Reklama

Niedziela Lubelska

Pod opieką Maryi

W „polskim Nazarecie”, jak nazywane jest sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym, odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Niedziela lubelska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Marek

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

W ostatnią niedzielę sierpnia w kazimierskiej farze zgromadzili się czciciele Matki Bożej, aby świętować jubileusz 35-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza połączyła w modlitwie Franciszkanów Reformatów, którzy sprawują pieczę nad sanktuarium, mieszkańców nadwiślańskiego miasteczka, a także uczestników 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, którzy włączyli się w przygotowanie liturgii. Parafian i gości powitał proboszcz ks. Tomasz Lewniewski, a gwardian o. Bernard Potępa przypomniał dzień koronacji, której 31 sierpnia 1986 r. dokonał kard. Franciszek Macharski za zgodą św. Jana Pawła II.

Trzy wzorce

W homilii kard. Stanisław Dziwisz przestawił trzy wzory do naśladowania. Pierwszym jest Maryja, która została wybrana przez Boga do realizacji zbawczego planu i swoim „fiat” wyraziła bezwarunkową gotowość do wypełnienia Bożej misji. – Scena Zwiastowania przedstawiona na cudownym obrazie budzi uczucie wdzięczności wobec Maryi, która opiekowała się Jezusem, kiedy był dzieckiem, ale także stała pod krzyżem i tam, wykonując testament Syna, stała się Matką Kościoła. Od Niej powinniśmy uczyć się wypełniania woli Bożej w konkretnych okolicznościach życia – powiedział kardynał. Jako drugi wzór wskazał św. Jana Pawła II, którego nauczanie inspiruje miliony chrześcijan na całym świecie. – Ojciec Święty całe życie oddał pod opiekę Maryi. Z kazimierskim sanktuarium wiąże go wizyta, gdy był biskupem krakowskim, ale też szczególna troska o rodzinę. Przed tym obrazem wiele osób modli się o dar poczęcia, szczęśliwe rozwiązanie i opiekę dla swojej rodziny, zaś św. Jan Paweł II szczególnie cenił sobie tytuł Papieża Rodziny. Przez wszystkie lata pontyfikatu wzywał do troski o rodzinę, o życie człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział kard. Dziwisz. Trzeci wzór, który przybliżył, to kard. Stefan Wyszyński. – Prymas Tysiąclecia walczył z komunistycznym reżimem i wspólnie z Janem Pawłem II przeprowadził naszą Ojczyznę i Kościół w Polsce przez ten trudny czas. On także zawierzył swoje życie Maryi – podkreślił.

Czas ufności

Na zakończenie Eucharystii o. Bernard Potępa podziękował wszystkim za udział w uroczystościach. Następnie głos zabrał prowincjał o. Jacek Koman, który podkreślił, że rocznica koronacji wpisuje się w jubileusz 400-lecia obecności w Polsce Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej. – Błagajmy Matkę Najświętszą, by w trudnych czasach wyprosiła nam Ducha Świętego, który nauczy nas przyjmować Bożą wolę – powiedział. Następnie w uroczystej procesji kopia cudownego obrazu Matki Bożej została przeniesiona do sanktuarium. Tam kard. Stanisław Dziwisz dokonał aktu zawierzenia Maryi oraz przekazał ojcom franciszkanom relikwie krwi św. Jana Pawła II. Będzie to widzialny znak obecności papieża Polaka i zachęta do zawierzenia życia Matce Zwiastowania. Dopełnieniem świętowania był koncert Ze św. Józefem przez wieki, przygotowany przez Teatr Grot z okazji Roku św. Józefa.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50-lecie przeworskiej parafii

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

O. Ludwik Żołnierczyk OFM

W minioną niedzielę 31 stycznia 2021 r. w Przeworsku obchodzono uroczysty jubileusz 50-lecia Parafii pw. św. Barbary, dziękując Bogu za minione półwiecze przez wstawiennictwo Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia, św. Barbary i św. Antoniego z Padwy.

Z inicjatywy o. Erwina Ceklarza, gwardiana i proboszcza, uroczystość jubileuszową poprzedziły rekolekcje głoszone przez o. Dobromiła Godzika z klasztoru w Wetlinie. Kaznodzieja wpisał motywy dziękczynne w przestrzeń kultów wotywnych praktykowanych w przeworskim kościele Bernardynów, akcentując ich rolę w konsolidowaniu wspólnoty parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję