Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: tysiące młodych uczestniczyło w zakończeniu peregrynacji symboli ŚDM

Kilka tysięcy młodzieży uczestniczyło 2 maja br. w uroczystym zakończeniu peregrynacji symboli Światowych Dni Młodych w diecezji sandomierskiej. Odbyło się ono w sandomierskiej katedrze. Symbole przekazane zostały przedstawicielom diecezji zamojsko–lubaczowskiej. Na wspólną modlitwę dziękczynną przybyła delegacja młodzieży i kapłanów na czele z bp. Marianem Rojkiem, ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, gdzie odbywać się będzie kolejny etap peregrynacji symboli ŚDM.

[ TEMATY ]

Sandomierz

ŚDM w Krakowie

ks. Adam Stachowicz

Procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Marianem Rojkiem oraz biskupem seniorem Edwardem Frankowskim.

W homilii biskup sandomierski podkreślił, że czas peregrynacja wpłynął nie tylko na życie i działania związane z przygotowaniami do ŚDM, ale przede wszystkim na codzienne życie wiarą. - Peregrynacja symboli, krzyża oraz ikony, jest tylko częścią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ona poderwała nas do lotu. Jak startujący samolot osiągnęliśmy pewną wysokość i nie możemy obniżać pułapu. Wręcz przeciwnie, mamy go zwiększać, podnosić. Kiedy uczniowie wrócili do Pana Jezusa po pierwszej wyprawie ewangelizacyjnej i opowiadali o swoich sukcesach, On zwrócił uwagę, aby cieszyli się przede wszystkim tym, że ich imiona „zapisane są w niebie”. To jest właśnie nasz poziom. Chrześcijanin jest człowiekiem na poziomie, jeżeli myśli i postępuje jak obywatel nieba – mówił bp Nitkiewicz.

- Wiara nie jest czymś oderwanym od życia. Wiara to przylgnięcie do Boga w domu rodzinnym, szkole, miejscu pracy, w dobrym i złym. To uznanie własnych słabości, grzechów i stałe powstawanie z nich przy pomocy Bożej Łaski. Ojciec św. Franciszek mówi nam, że ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam. Wiara owocuje pięknem człowieczeństwa, wyraża się w miłości do drugiego człowieka i do ziemskiej Ojczyzny – podkreślał hierarcha.

W dalszej części kazania zwrócił uwagę, że Matka Boża jest przykładem postawy wyrażającej się w Jej miłości do Boga i ludzi. - Najświętsza Maryja Panna jest przykładem takiej postawy miłości. Ona, Niepokalana i Wniebowzięta, uczy nas jej i pomaga ją ukształtować. Pnijmy się więc ku górze, ku Bogu. Pociągajmy za sobą innych, wypełniając jednocześnie nasze codzienne zadania – zachęcał bp Nitkiewicz.

Wśród przybyłych na uroczystą Mszę św. nie zabrakło grup duszpasterskich, takich jak: Ruch Światło-Życie, KSM, harcerzy, ministrantów oraz wielu innych grup parafialnych. Wraz z młodymi modlili się przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych miast oraz gmin, które już za rok będą gościły pielgrzymów z całego świata. Czuwanie przed Mszą św. oraz samą liturgię wzbogacił muzyką i śpiewem zespół wokalno-instrumentalny młodych z diecezji sandomierskiej, działający w ramach oazowej diakonii muzycznej.

Reklama

Po Eucharystii przedstawiciele młodych zawierzyli przed symbolami krzyża i maryjnej ikony, siebie, swoje życie i przygotowania do ŚDM Jezusowi i Maryi.

Bp Marian Rojek podziękował przybyłym młodym za żywe świadectwo ich wiary wyrażając nadzieję, że ten entuzjazm będzie towarzyszył peregrynacji po diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Symbole ŚDM przez 12 dni nawiedzały parafie, szkoły, domy dziecka, ośrodki wychowawcze, szpitale i więzienia w całej diecezji. Gromadziły i mobilizowały młodych do wspólnego działania i modlitw.

2015-05-02 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kroniki ŚDM

Diecezja Bydgoska – Golgota
Wolontariusze bydgoskiej parafii św. Antoniego z Padwy przygotowują kartki świąteczne, które będą rozprowadzane jako cegiełka na potrzeby wolontariuszy ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję