Reklama

Niedziela Rzeszowska

Katolicyzm w morzu prawosławia

Czytelnicy i sympatycy Niedzieli Rzeszowskiej wyruszyli 11 września na kolejny szlak pielgrzymkowy, tym razem do Rumunii i Bułgarii.

Niedziela rzeszowska 40/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Bułgaria

pielgrzymowanie

Rumunia

Ks. Janusz Sądel

Pamiątkowe zdjęcie uczestników pielgrzymki bałkańskim szlakiem

Pamiątkowe zdjęcie uczestników pielgrzymki bałkańskim szlakiem

Pielgrzymka była przygotowana już przed rokiem, ale ze względu na ograniczenia pandemiczne mogła się odbyć dopiero teraz. W pielgrzymce wzięło udział ponad sto osób, w tym trzech kapłanów: ks. Czesław Szewczyk, ks. Janusz Sądel i ks. Józef Kula.

Program pielgrzymki został tak skonstruowany, aby pielgrzymi mogli poznać Rumunię i Bułgarię, ale także ich tradycje, bogactwo kulturowe i historyczne, tradycje religijne i życie w tych krajach. Uwarunkowania historyczne miały bowiem ogromny wpływ na kształtowanie się życia religijnego w krajach bałkańskich. Bułgaria i Rumunia to kraje o dominacji wyznania prawosławnego, ale w obu nie brak katolików obrządku łacińskiego, jak i grecko-katolickiego. Zauważana jest także, zwłaszcza w leżącej w Rumunii północnej Transylwanii, obecność różnych odłamów wyznań protestanckich. Dziś można tam zwiedzić ciekawe świątynie, które są świadkami bogatej kultury i tradycji religijnej.

Reklama

Na trasie pielgrzymki znalazły się takie miasta jak: Oradea, stolica Siedmiogrodu Cluj Napoka, Sighişoara, górski kurort Poiana Brasov, Bran z zamkiem z XVI wieku, Brasov, stolica Rumunii Bukareszt, Sibiu czy Alba Julia. W Bułgarii zaś pielgrzymi odwiedzili takie miejsca jak: Złote Piaski, przylądek Kaliakri, ogrody w Bałczik oraz uroczy półwysep Neseber. Odwiedziliśmy też Warnę związaną z Kazimierzem Warneńczykiem.

Podróż po tych dwóch krajach dla wielu pątników była zaskoczeniem. Przede wszystkim uderza ogromny kontrast między Bułgarią a Rumunią. Rumunia jawi się jako kraj o szybkim wzroście gospodarczym, gdzie widać wiele inwestycji, w Bułgarii zaś widać zapóźnienie. Rumunia zaskoczyła też wielką aktywnością na polu kultury. W każdym z miast spotykaliśmy liczne wydarzenia kulturalne (koncerty, wystawy, targi książki, spektakle uliczne), sportowe (np. turniej siatkówki plażowej na małym rynku w Sibiu). Rumunia zaskoczyła nas znakomitym utrzymaniem zabytków, także sakralnych. Świątynie są odnawiane, remontowane. Mieliśmy możliwość spędzić dwie niedziele w tym kraju. I co nas zaskoczyło, to zaangażowanie Rumunów w życie religijne. W miastach na nowych osiedlach widać budowane świątynie, a istniejące są pełne wiernych. W czasie pielgrzymowania spotykaliśmy Polaków, mieszkających w tych krajach. W Warnie byliśmy na Mszy św. w polskim kościele, gdzie gromadzi się wspólnota polska, którą opiekuje się ks. Jacek Wójcik, polski zmartwychwstaniec. Wszędzie spotykaliśmy się z ogromną życzliwością.

Pielgrzymowanie pozwoliło nam poznać wiele ciekawych miejsc w Rumunii i Bułgarii, ale było połączone także z programem rekolekcyjnym, na który składały się: uczestnictwo w codziennej Mszy św., modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, a także rozważania rekolekcyjne i konferencje, zwłaszcza przy nawiedzaniu ciekawych miejsc. Pielgrzymi, którzy powrócili do Polski 19 września, wyrażają wdzięczność redakcji Niedzieli Rzeszowskiej za patronat oraz Biuru Podróży El Holiday z Rzeszowa za opiekę i perfekcyjną organizację.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rumunia: dzień pamięci o prześladowanych chrześcijanach

[ TEMATY ]

prześladowania

Rumunia

Adobe Stock

16 sierpnia w całej Rumunii obchodzono po raz pierwszy dzień pamięci o prześladowanych chrześcijanach na całym świecie. „Przemoc wobec chrześcijan ma dziś miejsce w różnych sferach: ze strony fundamentalistów islamskich, ale też reżimów totalitarnych, jak na przykład w Korei Północnej czy Chinach” - powiedział w rozmowie z niemiecką gazetą „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” inicjator akcji, Daniel Gheorghe.

Poseł Partii Narodowo-Liberalnej, z której wywodzi się także prezydent Rumunii Klaus Johannis, był projektodawcą ustawy, którą parlament przyjął w czerwcu br. Zgodnie z nią co roku 16 sierpnia będą się odbywały uroczystości, nabożeństwa i inne wydarzenia piętnujące terror i zastraszanie chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Castignani: Czystość nigdy nie będzie przereklamowana, bo chce jej dla nas Chrystus!

2021-12-02 08:40

[ TEMATY ]

duchowość

czystość

Adobe.Stock

Jesus Maria Castignani jest hiszpańskim księdzem i autorem licznych książek dotyczących seksualności i czystości przedmałżeńskiej. Dzięki swojej posłudze duszpasterskiej oraz pracy z młodzieżą, miał okazję wysłuchać poruszające historie dotyczące walki o czystość i stworzył specjalny program, który umożliwia powrót na drogę niewinności serca. Jak katolik powinien rozumieć czystość? Co zrobić, by nie popaść w grzech nieczystości? Przeczytaj wywiad z autorem książki „Odzyskać niewinność. Droga do czystości serca”.

Od wielu lat pracuje Ksiądz z młodzieżą, której głosi Ewangelię i konferencje na temat duchowości, oraz czystości przedmałżeńskiej. W dzisiejszym świecie często może nam się wydawać, że temat zachowania czystości do ślubu jest przereklamowany. Czy tak rzeczywiście jest?

CZYTAJ DALEJ

MAP: Polska jak najszybciej złoży do KE wniosek notyfikacyjny dot. transformacji górnictwa

2021-12-02 19:40

[ TEMATY ]

górnictwo

Komisja Europejska

Ks. Piotr Nowosielski

Polska jak najszybciej złoży do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego. Komisja przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie - poinformował resort aktywów państwowych.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, strona polska planuje złożenie w Komisji wniosku notyfikacyjnego w styczniu przyszłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję