Reklama

Niedziela Podlaska

Relacje, które pozwalają trwać w czasie

Rozpoczynając kolejny rok szkolny, w tym też katechetyczny, naszą uwagę kierujemy w stronę dzieci i młodzieży.

Niedziela podlaska 36/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wychowanie

młodzież

rok szkolny

https://pl.wikipedia.org

Obraz hiszpańskiego malarza Święta Rodzina z ptaszkiem przedstawia Świętą Rodzinę w typowej, domowej scenerii

Obraz hiszpańskiego malarza Święta Rodzina z ptaszkiem przedstawia Świętą Rodzinę w typowej, domowej scenerii

Nasi najmłodsi są niezwykłym darem i zadaniem dla rodziców, oczkiem w głowie dziadków, przyszłością społeczeństwa i nadzieją Kościoła, zwłaszcza w Roku św. Józefa i Świętej Rodziny. Zainaugurowany przez papieża Franciszka Rok św. Józefa przypomina nam wszystkim, że jest on, jako opiekun Jezusa, patronem Kościoła Powszechnego, patronem dobrej śmierci i pocieszycielem chorych. Natomiast Rok Rodziny zaprasza nas do pogłębionej refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia.

W tym właśnie duchu pragniemy rozpocząć kolejny rok naszej formacji. Będzie ona przebiegała pod hasłem: „Relacje, które pozwalają trwać w czasie”. Temat został zaczerpnięty z adhortacji papieża Franciszka Amoris Letitia.

Właśnie kwestie relacji, które pozwalają prawidłowo wzrastać i pięknie żyć, a w trudnych chwilach są naszą obroną, chcemy rozważać na różne sposoby w ciągu najbliższych miesięcy. Dla samych katechetów jednym z ważniejszych wydarzeń w całym roku są rekolekcje. Będziemy je przeżywać na przełomie września i października w domu rekolekcyjnym NOE w Drohiczynie. Poprowadzi je ks. Piotr Arbaszewski – diecezjalny duszpasterz rodzin, a ich myśl przewodnia to: „Odkrywając zamysł Boga o małżeństwie i rodzinie...”. We wrześniu katecheci wezmą udział w szkoleniu nt. „Prewencja przed wykorzystywaniem seksualnym. Sygnały Ostrzegawcze”. Poprowadzi je Krystyna Dudzis z Gdańska współpracująca z Centrum Ochrony Dziecka. Październikowy Dzień Pastoralny będzie naszym diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Naszym katechizowanym proponujemy również katechezy okolicznościowe związane z XI Tygodniem Wychowania „W blasku ojcostwa” przeżywanym na początku roku oraz XXI Dniem Papieskim „Nie lękajcie się!”. Dla chętnych proponujemy także konkursy religijne. Konkurs plastyczny dla każdej grupy wiekowej „Jan Paweł II w oczach dziecka. Nie lękajcie się!”od wielu lat organizowany jest wspólnie z Muzeum w Bielsku Podlaskim. Ma on na celu pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu dziedzictwa, jakie zostawił po sobie św. Jan Paweł II. Kolejny konkurs organizowany w pierwszym semestrze dotyczy bogactwa nauczania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku mocno akcentuje wartość rodziny. Jego temat brzmi: „Wartościowe opowieści. Rodzina moją pierwszą szkołą miłości”. Ten diecezjalny konkurs jest przygotowywany przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim.

Reklama

W imieniu Wydziału Młodzieży zachęcamy młodych, by wyszli z ławek szkolnych i 14 września przyjechali ze swoimi katechetami i wychowawcami do Drohiczyna na Diecezjalny Dzień Młodzieży. Będzie to czas na budowanie, a może odbudowywanie relacji z rówieśnikami, ale też z Kościołem, a nade wszystko z Panem Jezusem. Przewiduje się wiele wydarzeń m.in.: Mszę św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, wykład ks. Tomasza Kosteckiego, koncert Zespołu Muode Koty oraz poczęstunek w ogrodach seminaryjnych. Tematem spotkania jest myśl kard. Wyszyńskiego: „Czas to miłość”.

Tego właśnie życzę wszystkim u progu nowego roku szkolnego. Dobrego wykorzystania każdej chwili życia, która jest nam dana przez Pana Boga na budowanie i pielęgnowanie dobrych relacji z Bogiem, ze sobą i ludźmi żyjącymi obok nas. To właśnie te relacje dają poczucie sensu, spełnienia i uzdalniają do dawania świadectwa własnym życiem, że Królestwo Boże jest pośród nas.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z myślą o wychowaniu

Wrzesień to czas, kiedy oczy wszystkich zwracają się na szkoły, uczniów oraz ich wychowawców. Coraz też częściej rodzice, oprócz troski o wyposażenie dziecka w niezbędne do nauki przedmioty, pytają: kto i czego będzie uczył nasze dzieci? Myśląc o przyszłości swych pociech, starają się wybrać dobrą szkołę, dodatkowe zajęcia… Potrafią zrezygnować z wielu przyjemności, wziąć dodatkową pracę, żeby tylko zapewnić swym dzieciom lepszy start. Szybko też godzą się, aby w ich domu zagościł wymarzony komputer. Ba, są w stanie nawet zapłacić za dodatkowe lekcje dla malucha, aby ten potrafił z urządzenia korzystać. Niestety, nie wiedzą, że w ten sposób sami stwarzają sobie konkurencję, z którą bardzo trudno wygrać. Niejednokrotnie bowiem we współczesnym świecie rolę wychowawcy dzieci i młodzieży przejmuje od rodziców świat mediów, zwłaszcza ten dostępny w Internecie.
W niedzielę 16 września będziemy równocześnie obchodzić Dzień Środków Społecznego Przekazu. Rozpocznie się II Tydzień Wychowania. Myślę, że to nie przypadek, iż Kościół stara się zwrócić naszą uwagę z jednej strony na to, jak korzystamy z prasy, radia, telewizji, Internetu, a z drugiej pragnie podkreślić, że nie możemy tak do końca, bezkrytycznie zaufać konkurencji, jaką media, zwłaszcza te liberalne, dla rodziny stanowią. To istotne, abyśmy sobie uświadomili, że jako rodzice, wychowawcy, mamy konkurencję i że ona potrafi człowiekiem manipulować!
W najnowszym numerze „Niedzieli Małopolskiej” staramy się na te sprawy zwrócić uwagę Czytelników. Pisząc o 40. pielgrzymce młodzieży oazowej od Kalwarii, przypominamy, że to Kościół ma pomysł na mądre i zgodne z Ewangelią wychowanie młodego człowieka. Zwracamy też uwagę na rolę katechety w dzisiejszym świecie i na misję, jaką mają spełniać media.

CZYTAJ DALEJ

MEiN o słowach Tuska: w żadnym z podręczników do HiT nie ma stwierdzeń, że dzieci z in vitro to hodowla ludzi

2022-08-12 09:30

[ TEMATY ]

szkoła

Tusk

Pixabay.com

W żadnym z podręczników do HiT nie ma takich stwierdzeń na temat dzieci poczętych z in vitro - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki, odnosząc się do słów lidera PO Donalda Tuska, że w podręczniku do HiT znajdują się słowa, iż "dzieci z in vitro to jest hodowla ludzi".

Na czwartkowym spotkaniu z mieszkańcami Jaktorowa Donald Tusk skrytykował podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Improwizacje organowe na temat pieśni maryjnych

2022-08-12 22:30

plakat organizatorów

    Krakowscy Karmelici Bosi serdecznie zapraszają na koncert maryjny w ramach cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”.

    Wydarzenie odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w poniedziałek 15 sierpnia w kościele Karmelitów Bosych ( przy ul. Rakowickiej 18). Początek o godz. 19:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję