Reklama

Odwiedź w okolicy Dukli

Bóbrka

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, które znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej. W muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku – „Franek” i „Janina”. 8 km od Dukli.

Żarnowiec

Znajduje się tu XVIII-wieczny murowany dworek ofiarowany w 1903 r. przez naród Marii Konopnickiej – obecnie mieści się w nim muzeum poetki. Czynne od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00 i w weekendy w godz. 10.00-16.00. 18 km od Dukli.

Zyndranowa

Uważana niegdyś za stolicę Łemkowszczyzny wschodniej. Obecnie znajduje się w niej Skansen Kultury Łemkowskiej. Z Zyndranowej można przejść szlakiem zielonym przez Ostrą (687 m n.p.m.), Stasianę, Tylawę, by dojść do Pustelni św. Jana z Dukli. 16 km od Dukli.

Iwonicz-Zdrój

Jedno z najstarszych polskich uzdrowisk; pierwsze wzmianki o tutejszych wodach leczniczych pochodzą z 1578 r. Są one stosowane – z dobrym skutkiem – na choroby reumatyczne, kobiece, układu nerwowego, dróg oddechowych i układu ruchu. W Iwoniczu-Zdroju warto odwiedzić też zabytkowy kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. 17 km od Dukli.

Rymanów-Zdrój

Leczy się tu głównie choroby układów oddechowego, krążenia, nerek oraz dróg moczowych, a lecznicze źródła biją podobno nawet z miejskiej fontanny. 22 km od Dukli.

Odrzykoń

Znajduje się tu Zamek Kamieniec – warownia obronna z XIV wieku, prywatne muzeum, w którym odbywają się m.in. turnieje rycerskie. Otwarte codziennie w okresie od 16 kwietnia do 30 września w godz. 9.30 -18.30. 25 km od Dukli.

Haczów

Warto odwiedzić go ze względu na najstarszy (XV wiek) i największy w Polsce gotycki kościół drewniany Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Ok. 28 km od Dukli.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję