Reklama

Niedziela Świdnicka

Odkryli receptę na szczęście

Po rocznej przerwie w Wambierzycach znów spotkała się młodzież z całej diecezji. Był czas na modlitwę i refleksję nad swoim powołaniem.

Niedziela świdnicka 40/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

Hubert Gościmski

Młodzi m.in. przez taniec uczyli się jak być szczęśliwymi

Młodzi m.in. przez taniec uczyli się jak być szczęśliwymi

Podczas festiwalu „Light for Life” młodzi mieli doskonałą okazję do spotkania z Bogiem oraz poznania nieprzeciętnych ludzi. Nie zabrakło zabaw, rozmów z rówieśnikami, a także koncertu. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Manufaktura szczęścia”.

– Żyjemy w czasach, gdy wielu ludzi zastanawia się, jak być szczęśliwym. My chcieliśmy pokazać, że szczęścia nie trzeba szukać daleko. Mamy je tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, kształtujemy je poprzez nasze decyzje, wybory, pragnienia. Jeżeli nasze życie powierzymy Bogu, na pewno odnajdziemy prawdziwe szczęście – tak wyjaśnia hasło festiwalu ks. Paweł Kilimnik, organizator i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Odciąć linę grzechu

Reklama

Głównym prowadzącym festiwal „Light for Life” był ks. Łukasz Bankowski. Kapłan, witając młodzież zgromadzoną na placu koronacyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, podkreślił, że choć przybycie do Wambierzyc wiązało się z mniejszym lub większym wysiłkiem, to ostatecznie każdy może wiele zyskać. Chwilę później na scenie pojawiła się s. Anna Maria Pudełko, znana blogerka, która podzieliła się z młodymi swoją receptą na szczęście. Przywołała postać bł. Jakuba Alberione i jego metodę 4xP: „Pomyśl, poradź się, pomódl się, podejmij decyzję”. Uczestnicy otrzymali także zestaw kart opracowanych na podstawie słów bł. Jakuba z komentarzem s. Anny.

Strefa Miłosierdzia prowadzona przez ks. Radosława Mielczarka była okazją do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia. Kapłan opowiedział też historię o dwóch mężczyznach, którzy próbowali nocą przedostać się łódką na drugi brzeg. – Każdy z nich silnie wiosłował. Tak bardzo się zmęczyli, że zasnęli. Gdy obudzili się rano, okazało się, że nie przepłynęli ani jednego metra. Ich łódka była przywiązana do pomostu. Grzech jest taką liną, która nie pozwala ci płynąć dalej, choćbyś się siłował – mówił ks. Radosław, zachęcając do pojednania się z Bogiem podczas sakramentu spowiedzi.

Apostołowie nadziei

Głównym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Mendyk. W homilii apelował do młodych, by trwali przy Chrystusie i byli gotowi na pełnienie misji ewangelizacji. – Idźcie odważnie tam, gdzie posyła was Duch Święty i poczujcie się misjonarzami. Niech ci, którzy nie chcą słuchać słowa Bożego, widzą w waszych oczach to niezwykłe światło, którym jest Jezus Chrystus. Bądźcie apostołami nadziei, zwłaszcza wobec tych, których spotkacie na drogach waszego życia – zachęcał. Pod koniec Mszy św. ks. Paweł Kilimnik podziękował biskupowi za przybycie i wręczył mu pamiątkowy worek z logo festiwalu.

Świadectwa i pasje

Reklama

Poszczególne części programu były przeplatane strefą animacyjną, podczas której wolontariusze zachęcali młodych do ruchu i zabawy. Zaprezentowali układy do kilku znanych utworów, odtańczono także wspólnie „belgijkę”.

Na scenie pojawili się również goście, którzy zachęcali uczestników do zajrzenia na ich strefy. Każdy mógł wybrać tę konferencję, której zapowiedź zaintrygowała go najbardziej. Siostra Benedykta Karolina Baumann, pisarka i blogerka od kilku lat prowadzi grupę teatralną „Dzikie koty”, działającą przy kłodzkim liceum im. Bolesława Chrobrego. Młodzi, którzy wybrali jej strefę, mogli poznać lepiej świat teatru, a także zobaczyć nagranie fragmentu autorskiej sztuki o bł. s. Julii Rodzińskiej. Siostrze Benedykcie towarzyszyły Monika i Weronika, które opowiedziały o swoich doświadczeniach aktorskich. Kolejnym prelegentem był Tymoteusz Filar, młody ewangelizator z Gdyni. Podzielił się z młodzieżą swoją historią życia i opowiedział o zapale głoszenia słowa Bożego wśród nastolatków.

Spotkanie w Wambierzycach zbiegło się z datą wspomnienia św. Stanisława Kostki. Jego relikwie zostały wniesione podczas Mszy św. i towarzyszyły uczestnikom przez cały dzień. Jeśli ktoś chciał poznać lepiej historię patrona młodzieży i ministrantów, mógł odwiedzić strefę o. Mirosława Jajko. Była to konferencja aktywna, chętni mogli także spróbować jazdy na kółku elektrycznym – znaku rozpoznawczym o. Mirka.

Chrystus jest światłem

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był raper Tau. Zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory, podzielił się także z młodymi historią swojego nawrócenia. Raper nawiązywał też kontakt z publicznością, która odwdzięczyła się gromkim aplauzem. Podczas ostatniego utworu Tau zachęcił młodych, by włączyli latarki w telefonach i unieśli je w górę. Podkreślił wtedy, że światłem w życiu osoby wierzącej jest Chrystus, który zawsze chce dla człowieka jak najlepiej.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: ponad 160 osób na Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad 160 osób bierze udział w 13. Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które odbywa się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Tegoroczne hasło brzmi: „Nowe życie”. ZFSM rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do soboty (11-16 lutego).

- Pragniemy odkryć, że w Bogu jest pełnia życia, że w Nim jest wieczność, że On nieustannie odnawia nasze życie poprzez sakramenty – powiedział KAI o. Marcin Drąg, dyrektor Franciszkańskich Spotkań Młodych.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI koryguje oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach

2022-01-24 12:23

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież-senior Benedykt XVI skorygował istotne stwierdzenie swojego oświadczenia na temat raportu o nadużyciach seksualnych w Monachium. "Wbrew wcześniejszym relacjom uczestniczył on w posiedzeniu rady diecezjalnej w dniu 15 stycznia 1980 r." - czytamy w oświadczeniu przekazanym niemieckiej agencji katolickiej KNA. Pomyłka ta jednak "nie wynikała ze złych intencji", lecz była "wynikiem błędu w redakcji jego oświadczenia". Jest mu bardzo przykro z tego powodu i poprosi o wybaczenie.

Jednak na spotkaniu, o którym mowa, "nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej przydziału duszpasterskiego tego księdza". Przychylono się raczej do wniosku o "zapewnienie mężczyźnie zakwaterowania podczas leczenia w Monachium". Benedykt XVI chce wyjaśnić, jak doszło do tego przeoczenia w swoim "jeszcze nie wydanym oświadczeniu".

CZYTAJ DALEJ

Papież zadzwonił do rodziny zastępczej

2022-01-25 15:01

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

PAP

Franciszek zadzwonił do włoskiej rodziny zastępczej wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci i podziękował za okazane przez nich serce. „Miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjacielem. Chciał poznać bliżej historie naszych dzieci” – wyznaje Caterina, która długo nie mogła uwierzyć, że słyszy w słuchawce głos Papieża.

Ojciec Święty poznał historię tej rodziny dzięki ich przyjaciołom, którzy też mają niepełnosprawne dzieci. Byli oni ostatnio na audiencji w Watykanie, podczas której wręczyli Papieżowi list od Cateriny, Bruno i ich dzieci, opisujący realia ich życia. Napisali Franciszkowi m.in. o tym, że przysposobiona córeczka nie chodzi i nie mówi, ale dzięki wszczepieniu specjalnej protezy słucha muzyki, którą kocha i może usłyszeć głosy swych bliskich. Pisali też o dwóch naturalnych synach, z których jeden choruje na autyzm, i o jego ogromnej wierze. Do listu dołączyli zdjęcie, na którym widać jak całą rodziną oglądają w telewizji Anioł Pański z Franciszkiem. Caterina, wyznała agencji Ansa, że choć dołączyła do listu numer telefonu, to nie spodziewała się, że Papież do niej zadzwoni.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję