Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pocieszenie w Jej ramionach

W kościele św. Stanisława BM w Czeladzi odbyła się doroczna pielgrzymka chorych z naszej diecezji.

Niedziela sosnowiecka 38/2021, str. V

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piotr Lorenc/Niedziela

Uczestnicy pielgrzymki chorych

Uczestnicy pielgrzymki chorych

W kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi znajduje się najbardziej znany wizerunek Matki Bożej Pocieszenia w diecezji sosnowieckiej. Kult Matki Bożej Pocieszenia, rozpoczęty w XV wieku, wiąże swe powstanie z zakonem augustiańskim. W czeladzkiej świątyni prowadzony jest od XVII wieku. Dekret zezwalający na publiczne oddawanie czci Najświętszej Maryi Pannie w Jej wizerunku wydał 5 maja 1651 r. bp krakowski Piotr Gembicki. Kult trwał nieprzerwanie do 1923 r., a jego odnowienie nastąpiło w 1988 r.

Jednym z elementów kultu jest doroczna pielgrzymka chorych z terenu naszej diecezji, która przypada w 2. środę września. Tegorocznej pielgrzymce przewodniczył i uroczystą Eucharystię, połączoną z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych, sprawował bp Grzegorz Kaszak. Przed liturgią konferencję o roli i sensie cierpienia w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosił ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Reklama

– Pragnę wyrazić mój podziw i uznanie dla posługi, jaką pełnią księża kapelani w szpitalach, domach opieki, hospicjach. Jestem również ogromnie wdzięczny tym kapłanom, którzy nawiedzają chorych przy różnych okazjach. Nie są kapelanami, ale śpieszą z pomocą duchową tym, którzy cierpią lub znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wasza posługa jest bezcenna – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Hierarcha zachęcał zebranych, aby swoim cierpieniem pomagali Chrystusowi zbawiać dusze. – Trzeba walczyć z chorobą, ale mogą przyjść i takie chwile, że mimo tej walki i zaangażowania najlepszych specjalistów, cierpienie pozostanie. I wtedy trzeba pamiętać o pouczeniu Pana Jezusa zapisanym w Dzienniczku św. Siostry Faustyny: „Chcę cię pouczyć, jak masz ratować dusze ofiarą i modlitwą. Modlitwą i cierpieniem więcej zbawisz dusz aniżeli misjonarz przez same tylko nauki i kazania” – zaznaczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Choć kult Matki Bożej Pocieszenia jest sprawowany niemal od pięciu wieków to tradycja pielgrzymowania chorych i cierpiących do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi rozpoczęła się w 1992 r. – Mój poprzednik, ks. prał. Mieczysław Oset, wznowił w naszej parafii wielowiekowy kult Matki Bożej Pocieszenia, która w taki naturalny sposób jest opiekunką ludzi chorych. I właśnie dlatego najpierw biskup Adam, a następnie biskup Grzegorz spotykają się z chorymi naszej diecezji w tej najstarszej parafii Zagłębia. W okresie pandemii doświadczyliśmy tego, czym jest ograniczenie dostępu ludzi do sacrum, do Boga i Jego uzdrawiającej mocy. Myślę, że ta dzisiejsza pielgrzymka jest takim powrotem do źródła. Bo w Bogu jest nasza nadzieja i moc łaski, która właśnie w bólu, cierpieniu i zagrożeniu życia jest naszą obroną – powiedział ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława BM.

– Cierpienie pogłębia naszą wiedzą o nas samych. Ten aspekt w sposób prawie namacalny towarzyszył Prymasowi Tysiąclecia, na przykładzie którego widać wyraźnie, jak doświadczenie cierpienia kształtowało jego osobowość, jego stan umysłu i jego wiarę – mówił ks. Mariusz Karaś w słowie o roli i sensie cierpienia w życiu kard. Wyszyńskiego. Przypomniał też, że po zamachu na Jana Pawła II prymas Wyszyński – ciężko chory, świadom nadchodzącej śmierci – po przyjęciu sakramentu namaszczenia chorych zwrócił się do zebranych przy jego łóżku, aby skierować ich modlitewne prośby za Ojca Świętego, za którego i on ofiaruje swe cierpienia. – Czyż trzeba o lepsze świadectwo? – pytał zebranych ksiądz kanclerz.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieszo, biegiem, rowerem, na rolkach a nawet konno – cel jeden: Jasna Góra

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa już sezon pielgrzymkowy. Każdego dnia do sanktuarium przybywają kolejne grupy w pielgrzymkach pieszych, rowerowych i coraz bardziej popularnych – biegowych. Dotarli także „rolkowcy” z Wrocławia, a w najbliższa sobotę odbędzie się 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Konna.

„Kilometry Miłości” na rzecz dzieci i młodzieży w Aleppo w Syrii pokonali na rolkach pielgrzymi z Wrocławia. Pielgrzymowali w większości ludzie młodzi, ale nie brakło także seniorów, dzielących z młodzieżą wspólną pasję, jaką jest jazda na rolkach, było także 2 pielgrzymów z Niemiec. W 3 dni pokonali 220 km.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

Abp Aupetit do wiernych: dziękuję Bogu i ludziom za miłość w ostatnie dni

2021-12-02 20:40

[ TEMATY ]

Paryż

abp Aupetit

Vatican News

W opublikowanym po swojej rezygnacji do wiernych liście abp Aupetit stwierdził, że mimo ataków medialnych może dziękować Bogu i ludziom za bliskość w trudnych chwilach ostatnich dni. „Złożyłem urząd, by uchronić diecezję przed podziałem, który zawsze budzi podejrzenia i utratę zaufania” – czytamy w liście.

List rozpoczął od słów wypowiedzianych przez Hioba: „Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję