Reklama

Niedziela Świdnicka

Ewangelizacja pod kątem młodzieży

Kapłani z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu wraz z grupą świeckich od kilku lat podejmują pracę formacyjną wśród nastolatków w ramach przygotowań do bierzmowania.

Niedziela świdnicka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

formacja

bierzmowanie

przygotowanie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Na koncercie hip-hopowym doskonale bawiła się także młodsza młodzież

Na koncercie hip-hopowym doskonale bawiła się także młodsza młodzież

Kolejnym przystankiem na drodze do pogłębiania wiary i świadomego bycia chrześcijaninem był parafialny dzień skupienia dla starszej młodzieży szkół podstawowych. – To cykliczna formuła, która się sprawdza. Każdego roku odbywają się trzy tego typu spotkania, które rozpoczynają lub podsumowują pewien etap formacji duchowej wśród kandydatów z klas VI, VII i VIII – relacjonuje ks. prał. Jan Gargasewicz, proboszcz parafii.

Praca u podstaw

We wrześniowym dniu skupienia uczestniczyła blisko setka młodych. Główna organizacja tego wydarzenia to zasługa i starania prężnie działającej przy parafii wspólnoty „Dom Boży”. Ta grupa świeckich w Wałbrzychu działa od 7 lat. Żyje i rozwija się dzięki słowu Bożemu, jego słuchaniu i rozważaniu, a także posługuje wszystkim potrzebującym, zwłaszcza modlitwą wstawienniczą. To ta wspólnota w głównej mierze prowadziła dzień skupienia, układała jego plan i animowała. W te działania doskonale włączają się miejscowi kapłani, którzy na czele z ks. Dawidem Fiołkiem służą posługą sakramentalną, rozmową duchową, czuwając nad całością dzieła.

Spotkanie młodych, które odbyło się pod hasłem „Boża miłość” w swoim programie zawierało zagadnienia związane z pogłębianiem relacji z Bogiem. Młodzież podejmowała pracę w grupach, gdzie rozmawiano m.in. o miłości ludzkiej, jednocześnie odkrywając, jaka jest miłość Boża. Nastolatkowie dowiedzieli się, że choć istnieją trudności w odkrywaniu własnej wartości, to Bóg przypomina człowiekowi o jego wartości stałej, niezmiennej, niezależnej od słabości grzechu. Bóg okazuje człowiekowi swoją miłość w każdym momencie jego życia i to jest źródło wartości człowieka.

Dlaczego nie ma młodzieży w Kościele?

Reklama

Istotnym punktem programu była wspólna Eucharystia, podczas której homilię wygłosił ks. Dawid Fiołek. – Dla wielu ludzi, szczególnie dla ludzi młodych, którym trudno jest doświadczać wiary, Jezus jest po prostu nikim. Jezus jest przez wielu ludzi odrzucony i nieważny. I nie dlatego, że ci ludzie są specjalnie jakoś źli, gorsi, ale dlatego, że nigdy Jezusa nie poznali – mówił wikariusz, zauważając, że dziś mówi się, że młodzieży nie ma w kościele. – I nie może jej być, ponieważ ta młodzież nie ma źródła, aby poznać Jezusa. Po co mam iść za kimś, kogo nie znam. Jak młodzież ma poznać Jezusa, skoro życie dorosłych oderwane jest od praktyk religijnych. Dlatego Boga trzeba szukać i to dzisiejsze spotkanie w naszej parafii jest taką okazją – mówił ks. Fiołek.

Muzyka i świadectwo

Mocnym finałem spotkania był koncert zespołu Heres/Wyrwani z Niewoli. Męski duet śpiewający chrześcijański hip-hop, zdobył serca młodych wałbrzyszan, którzy nie tylko żywo zaangażowali się w koncert, ale także z uwagą słuchali świadectwa muzyków, którzy przeżyli osobiste nawrócenie.

2021-09-22 07:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja na całe życie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

przygotowanie

Karolina Krasowska

Z klerykami spotkał się bp Tadeusz Lityński

Z klerykami spotkał się bp Tadeusz Lityński

W domu rekolekcyjnym w Lubniewicach zakończył się obóz przygotowawczy dla kandydatów do seminarium.

Obóz trwał od 31 sierpnia do 19 września. – Podejmujemy tutaj refleksję na temat formacji. Uświadamiamy sobie, że pierwszym i jedynym formatorem jest Pan Bóg. My odpowiadamy swoim głosem na głos Pana Boga i chcemy rozpoznawać go przez modlitwę, czytanie słowa Bożego, rozmowy z drugim człowiekiem. Formacja jest zadaniem na całe życie. Rozpoczynamy ją pierwszego dnia tutaj, natomiast będziemy kontynuowali ją w seminarium i później w kapłaństwie – mówi ks. Wojciech Oleśków, prefekt w Zielonogórsko-Gorzowskiem Wyższym Seminarium Duchownym. – W tym momencie zgłosiło się czterech kandydatów i w takiej wspólnocie będziemy już pracowali i formowali się razem w seminarium– dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję