejowic czy Łasku. W kościele często prezentowane są różne wystawy. Aktualnie znajdują się tam prace fotograficzne „Sędziejowice – Perła Województwa Łódzkiego”. Wystawa jest częścią projektu, który ma na celu promocję gminy Sędziejowice, a także dumy mieszkańców – Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego. Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Gminy Sędziejowice wraz z partnerami przeprowadzili szereg działań mających na celu promocję miejscowości. Przygotowany został folder Sędziejowice – perła Województwa Łódzkiego, w którym zaprezentowano miejsca zatrzymane w kadrze przez uczestników konkursu fotograficznego. Zdjęciom towarzyszą opisy pokazywanych miejsc.

Reklama

Ostatnio parafię dotknęło bolesne doświadczenie, kiedy to w wyniku przejścia trąby powietrznej zniszczone zostało ok 60 domostw. – Bogu dzięki, że nikomu z mieszkańców nic się nie stało. Moi parafianie to dzielni ludzie, dlatego wiem, że wspólnymi siłami damy radę naprawić wyrządzone przez nawałnicę szkody – podkreśla ks. prob. Dariusz Chlebowski.

Karta historii

Sędziejowice to również miejscowość ze swoją ważną historią. To pod Sędziejowicami 26 sierpnia 1863 r. w czasie powstania styczniowego rozegrała się zwycięska dla powstańców bitwa. Od kilku lat możemy oglądać jej rekonstrukcję. Dla upamiętnienia tego faktu szkoła nosi imię Powstańców 1863 r.

Na sędziejowickim cmentarzu nad innymi pomnikami góruje Pomnik Kozaków wzniesiony przez Rosjan w 1873 r., a obok znajduje się skromniejsza zbiorowa mogiła powstańców ze zgrupowania gen. Edmunda Taczanowskiego poległych we wspomnianej bitwie z 26 sierpnia 1863 r. To mogiła, na której parafianie sędziejowickiego kościoła zapalają znicze 1 listopada, aby oddać cześć bohaterom.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół św. Józefa w Czarnówku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks.Robert Gołębiowski

Figura św. Józefa w kościele w Czarnówku

Figura św. Józefa w kościele w Czarnówku

Naszą wędrówkę po świątyniach noszących imię patrona obecnego roku, czyli św. Józefa, rozpoczynamy od niewielkiego kościoła filialnego w Czarnówku.

Świątynia wchodzi w skład parafii św. Judy Tadeusza w Lubiczu, w dekanacie Banie. Przedstawienie właśnie takiego, skromnego kościoła oddaje charyzmat życia Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef był pokorny, skromny, nie narzucający się, a jego wielkość dostrzegalna była w prostocie postępowania. Wiejskie kościoły mają swoje klimaty, które napawają ożywczym duchem wiary, i tak też jest w Czarnówku. Mieszka tu tylko 127 osób. To najdalej położona od centrum miejscowość w gminie Widuchowa, zapomniana przez władze, gdyż do niedawna nie funkcjonowała tu nawet komunikacja, a do stacji kolejowej w Pacholętach jest 5 km. Kościół jest więc centrum życia mieszkańców i to tutaj koncentruje się wszystko, co stanowi także o życiu społecznym wioski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis

2024-04-15 18:08

pl.wikipedia.org

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu ukończyłaby 82 lata. Informację o śmierci profesor potwierdziła PAP w poniedziałek po południu córka zmarłej Joanna Staniszkis.

Jak poinformowała rodzina zmarłej pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w kościele w Podkowie Leśnej. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję