Reklama

Zdrowie

Pocovidowa ścieżka zdrowia

Pierwsza w Polsce specjalna trasa dla osób, które wracają do zdrowia po przebytej chorobie COVID-19, została otwarta w Polanicy-Zdroju.

Pocovidowa ścieżka zdrowia składa się z dwóch tras – łatwiejszej i trudniejszej. – Ćwiczenia na tej specjalnej trasie są tak dobrane, że każdy może z nich skorzystać – wyjaśnia olimpijka Monika Pyrek, która wzięła udział w realizacji ścieżki. – Można sobie zrobić nawet taki sprawdzian: zacząć od łatwiejszej, później przejść na trudniejszą i samemu zobaczyć, jak kondycja wzrasta – dodaje światowej sławy tyczkarka.

Ścieżkę tworzą cztery tablice, na których Monika Pyrek prezentuje ćwiczenia. Do ich prawidłowego wykonania potrzebne będą drzewo lub ławka.

Autorkami pocovidowej ścieżki zdrowia są dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska i dr hab. Małgorzata Sobera z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. – Ćwiczenia są tak pomyślane, żeby angażowały kolejne grupy mięśni, niektóre z nich są ćwiczeniami rozciągającymi, zwłaszcza na tej długiej ścieżce. Do kwestii wydolności czy sprawności osób, które są rekonwalescentami układu oddechowego, podeszłyśmy od strony gimnastyki – zaznacza dr hab. Małgorzata Sobera.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania: 90-letnia Brytyjka pierwszą osobą zaszczepioną przeciw Covid-19

[ TEMATY ]

COVID‑19

Adobe Stock.pl

90-letnia Brytyjka Margaret Keenan została we wtorek pierwszą osobą na świecie, która otrzymała szczepionkę przeciwko Covid-19 podaną poza testami. W Wielkiej Brytanii zaczęły się we wtorek szczepienia.

Keenan, która za tydzień obchodzić będzie 91. urodziny, otrzymała szczepionkę w szpitalu w Coventry, w środkowej Anglii, we wtorek rano.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję