Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaprzyjaźnieni z Różańcem

Rozpoczęliśmy październik, miesiąc w którym Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej. W wielu parafiach rodzą się dobre inicjatywy związane z tą modlitwą.

Niedziela świdnicka 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

październik

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo się modlić. Wielu osobom brakuje codziennej modlitwy, trudno o wyciszenie, skupienie, czy koncentrację. A przecież Kościół zachęca nas do modlitwy, zwłaszcza różańcowej, która określana jest skarbem duchowym. Wielu jest takich, którzy gardzą tą modlitwą, mówiąc, że jest „nudnym klepaniem”. To dowodzi tego, iż nie odkryli oni jeszcze wielkiej głębi, jaka się w nim kryje. Różaniec jest modlitwą prostą, idealną dla każdego. Nawet jeśli trudno nam zebrać myśli, to warto sięgnąć po różaniec, który jest prawdziwą szkołą modlitwy i medytacji.

Coś musi w tym być

W wielu kościołach i kaplicach, często przez cały rok, wierni odmawiają Różaniec, ale w październiku trudno sobie wyobrazić, że będzie taka parafia, gdzie tej modlitwy może po prostu zabraknąć. Ten święty czas, to przypomnienie, że modlitwa różańcowa powinna być obecna w naszym życiu na okrągło. Jak mawiał bp Ignacy Dec, odmawianie Różańca jest bardzo potrzebne, by zwyciężyć zło, które ciągle jest obecne i ciągle jest dla nas zagrożeniem. Matka Boża w Fatimie i w innych miejscach przypominała o wartości wspólnej modlitwy różańcowej. Kiedyś św. ojciec Pio powiedział: – Jeżeli Najświętsza Panna zawsze polecała odmawiać Różaniec, gdziekolwiek się ukazała, nie wydaje ci się, że musi być tego jakiś specjalny powód?

Kiedy się modlić na różańcu

Reklama

Modlić się można o każdej porze i w każdej sytuacji, zwłaszcza w czasie smutku, niebezpieczeństwa czy pokusy, ale też ciesząc się i składając dzięki za otrzymane łaski; słuchając audycji różańcowej czy modląc się w rodzinnym kręgu. Gdy nie potrafisz zasnąć módl się na różańcu, kiedy czekasz na autobus, czy jesteś u lekarza lub idąc do szkoły, zmów choć dziesiątek tej modlitwy, która przez Maryję zbliża do Jezusa.

Ruchy związane z Różańcem

Aktualnie w Kościele jest tak wiele grup modlitewnych gromadzących się wokół Różańca, że każdy powinien odnaleźć tam swoje miejsce. Jedną z najpopularniejszych grup modlitewnych w każdej parafii są Wspólnoty Żywego Różańca, gromadzące zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci, które także się jednoczą w modlitwie tworząc wspólnotę Podwórkowych Kół Różańcowych. Są także szkoły, gdzie np. w ramach Koła Różańcowego, chętni uczniowie gromadzą się na długiej przerwie w jednej z klas, aby wspólnie odmówić dziesiątkę Różańca. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wydarzenia pod nazwą: Męski Różaniec, czy Różaniec do granic. Rozwijane są także inne inicjatywy modlitewne chociażby: Milion dzieci modli się na różańcu oraz Rożeniec do granic nieba.

Przyłączajmy się do tych ludzi, którzy wspólnie modlą się na różańcu i pamiętajmy o tegorocznych nabożeństwach.

2021-09-28 11:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Polska

[ TEMATY ]

modlitwa

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Bożena Sztajner/Niedziela

W pielgrzymowaniu z różańcem w ręku powracamy do polski. Jak to mówią: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Zatrzymujemy się w diecezji łomżyńskiej, we wsi Osuchowa, która jest jedną z najstarszych miejscowości położonych w samym sercu Puszczy Białej.

Miejscowość ta leży na terenie Międzyrzecza Łomżyńskiego. To tutaj, w niezwykłej okolicy otoczonej lasami i stawami, znajduje się przystań ciszy i ukojenia. Wielu ludzi znajduje przed kaplicą. W 1992 r. miejscowa świątynia została ogłoszona Sanktuarium Maryjnym, zaś sam obraz Matki Bożej Osuchowskiej został ogłoszony cudownym. Tym samym Osuchowa znalazła się w oficjalnym spisie sanktuariów diecezji łomżyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI koryguje oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach

2022-01-24 12:23

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież-senior Benedykt XVI skorygował istotne stwierdzenie swojego oświadczenia na temat raportu o nadużyciach seksualnych w Monachium. "Wbrew wcześniejszym relacjom uczestniczył on w posiedzeniu rady diecezjalnej w dniu 15 stycznia 1980 r." - czytamy w oświadczeniu przekazanym niemieckiej agencji katolickiej KNA. Pomyłka ta jednak "nie wynikała ze złych intencji", lecz była "wynikiem błędu w redakcji jego oświadczenia". Jest mu bardzo przykro z tego powodu i poprosi o wybaczenie.

Jednak na spotkaniu, o którym mowa, "nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej przydziału duszpasterskiego tego księdza". Przychylono się raczej do wniosku o "zapewnienie mężczyźnie zakwaterowania podczas leczenia w Monachium". Benedykt XVI chce wyjaśnić, jak doszło do tego przeoczenia w swoim "jeszcze nie wydanym oświadczeniu".

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży ze Wspólnotą Bożego Serca

2022-01-25 17:22

Archiwum FSM

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Spotkanie z Jezusem, rówieśnikami i dobra zabawa czekają na uczestników rekolekcji organizowanych przez Wspólnotę Bożego Serca. Zapisy trwają, a udział może wziąć każdy młody człowiek powyżej 13. roku życia.

Rekolekcje odbędą się od 18 do 20 lutego w Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej. Wśród opiekunów jest trzech kapłanów: ks. Krystian Charchut, ks. Szymon Kocemba oraz ks. Michał Marciniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję