Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

Tak było w przeszłości...

Równie uroczyście obchodzona była setna rocznica koronacji w 1863 r., która zgromadziła ok. 100 tys. wiernych. Pielgrzymi przybyli z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej i przemyskiej. Uroczystościom przewodniczył abp lwowski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Do kolejnych znaczących uroczystości na cześć Matki Boskiej należał w 1913 r. jubileusz objawienia Matki Bożej w Rzeszowie. Warto podkreślić, że tej uroczystości przewodniczył przemyski ordynariusz bp Józef Pelczar. Znaczący w historii parafii jest dzień 12 września 2008 r., kiedy ogłoszono Matkę Bożą Patronką Miasta Rzeszowa.

…a tak w tym roku

Tegoroczne świętowanie trwało tradycyjnie kilka dni. Był to czas modlitwy różnych grup. Byli to na przykład: młodzież i dzieci, Domowy Kościół, chorzy. Wśród kaznodziejów głoszących homilie byli: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp Edward Nowak, dziekan ks. Janusz Kurasz oraz inni kapłani. W homiliach przypominano, że Maryja prowadzi nas do Jezusa, uczy wiary, ale naszym zadaniem jest troska, staranie o wiarę. Ten dar dany od Boga mamy rozwijać. Jeden z kapłanów pytał: jakim jestem uczniem Chrystusa? Grupy w Kościele służą temu, aby w nich doświadczać – jak być uczniem Chrystusa. Chorych i starszych kaznodzieja zapewnił, że ich obecność w sanktuarium Pani Rzeszowa jest dziękczynieniem za opiekę i wyrazem miłości do Matki i Królowej Polski, udział we Mszy św. jest darem najpiękniejszym – bo dołączają swoje wielorakie cierpienia do męki i śmierci Pana Jezusa sakramentalnie uobecnianej w każdej Eucharystii.

Bp Damian Muskus zwieńczył wrześniowe Dni Maryjne w święto Matki Bożej Rzeszowskiej w koncelebrze z abp. Edwardem Nowakiem, bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Górnym i licznymi kapłanami. Uroczystość uświetniła obecność 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z orkiestrą. Uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, starostwa oraz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem oraz licznie zgromadzeni czciciele Matki Bożej Pani Rzeszowa.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wezwani, by pójść za Jezusem

Niedziela rzeszowska 3/2020, str. II

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Rzeszów

spotkanie opłatkowe

bp Jan Wątroba

Marian Salwik

Diecezjalne spotkanie opłatkowe AK

Diecezjalne spotkanie opłatkowe AK

Staraniem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie, spotkania opłatkowe członków tych instytucji odbywają się w kolejnych powiatach Podkarpacia. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 4 stycznia w Kolbuszowej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kolbuszowskiej kolegiacie, której przewodniczył bp ordynariusz Jan Wątroba. W homilii pasterz rzeszowski nawiązał do Ewangelii dnia (J 1, 35-42) i podkreślił, że Jan Chrzciciel nazwał Jezusa Barankiem Bożym. W ludzie Izraela, znającym dzieje Abrahama i jego syna Izaaka, miało to duże znaczenie – wskazywało na ofiarny, a w konsekwencji zbawczy dla ludzi, charakter misji Syna Bożego. Kościół podkreśla, że Jezus stał się zarazem Kapłanem, Ołtarzem i Ofiarą – „żertwą ofiarną” za nasze grzechy. Dalej Kaznodzieja zauważył, że na słowa „Rabbi! (…) gdzie mieszkasz?” Jezus odpowiedział: „Chodźcie, a zobaczycie”. Jako ludzie wiary i my jesteśmy wezwani, by pójść za Jezusem.

CZYTAJ DALEJ

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny

2022-10-06 09:57

[ TEMATY ]

Sobór Watykański II

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, chociaż nie wszyscy w Kościele dostrzegali tę konieczność – mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski. 11 października przypada 60. rocznica rozpoczęcia obrad tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w XX wieku.

Odnosząc się do zwołanego przez papieża Franciszka synodu nt. synodalności 89-letni hierarcha wyraził przekonanie, że „podobnie jak Sobór w rozumieniu papieża Jana XXIII jest dziełem Ducha Świętego”, tak samo synodalny wymiar Kościoła „jest znakiem nowego tchnienia Ducha Święta na nasze niespokojne czasy”.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

2022-10-06 21:32

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

WSPÓLNA MODLITWA
7 października

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję