Reklama

Niedziela Świdnicka

Tego pomnika chcieli mieszkańcy

Wyrzeźbiony w kamieniu znak, pod którym zrzeszają się nie tylko polscy harcerze, ale też skauci na całym świecie, odsłonięto w pierwszym tygodniu września w Strzegomiu.

Niedziela świdnicka 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

odsłonięcie pomnika

Krystyna Smerd

Wydarzenie uświetniła obecność wielu drużyn harcerskich

Wydarzenie uświetniła obecność wielu drużyn harcerskich

Wydarzenie to było częścią uroczystego harcerskiego apelu, w którym uczestniczyli harcerze z ZHP i ZHR z gminy Strzegom oraz zaprzyjaźnione z nimi drużyny z powiatu świdnickiego i okolicznych miejscowości. – Jest to jeden z nielicznych pomników lilijki harcerskiej w Polsce – podkreślają przedstawiciele miasta.

Symbol cnoty i czystości

Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym i wciągnięciem flagi narodowej na maszt, który stanął przy nowym pomniku. W okolicznościowym wystąpieniu goście poznali znaczenie symboliki harcerskiej lilijki i okoliczności budowy pomnika. Znajdujące się na nim duże mosiężne litery ONC to skrót słów: O – ojczyzna, N – nauka, C – cnota. To hasła odnoszące się do postawy członków Zgromadzenia Filaretów, działającego w Wilnie w latach 1820-23. Hasło zostało zaczerpnięte z wiersza Adama Mickiewicza pt. Pieśń Filaretów. Mowa w nim o cnotach, którymi powinni się wyróżniać patrioci. Warto też dodać, że lilijka od początków chrześcijaństwa symbolizuje czystość i cnotę. Nosili ją na swych szatach królowie, na sztandarach – książęta, na herbach – rycerze.

W ramach budżetu obywatelskiego

Reklama

Postawienie pomnika lilijki w Strzegomiu jest realizacją projektu zgłoszonego przez samych mieszkańców miasta. W ramach programu obywatelskiego dotyczącego zamierzeń z 2020 r., za realizacją projektu opowiedziało się 825 mieszkańców. Przygotowanie pomnika zostało opóźnione przez pandemię, dlatego odsłonięcie nastąpiło właśnie teraz. Dokonali tego 4 września Anna Rudnicka-Kubiak, pomysłodawczyni postawienia pomnika, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta i przedstawiciele Rady Miasta.

Po zdjęciu wstęgi harcerska lilijka została uroczyście poświęcona przez ks. Mateusza Kubusiaka, wikariusza parafii Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Ten znak przypomina o stałej gotowości każdego harcerza do służby ojczyźnie, pracy dla innych, niesienia pomocy i ustawicznej pracy nad sobą. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 45 tys. zł.

Młody strzegomianin uhonorowany

W drugiej części uroczystości miało miejsce wręczenie zaszczytnego tytułu „Młody Aktywny Strzegomianin”, który postanowieniem burmistrza Strzegomia przypadł Janowi Kubiakowi, byłemu przewodnikowi 17. Strzegomskiej Drużyny Harcerzy „Birkut”, który aktualnie jest alumnem trzeciego roku w świdnickim seminarium, a którego mama Anna jest pomysłodawczynią pomnika lilijki. Laureat, mimo młodego wieku, ma za sobą wiele lat pracy społecznej na terenie Strzegomia w różnych sferach działalności. Kiedy tylko Jan otrzymał z rąk burmistrza dyplom z honorowym tytułem, przekazał go zaraz mamie, podkreślając tym pięknym gestem, jak ogromnie jest jej wdzięczny za to, że go wspiera w każdym działaniu i decyzji.

Na zakończenie, przy wtórze harcerskich pieśni, przed pomnikiem paradowały harcerskie drużyny, pochylając przed lilijką niesione sztandary i proporczyki.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na skrzydłach wiary i rozumu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

mural

odsłonięcie pomnika

Adam Łazar

Odsłonięcie muralu gen. Stanisława Dąbka

Odsłonięcie muralu gen. Stanisława Dąbka

Szkoła Podstawowa nr 1 im. generała Stanisława Dąbka w Lubaczowie świętowała 50-lecie działalności.

Rocznicowe uroczystości odbyły się 17 września. Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. dziękczynną w kościele św. Karola Boromeusza pod przewodnictwem dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyry. Homilię wygłosił wikariusz i katecheta ks. Łukasz Kolasa. Wskazał, że najlepszym nauczycielem jest Jezus Chrystus i jego nauką należy kierować się w życiu. Przypomniał prośbę św. Jana Pawła II skierowaną do młodych – wymagajcie od siebie.

CZYTAJ DALEJ

LGBT a Kościół

2022-01-24 08:51

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Kościół zakazuje błogosławieństwa par homoseksualnych. Mam takich znajomych i są to tacy sami ludzie jak wszyscy! Czy osoby LGBT są przez Kościół wykluczone?

Bardzo wiele osób próbuje oddzielić nauczanie Kościoła od nauczania Chrystusa, stąd też pojawia się wielkie niezrozumienie przekazu, który zostawił nam Jezus. Obraz Syna Bożego jako miłosiernego, kochającego każdego człowieka, troszczącego się o bezbronnych jest właściwy. Oderwanie go jednak od całego Chrystusowego nauczania powoduje załamanie właściwego patrzenia na przekaz, który pozostawił nam Jezus. Zadaniem Kościoła jest stanie na straży zdrowego Bożego nauczania. Co za tym idzie, nikt będący w Kościele nie może zmienić tego, co pozostawił nam Pan Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Papież zadzwonił do rodziny zastępczej

2022-01-25 15:01

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

PAP

Franciszek zadzwonił do włoskiej rodziny zastępczej wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci i podziękował za okazane przez nich serce. „Miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjacielem. Chciał poznać bliżej historie naszych dzieci” – wyznaje Caterina, która długo nie mogła uwierzyć, że słyszy w słuchawce głos Papieża.

Ojciec Święty poznał historię tej rodziny dzięki ich przyjaciołom, którzy też mają niepełnosprawne dzieci. Byli oni ostatnio na audiencji w Watykanie, podczas której wręczyli Papieżowi list od Cateriny, Bruno i ich dzieci, opisujący realia ich życia. Napisali Franciszkowi m.in. o tym, że przysposobiona córeczka nie chodzi i nie mówi, ale dzięki wszczepieniu specjalnej protezy słucha muzyki, którą kocha i może usłyszeć głosy swych bliskich. Pisali też o dwóch naturalnych synach, z których jeden choruje na autyzm, i o jego ogromnej wierze. Do listu dołączyli zdjęcie, na którym widać jak całą rodziną oglądają w telewizji Anioł Pański z Franciszkiem. Caterina, wyznała agencji Ansa, że choć dołączyła do listu numer telefonu, to nie spodziewała się, że Papież do niej zadzwoni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję