Reklama

Niedziela Częstochowska

Duszpasterz i naukowiec

Przez wiele lat łączył posługę duszpasterską z pracą naukową. Ksiądz dr Franciszek Dylus od 60 lat służy w kapłaństwie dla dobra Kościoła. W niedzielę 5 września wspólnota parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie świętowała jego jubileusz.

Niedziela częstochowska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Franciszek Dylus

Ks. Franciszek Dylus

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, uczeń i pierwszy wikariusz jubilata w tej parafii. W homilii wskazał, że istotną częścią posługi kapłańskiej jest przyprowadzanie ludzi do Boga, modlenie się za nich i żarliwe głoszenie wielkich dzieł Bożych.

Przykłady pociągają

Właśnie sam jubilat został najpierw przyprowadzony do Boga, przede wszystkim przez przykład wiary rodziców, rodzeństwa i kapłanów rodzinnej parafii Krzepice. Nie bez znaczenia było również spotkanie w krzepickim liceum wielkiej klasy pedagogów i niezłomnych świadków wiary, którymi byli Ignacy Kozielewski, twórca hymnu harcerskiego, i Jadwiga Myszczyńska. Wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego przyjął 13 sierpnia 1961 r. w rodzinnych Krzepicach, jako wyraz uznania dla tej wspólnoty, określanej mianem „zagłębia powołań kapłańskich”. Ksiądz jubilat łączył posługę duszpasterską z pracą naukową. Wierni i studenci cenili sobie jego kazania i wykłady. Szeroką wiedzę teologiczną nabył przez studia na KUL i w wielu prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Jego artykuły naukowe ukazywały się w renomowanych periodykach teologicznych (m.in. Communio). Przesłanie duszpasterskie i teologiczne jubilata zostało zawarte w książce zatytułowanej Zamyślenia nad tajemnicą Boga i człowieka i niedawno wydanej Obronić tożsamość człowieka.

Troska o dynamiczną wspólnotę

Pracował w tzw. Czerwonym Zagłębiu, tworząc w Sosnowcu prężne duszpasterstwo akademickie, które zaowocowało powołaniem Klubu Inteligencji Katolickiej. Był proboszczem w częstochowskich parafiach: Wniebowstąpienia Pańskiego (1981-83), Podwyższenia Krzyża Świętego (1983-85) i św. Franciszka z Asyżu (1993 – 2014). Szczególnie tutaj dał się poznać jako gorliwy duszpasterz i gospodarz. Dbał o to, aby parafia stawała się dynamiczną wspólnotą wiary, miłości i drogą zbawienia. Temu służyły zakładane wspólnoty duszpasterskie, m.in. Akcja Katolicka czy chór Cantilena. W trosce o dzieci i młodzież poparł inicjatywę budowy przy kościele parafialnym boiska sportowego. Wielokrotnie okazywał pomoc osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Przez wiele lat prowadził kursy przygotowujące młodych do odpowiedzialnego życia małżeńskiego i rodzinnego.

Reklama

Wrażliwy na dyskryminację

Jubilat był kapelanem Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków Ziemi Częstochowskiej oraz wikariuszem biskupim ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Sam doświadczywszy licznych szykan ze strony władzy komunistycznej, która m.in. uniemożliwiła mu w początkach kapłaństwa wyjazd na studia zagraniczne, był szczególnie wrażliwy na wszelkie przejawy dyskryminowania katolików. W okresie stanu wojennego dzięki jego odwadze i determinacji doprowadzono do powrotu krzyży do sal szkoły podstawowej w Częstochowie-Brzezinach.

Uroczystości jubileuszowe, starannie przygotowane przez ks. prał. Romana Szecówkę, stały się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar kapłaństwa jubilata.

2021-09-07 11:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan gorliwej wiary

Niedziela małopolska 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

kapłan

Janusz Legutko

Jubilat ks. Jerzy Rudnik z ks. Janem Kudłaczem, obecnym proboszczem parafii

Jubilat ks. Jerzy Rudnik z ks. Janem Kudłaczem, obecnym proboszczem parafii

„Księże kanoniku jesteś tu dziś z nami/ w dzień Twoich urodzin/ w dzień Twoich urodzin z radością śpiewamy. /Dziewięćdziesiąt wiosen metryka wskazuje/ ale nasz jubilat/ ale nasz jubilat/tym się nie przejmuje…” – śpiewali zebrani w niedzielę 17 lutego na Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Uszwi, gdzie świętowano 90. urodziny ks. kan. Jerzego Rudnika – emerytowanego proboszcza parafii

Za dar kapłaństwa i piękne życie duszpasterza dziękowały rzesze parafian. Dostojny Jubilat odprawił Mszę św. koncelebrowaną wspólnie z ks. prał. Janem Kudłaczem, obecnym proboszczem, który skierował do ks. Jerzego Rudnika słowa podziękowania; za jego obecność, za trud pracy duszpasterskiej i posługi sakramentalnej oraz za głoszone Słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję