Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rok formacyjny wystartował

Nie wahajcie się poświęcać czasu dla Jezusa – mówił do dzieci i młodzieży ks. Marek Studenski.

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

formacja

Żywiec

Robert Karp

Msza św. w żywieckim amfiteatrze

Msza św. w żywieckim amfiteatrze

Wikariusz generalny naszej diecezji w żywieckim amfiteatrze przewodniczył uroczystej inauguracji roku formacyjnego. Do amfiteatru pod Grojcem 11 września przyjechało około 800 osób – przedstawicieli różnych grup i wspólnot razem z rodzicami, duszpasterzami i katechetami.

Ksiądz Studenski w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych przywołał w kazaniu postać kard. Stefana Wyszyńskiego, jako przykład oparcia życia na Bogu i wykorzystania każdej minuty. – Jeżeli chcecie, żeby wasze życie było tak udane, postawcie Jezusa na pierwszym miejscu, a na wszystko inne będzie czas – zachęcał. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Podczas liturgii podziękowano dekanalnym duszpasterzom młodzieży oraz dekanalnym duszpasterzom służby liturgicznej.

W imieniu bp. Romana Pindla szczególne podziękowania adresowano do ks. Piotra Hoffmanna, który przez 7 lat pełnił posługę diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Przedstawiony został także jego następca – ks. Kamil Kuchejda. Diecezjalnym Koordynatorem Światowych Dni Młodzieży biskup mianował ks. dr. Andrzeja Wołpiuka, a funkcję zastępcy duszpasterza służby liturgicznej ołtarza powierzył ks. Jakubowi Kulińskiemu. Podczas inauguracji odbył się też obrzęd pobłogosławienia nowych animatorek Ruchu Światło-Życie. Spotkanie młodych zakończył ewangelizacyjny koncert zespołu Ahawa ze Skoczowa.

– Odczuwam wielką radość z obecności wszystkich, którzy do Żywca przyjechali. Widać było zaangażowanie młodych i pragnienie przebywania razem – podsumował ks. Kuchejda inauguracyjne spotkanie. W kwestii planów na najbliższy rok formacji mianowany w połowie sierpnia nowy duszpasterz młodzieży podkreślił, że wiele zależeć będzie od sytuacji pandemii. – Chcemy odnaleźć się w każdej sytuacji, dostosowując działania duszpasterskie do tego, co będzie się działo. Największym pragnieniem na najbliższy rok jest stabilizacja i powrót do tego, co było filarami duszpasterstw młodzieży sprzed pandemii – tłumaczył wyliczając m.in. diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży, które decyzją papieża wyznaczono na Uroczystość Chrystusa Króla.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z roku na rok coraz więcej

Msza św. w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, 1 marca, rozpoczęła spotkanie środowisk szkolnych i patriotycznych Ziemi Żywieckiej, które pragnęły uczcić Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Grzegorz Gruszecki. On też pobłogosławił wszystkim uczestnikom biegu „Wilczym Tropem”, który po liturgii wystartował w Parku Habsburgów. Zanim rzucono hasło do startu, niczym memento wybrzmiały strofy Zbigniewa Herberta: „Jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci (…), musimy zatem wiedzieć, policzyć dokładnie, zawołać po imieniu, opatrzyć na drogę”, oraz Janusza Danieluka: „Pod ziemią kwitną jednak kwiaty” z wiersza „Łączka”. Nie zabrakło również Mazurka Dąbrowskiego oraz dumy ze świętującego swe setne urodziny Władysława Foksy, ps. Rodzynek (ur. 16 lutego 1920 roku), podkomendnego Henryka Flamego „Bartka”, twórcy największego na Podbeskidziu zbrojnego ugrupowania niepodległościowego.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję