Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Pierwszy szczyt pielgrzymkowy

Ze świadectwem wiary i nadziei składanych w Bogu i Maryi, z modlitwą o ustanie pandemii oraz o to, byśmy jak św. Józef mieli otwarte ojcowskie serca, na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze i mniejsze grupy. Lipcowy tzw. szczyt pielgrzymkowy związany jest z odpustem Matki Bożej Szkaplerznej.

Tegoroczne pielgrzymowanie dostosowane jest do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Tworzone są mniejsze grupy, pątnicy wędrują sztafetowo, najczęściej bez noclegów. – Taka forma pielgrzymowania wcale nie jest prosta. Często późno wracamy, a wyjechać trzeba bardzo wcześnie. Musimy uważać, żeby się nie spóźnić, i starać się, żeby się nie zniechęcić – powiedziała pani Anna, która po raz ósmy przyszła z Piotrkowa Trybunalskiego.

Reklama

– Bardzo się cieszymy, że mimo wszystko doszliśmy! Z Jezusem i Maryją można pokonać wszystko – przekonują pątnicy. Podkreślają, że „razem modlili się o to, by było już normalnie, żeby za rok można było wyruszyć w tradycyjny sposób”.

Wielkie grupy tworzą duchowi pielgrzymi, którzy trwając na modlitwie w swych parafiach, łączą się z tymi, którzy wyruszają w drogę.

– Tegoroczna pielgrzymka jest wielką zachętą do wierności Bogu – zauważył abp Adam Szal, który także w tym roku przeszedł cały pątniczy szlak w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, w której sztafetowo uczestniczyło ponad 2 tys. osób.

Reklama

Na Jezusową zachętę: „Wstańcie, chodźmy” odpowiedziało ponad 1,2 tys. pątników 87. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. Modlili się oni o wznowioną w parafiach peregrynację Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej, która już dwukrotnie została przerwana z powodu pandemii COVID-19.

Z modlitwą za polską wieś na Jasną Górę dotarła 38. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Polecamy ten trudny czas żniw i pogodę; modlimy się o pomyślne zbiory, żeby nie było głodu u nas i na całym świecie – mówili uczestnicy pielgrzymki.

Cały szlak przemierzyło 5 księży i 3 osoby świeckie, pozostali wędrowali po kilkadziesiąt kilometrów, bez noclegów. Z pątnikami modlił się bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji.

Pielgrzymki przybywają na Jasną Górę nie tylko po to, by zakończyć swoją wędrówkę – dla niektórych spotkanie z Maryją właśnie w tym miejscu jest dopiero początkiem drogi. 15 lipca wyruszyła biegowo-rowerowa pielgrzymka do największego na Ukrainie greckokatolickiego sanktuarium maryjnego w Zarwanicy. Pomysłodawcą pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, członek Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z Knurowa do jasnogórskiego sanktuarium.

Jasnogórski flesz

Odeszli do Pana:

• 10 lipca po długiej chorobie zmarł o. Konrad Pomper, paulin. Miał 75 lat, 49 lat był kapłanem, a 57 – zakonnikiem. Posługiwał w Leśnej Podlaskiej, na Jasnej Górze i przez 26 lat w paulińskich placówkach w Chorwacji i Niemczech.

• 13 lipca zmarł o. Kazimierz Uszyński, paulin. Miał 69 lat. W zakonie przeżył 41 lat, a w kapłaństwie 35. Zmarł, gdy przygotowywał się do sprawowania Mszy św. Jak wspominają świadkowie, od najmłodszych lat charakteryzowała go miłość do Najświętszej Eucharystii. Posługiwał w Brdowie, Łukęcinie i na Jasnej Górze. Służył zakonowi m.in. jako definitor generalny, był odpowiedzialny za formację młodych kapłanów.

W najbliższym czasie:

• 26 lipca – Pielgrzymka Biegowa z Tarnobrzega;

• 28 lipca – Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich;

• 29 lipca – Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta; Piesza Pielgrzymka z Lubomi;

• 31 lipca – Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego; Piesza Pielgrzymka Bydgoska; Piesza Pielgrzymka Góralska.

2021-07-20 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uznanie dla wieloletnich współpracowników świdnickiej pielgrzymki

Wszystkie nurty Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę spotykają się na uroczystym pożegnaniu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach należącym do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej kierowanej przez ks. kan. Krzysztofa Ziobrowskiego.

Mszy św. przewodniczy zawsze ordynariusz bp Ignacy Dec. Tegoroczne spotkanie miało szczególny wymiar. Podziękowano bowiem dotychczasowemu głównemu przewodnikowi pielgrzymki ks. prał. Romualdowi Brudnowskiemu, który przekazał tę funkcję ks. kan. Krzysztofowi Iwaniszynowi, a Ksiądz Biskup wydał w tej kwestii stosowną decyzję. Ks. prał. R. Brudnowski ku radości pielgrzymów zapowiedział jednak, że nadal w miarę swoich możliwości będzie służył świdnickim pielgrzymom. Wspierało go dotychczas w tym dziele wiele osób i instytucji, dlatego też Pasterz diecezji wręczył kilku wieloletnim współpracownikom Księdza Prałata odznaczenia diecezjalne. Podziękował też Księdzu Proboszczowi i jego parafianom za jak zawsze serdeczne przyjęcie świdnickich pielgrzymów. Dał ich za przykład, wzór do naśladowania osób oddanych Kościołowi i drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu utrudzonemu pielgrzymkową drogą.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję