Reklama

Niedziela Świdnicka

Najważniejszy spośród aniołów

O walce z szatanem i roli św. Michała Archanioła w życiu każdego człowieka mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystości odpustowych w Dobromierzu.

Niedziela świdnicka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

archanioł Michał

Stanisław Bałabuch

Msza św. odpustowa rozpoczęła się od uroczystej procesji wejścia

Msza św. odpustowa rozpoczęła się od uroczystej procesji wejścia

Do niewielkiej miejscowości w dekanacie Świebodzice, gdzie znajduje się kościół wzniesiony na początku XVI wieku pod wezwaniem św. Michała Archanioła, przybył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, aby uczestniczyć w patronalnym święcie miejscowej wspólnoty parafialnej. Mszę św. odpustową poprzedziło misterium poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Pomocnicy od Boga

Reklama

W wygłoszonym słowie Bożym bp Adam Bałabuch zwrócił uwagę, że Bóg daje pomocników, którzy wspierają nas we wspinaczce do nieba. Jednym z nich jest św. Michał Archanioł. – W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wtedy wystąpić i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom – przypomniał homileta dodając, że archanioł Michał stoi u boku Kościoła, aby go bronić przed wszystkimi podłościami świata, aby pomóc wierzącym odeprzeć szatana, który „jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”. – Ta walka z szatanem, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działa w świecie. Zło, które spotyka się w społeczności jest również skutkiem natrętnego i ukrytego działania szatana – podkreślił bp Bałabuch.

Trzeba prosić

Następnie biskup zauważył, że jeżeli prosimy o wsparcie św. Michała Archanioła i trwamy w jedności z Jezusem, to zwycięstwo jest po naszej stronie, ale jeżeli poddamy się fałszywej propagandzie, to grozi nam, że nie znajdziemy bramy prowadzącej do nieba. – Chcemy uczcić św. Michała dzisiaj, kiedy tak trudno jest dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez kompromisów i bez ustępstw, kiedy Kościół Chrystusowy jest w wielu miejscach świata prześladowany, a ludzie wierzący obrażani. Ale wiemy, że prawdą są słowa Chrystusa, iż „bramy piekielne go (Kościoła) nie przemogą”. Nie jesteśmy jednak wolni od prób i od walki przeciw zasadzkom złego. Dlatego potrzebujemy pomocy naszych aniołów – mówił hierarcha, przypominając, że anioły czekają tylko, by nam pomóc. Trzeba jedynie poprosić. – Jaka szkoda, że wielu ludzi zapomina dziś o aniołach, które tyle już dla ludzi uczyniły, które są posłańcami Bożymi i stróżami ludzkości przez wielu odrzucanymi – mówił ze smutkiem biskup pomocniczy.

Proboszcz poleca

Przypomnijmy, że Dobromierz to parafia, gdzie proboszczem jest ks. kan. Andrzej Walerowski, któremu pomaga wikariusz ks. Andrzej Raczycki. Okolica zachęca do zatrzymania się i podziwiania pięknych widoków. Atrakcyjność turystyczną miejscowość zawdzięcza swemu położeniu na Przedgórzu Sudeckim. W sąsiedztwie miejscowości znajduje się zbiornik retencyjny na Strzegomce (lewy dopływ rzeki Bystrzycy). Przy parafii św. Michała może zatrzymać się 30-osobowa grupa, dla której parafia zapewnia nocleg i wyżywienie.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niewidzialni opiekunowie

[ TEMATY ]

archanioł Michał

archaniołowie

Arkadiusz Bednarczyk

Na przełomie września i października wspominamy w Kościele świętych Archaniołów Michała Rafała i Gabriela. Kilka dni później wspominamy Aniołów Stróżów. W kościołach archidiecezji przemyskiej z aniołami spotkamy się kontemplując wiele dzieł sztuki.

Rafał miał być jednym z "siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański". Wedle księgi Tobiasza przybrał postać ludzką i ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu do Medii swoją opiekę. Ratuje go z wielu niebezpiecznych opresji wypędza demony a nawet uzdrawia niewidomego ojca Tobiasza. W końcu jego oryginalne, hebrajskie imię Rafael znaczy tyle co "Bóg uleczył". Ze Starego Testamentu dowiadujemy się, że archanioł Michał o oczach niczym pochodnie i obliczu o blasku błyskawicy ubrany był w lniane szaty, a ciało miał podobne do tarsziszu. Kult Archanioła Michała jest bardzo odległy w czasie i sięga czwartego stulecia. Michał jest patronem wielu stowarzyszeń, a w herbie posiada go nieprzerwanie od XV wieku Łańcut, o czym dowiadujemy się z zachowanego odcisku pieczętnego. Archanioł Michał jest znanym pogromcą szatana. Z kolei najbardziej chyba znaną sceną w ikonografii chrześcijańskiej jest Zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie, której Dobrą Nowinę przynosi archanioł Gabriel.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do cypryjskich duchownych: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 22:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

„Życzę wam, abyście zawsze byli Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością” – powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym podczas jego podróży apostolskiej na Cypr i do Grecji. Jest to jego 35 podróż zagraniczna.

Wasze Świątobliwości, drodzy bracia biskupi, drodzy kapłani, siostry i bracia zakonni, drodzy katecheci, bracia i siostry, Χαίρετε! [Witajcie]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję