Reklama

Niedziela Rzeszowska

Saletyńskie świętowanie u Matki Płaczącej

Tegoroczny odpust w Dębowcu upamiętniał 175. rocznicę objawienia Maryi w La Salette oraz 25. rocznicę koronacji Jej łaskami słynącej figury.

Niedziela rzeszowska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

święto

objawienia

La Salette

Kleryk Ján Repáň MS

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Do tych wydarzeń nawiązywały homilie i rozważania, a także okazały baner na ołtarzu polowym z wizerunkiem ukoronowanej ćwierć wieku temu figury i panoramą La Salette w kobiercu alpejskich kwiatów. Hasłem tegorocznego odpustu były słowa Maryi z La Salette: „Ogłoście to całemu mojemu ludowi”.

Jako pierwsi przybyli na odpust 16 września chorzy – ok. 1200 osób z pobliskich parafii, DPS-ów oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej z Jasła. Mszę św. sprawował i homilię wygłosił bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla.

Sobotnie przedpołudnie to czas młodych, przygotowujących się do bierzmowania. Spotkanie z nimi prowadził bp Edward Białogłowski.

Reklama

Mszy św. wigilijnej przewodniczył bp Jacek Kiciński z Wrocławia, ze zgromadzenia Księży Klaretynów. Mimo deszczu odbyła się procesja z lampionami, a biskup powiedział żartobliwie przed błogosławieństwem, że „zmoknąć dla Maryi – to przyjemność”.

Centralna uroczystość była transmitowana przez TV Trwam. Sumie przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce. Kustosz ks. Paweł Raczyński wyraził radość z licznie obecnych kapłanów i wymienił nazwy ponad 30 miejscowości, z których przybyły zorganizowane pielgrzymki. Było 9 pocztów sztandarowych i delegacje z 15 wieńcami żniwnymi.

Popołudniowej liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Oprawę muzyczną prowadził w okrojonym składzie, ale z niezmienną charyzmą, zespół „Jednego serca, jednego ducha”.

Przełożony prowincji ks. Grzegorz Zembroń w homilii do Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej i katechezie do środowiska Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji nawiązał do wizyty w Dębowcu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przed 39 laty. Wyraził on wtedy życzenie, aby dębowieckie sanktuarium stało się szkołą małych pomocników Maryi. Dziś duchowym zapleczem dla posługi misjonarzy saletynów i spełnieniem proroczych słów Prymasa Tysiąclecia są świeccy żyjący charyzmatem La Salette, zrzeszeni jako świeccy saletyni.

Ostatnie nabożeństwo tegorocznego odpustu przypadło w udziale ks. Czesławowi Hałgasowi – asystentowi prowincjalnemu. Deszcz znów dał znać o sobie, a w alejkach tańczyły gnane wiatrem suche liście z prastarego dębu przy źródełku. Warto pamiętać, że chociaż dobiegły końca odpustowe uroczystości, w dębowieckiej bazylice można aż do końca września następnego roku korzystać z łaski odpustu zupełnego.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbliżcie się, moje dzieci...

Niedziela rzeszowska 28/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

wywiad

La Salette

S. Iwona Józefiak

W La Salette urzeka piękno tego miejsca, jego surowość i cisza

W La Salette urzeka piękno tego miejsca, jego surowość i cisza

Droga Maryjna umożliwia pielgrzymom pogłębienie przesłania z La Salette – mówi ks. Antoni Skałba, saletyn, rektor sanktuarium w La Salette w rozmowie z s. Iwoną Józefiak.

S. Iwona Józefiak: Przeżywamy jubileusz 175. rocznicy objawienia Matki Bożej Płaczącej. Jakie inicjatywy duszpasterskie zrodziły się w tym czasie w międzynarodowej wspólnocie saletyńskiej w La Salette?

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję