Reklama

Niedziela w Warszawie

Obecność przestrzeni i ducha

Małżeństwa z Ruchu Equipes Notre--Dame spotkały się na pielgrzymce w Niepokalanowie.

Niedziela warszawska 29/2021, str. V-VI

[ TEMATY ]

Equipes Notre Dame

Archiwum PK

Małżeństwa z Ruchu Equipes Notre-Dame na pielgrzymce w Niepokalanowie

Małżeństwa z Ruchu Equipes Notre-Dame na pielgrzymce w Niepokalanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Towarzyszyła nam wielka radość, że znowu możemy się spotkać twarzą w twarz. Jednocześnie widać było, że czas pandemii w czytelny sposób coś zmienił. Można zaryzykować stwierdzenie, że pandemia wydobyła dwa aspekty obecności – przestrzeni i ducha.

Jakkolwiek odległość odgrywa ważną rolę to jednak obecność w znacznym stopniu jest sprawą ducha. Dlaczego? Odwołam się do mojego doświadczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Byłem, ale nieobecny

Z żoną Heleną jesteśmy małżeństwem ponad 40 lat. Gdy zaczynaliśmy wspólne życie, ja rozpoczynałem karierę zawodową. Byłem ambitnym, młodym naukowcem. Na świat przychodziły kolejne dzieci. Żona z wielkim oddaniem, jak to mówi mój przyjaciel, „ogarniała wszystko”. Ja, po wielu godzinach nieobecności w domu – dojazd do pracy zajmował mi w obydwie strony co najmniej 4 godziny – starałem się uczestniczyć w domowych zajęciach. Włączałem się w prace domowe. Prałem sterty ubrań we frani (to taka ręczna pralka), wieczorami zajmowałem się dziećmi, jeżeli zdążyłem przed ich snem. A jednak coś było nie tak.

Byłem obecny i nieobecny. Moje myśli cały czas krążyły wokół problemów naukowych, pacjentów, dla których przygotowywałem plany leczenia. Na uwagi żony, że czuje się samotna, odpowiadałem: przecież jestem. I nie była to odpowiedź taka, jaką wypowiadał Samuel, gdy w czasie snu słyszał głos Pana. I byłem, i nie byłem. Bardzo powoli zaczynałem dostrzegać, że taka postawa jest niewłaściwa. Fizycznie obecny, duchowo nieobecny.

Istota relacji

Szczerze mówiąc, do końca tej drogi dotarłem dopiero wtedy, gdy zostałem dziadkiem. Moja żona bardzo energicznie naciskała na to, abyśmy mieli bliski kontakt z wnukami. Nie było to takie proste. Mamy pięcioro wnuków i cztery wnuczki w trzech domach naszych dzieci. Przyznawałem jej rację. Jednak bycie z małymi dziećmi było dla mnie trudne. Nie bardzo wiedziałem, jak się z nimi bawić. Z chłopcami jeszcze nie było źle. Zawsze lubiłem grać w piłkę, w jakieś inne gry. Oni też to lubili. Ale z dziewczynkami? To przekraczało moje umiejętności, wręcz rodziło we mnie jakiś lęk.

Reklama

Pewnego dnia zrozumiałem, że istotą relacji z małymi dziećmi jest obecność. One po prostu lubią, gdy jestem z nimi, skupiony na tym, co robią, co przynosi im radość.

Nie chcę powiedzieć, że sama obecność wystarczy. Chce powiedzieć, że istotą obecności jest skupienie na drugiej osobie, uważne wsłuchiwanie się w nią. To niby takie oczywiste. Każdy z nas pragnie być w centrum uwagi.

Patrzę na Niego

W niepokalanowskim sanktuarium Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask po powitaniu i przekazaniu kilku informacji, spotkanie naszego ruchu rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Zwykle przed Mszą św. adorujemy Pana Jezusa.

Adoracja pozwala nam wyciszyć się wewnętrzne, aby we właściwej dyspozycji wejść w Mszę św. Adoracja to po prostu obecność. To obecność Chrystusa, który kieruje swoją uwagę na nas i nasza obecność, której istotą jest skupienie uwagi na Chrystusie.

Dla mnie to trudne i rzadko udaje mi się osiągnąć takie wewnętrzne skupienie, jakie opisuje św. Jan Maria Vianney. Opowiadał on o kontemplacji wieśniaka z Ars, który całe godziny spędzał nieruchomy w kościele ze wzrokiem utkwionym w tabernakulum. Zapytany przez Świętego Proboszcza, co robi przez cały dzień, odpowiedział: „Nic, ja patrzę na Niego, a On patrzy na mnie”.

Czy można nauczyć się adoracji? Zapewne wiele można uczynić, aby umieć skupić uwagę na Chrystusie. Trudno jednak to sobie wyobrazić, jeżeli w codziennym życiu nie będziemy ćwiczyli cnoty obecności.

Zasiadanie

Tak wiele rzeczy robimy przy okazji. Modlimy się w drodze do pracy, rozmawiamy w czasie posiłku, często przy włączonym telewizorze. Taki sposób komunikowania się nie pozwala wsłuchać się i to nie tylko w słowa, ale i w serce osoby, z którą rozmawiamy. Gdy dotyczy to osób nam bliskich, szczególnie naszego współmałżonka to sprawa jest bardzo poważna. Dlatego w Ruchu Equipes Notre Dame zobowiązani jesteśmy do spędzenia w każdym miesiącu dłuższego czasu, godzinę, dwie a nawet trzy na wspólnej modlitwie, na rozmowie, na rozważaniu małżeńskich i rodzinnych spraw. Nazywamy to zasiadaniem. Takie spotkanie ma sens tylko wtedy, gdy jesteśmy obecni!

Reklama

Małżeństwa, które decydują się na tzw. pilotaż, czyli czas 12 spotkań, w czasie których zapoznają się z charyzmatem Ruchu Equipes Notre Dame bardzo często, gdy przedstawiane jest zasiadanie, reagują zdziwieniem. Przecież my ze sobą rozmawiamy. A jednak, gdy podejmą wysiłek poświęcenia dłuższego czasu na wspólnym spotkaniu w obecności Boga, jakże często mówią: to było coś innego, nowego. Są blisko siebie, obecni, starają się, aby ich serca znalazły się w tej samej przestrzeni duchowej.

Czasami potrzeba kilku lat, wielu „zasiądźmy razem”, aby dojść do punktu, w którym po jednym dialogu z radością myślimy o następnym. To podobnie jak z adoracją. Na początku trudna, wymagająca aż przychodzi dzień, w którym czekamy na spotkanie z Chrystusem. Czujemy, że tego potrzebujemy.

Małżonkowie w centrum

W pielgrzymce uczestniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Jego homilia była pięknym słowem o małżeństwie i rodzinie. Najbardziej zapamiętaliśmy słowa, że dla rodziny najważniejsze jest małżeństwo. Kochający się mąż i żona. To były dla nas bardzo ważne słowa, gdyż nasz ruch jest ruchem duchowości małżeńskiej.

Często jesteśmy pytani o dzieci. Musimy wtedy uczciwie odpowiedzieć, że w centrum naszego ruchu są małżonkowie. Oczywiście, nie oznacza to, że zapominamy o dzieciach, ale główny nacisk ruch kładzie na formowanie małżeństwa. Dobrze uformowane, kochające małżeństwo jest najlepszym i najważniejszym darem dla dzieci, podkreślał kilkakrotnie ks. Pikus.

W moim sercu

W otaczającym świecie wszystko dzieje się bardzo szybko. Taki jest obecny standard właściwego postępowania. Taki charakter ma facebook, Twitter i inne komunikatory. Chcąc zachęcić do przeczytania zamieszczonej informacji czytamy: „ten tekst przeczytasz w dwie minuty”. Skupiona uwaga, wyciszenie jest stratą, wszystko musi trwać krótko. Jeżeli jednak podejmiemy taki wysiłek i zdecydujemy się na „stratę”, decydując się na wyciszenie, to być może pewnego dnia słowa modlitwy ks. Caffarela, założyciela Ruchu Equipes Notre-Dame, nie będą brzmiały dla nas niezrozumiale:

Reklama

„O Ty, co mieszkasz sam w moim sercu na dnie,

Niech Twój usłyszę głos w moim sercu na dnie.

O Ty, co mieszkasz sam w moim sercu na dnie,

Daj Twą radością żyć w moim sercu na dnie.

O Ty, co mieszkasz sam w moim sercu na dnie,

Daj bym się w Tobie skrył w moim sercu na dnie.”

Piszę ten tekst, mając nadzieję, że powoli będę podążał na drodze zdobywania cnoty skupienia, szczególnie wtedy, gdy będzie chodziło o spotkanie z Bogiem. Wiem jednak, że taki dar mogę otrzymać tylko wtedy, gdy będę cierpliwie podejmował wysiłek trwania w skupieniu przed Najświętszym Sakramentem.

Jakże wspaniale, że w wielu kościołach obecnie można adorować Chrystusa codziennie.

Autor wraz z żoną są zaangażowani w ruchu duchowości małżeńskiej Équipes Notre-Dame. Osoby chcące bliżej poznać duchowość ruchu więcej informacji znajdą na: www.end.org.pl lub https://www.facebook.com/ENDPolska, swoje pytania mogą też wysyłać na e-mail: end@end.org.pl.

2021-07-14 12:11

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budujmy przestrzeń rodzinną

Niedziela warszawska 21/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Equipes Notre Dame

Archiwum REN-D

Dzielenie się życiem podczas spotkania warszawskiej Equipes Notre-Dame

Dzielenie się życiem podczas spotkania warszawskiej Equipes Notre-Dame

Kultura prorodzinna może i powinna być przedmiotem troski państwa, ale przed wszystkim powinna mieć swoje miejsce w naszych rodzinach – piszą dla Niedzieli Helena i Paweł Kukołowiczowie, rodzice czwórki dzieci i dziadkowie 10 wnuków.

Maj to miesiąc, w którym matki są w centrum naszej uwagi. Oddajemy cześć Matce Pana Jezusa, a w naszej Ojczyźnie obchodzimy także Dzień Matki. Gdy myślimy o naszych mamach, nie ma w nas żadnych wątpliwości, co do ich roli w naszym życiu. Najważniejszym darem, jaki od nich otrzymaliśmy, jest dar życia, przyniesionego na ten świat w trudzie. Najpierw 9 miesięcy, gdy ich łono było naszym całym światem, a potem trudem wychowania. Dzisiaj dobrze wiemy, że niełatwym, bo sami, jako rodzice, mamy za sobą lata radości, ale i niepokojów. Nie mamy jednak żadnej wątpliwości, że warto było. Możemy powiedzieć więcej – z ludzkich darów tego świata ten właśnie, obdarowanie dziećmi a dzisiaj wnukami jest największy. Bogu niech będą dzięki!

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję