Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 9

Święty Jan Paweł II przewodnikiem kolejnego pokolenia

Fakt, że wartości, które głosił św. Jan Paweł II, są aktualne w każdym pokoleniu, podkreślali uczestnicy pielgrzymki Rodziny Szkół noszących imię papieża z Polski. Na Jasną Górę 8 października przybyło ponad 5 tys. uczniów i nauczycieli. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem św. Jana Pawła II i jak podkreślają przedstawiciele Rodziny Szkół, wciąż ich przybywa.

Wychowawcy zwracają uwagę na aktualność papieskiego przesłania: budowania życia na Dekalogu, a także głoszenia prawdy o godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o chorych i cierpiących.

Zdaniem Marioli Nawrockiej-Roweckiej, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie, papież przekazywał uniwersalne wartości. – Wybraliśmy takiego patrona, ponieważ był wyjątkowym człowiekiem, który dawał przykład, jak być odważnym, mówić prawdę i przeciwstawiać się złu – uzasadniała nauczycielka. Przekonywała, że w nowych formach można w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom najważniejsze przesłanie patrona. W warszawskiej szkole organizowane są np. wycieczki rowerowe, gry i zabawy, dzieci wyjeżdżają na spływy kajakowe śladem Jana Pawła II. – Pokazujemy patrona jako człowieka, który był miłośnikiem przyrody i teatru. Szkoła organizuje również różne uroczystości oraz rodzinne wydarzenia, które mają na celu poszerzanie wiedzy o jego nauczaniu.

Wierzyć i działać – Rycerze Kolumba z rodzinami na Jasnej Górze

W czasach sekularyzacji, zamętu w systemie wartości, odchodzenia od wiary i Kościoła potrzebne są działania i świadectwa, które pomogą innym na nowo odkryć Boga, wartość wspólnoty wierzących – podkreślają Rycerze Kolumba. Na Jasnej Górze 9 października odbyła się ich rodzinna pielgrzymka.

Arcybiskup Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, zachęcał m.in. do „przekazywania zdrowej nauki Kościoła, głoszenia Ewangelii sobą na różnych areopagach naszego życia, bycia narzędziami miłosierdzia”.

Reklama

– We wszystkie działania włączamy rodziny, bo też dlatego chcemy być rycerzami, aby być lepszymi mężami, ojcami, dziadkami, synami, braćmi – wyjaśnił rodzinny charakter jasnogórskiego spotkania Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Pandemia zostawiła ślad w parafiach i rodzinach. Wiele osób oddaliło się od Boga, Kościoła. Jako Rycerze Kolumba mamy przed sobą wielkie wyzwanie, aby aktywnością w parafiach sprawić, by te osoby, które czasem stoją na rozdrożu, czasem się pogubiły, przybliżały się do Kościoła, do Boga, i żeby odczuły wielkość i ważność Eucharystii – kontynuował. Jego zdaniem, to właśnie przez swoje świadectwo Rycerze Kolumba starają się przybliżać innych do Jezusa Eucharystycznego.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat. W parafiach działa ponad 7 tys. członków.

Jasnogórski flesz

• 18 października – pielgrzymka kapłanów z tzw. kompanii kleryckiej z Bartoszyc;

• 20 października – modlitwa Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej w 100. rocznicę dziękczynienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej;

• 21 października – gala Medalu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”;

• 22 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 23 października – pielgrzymki geografów, klubów wysokogórskich i maturzystów diec. zamojsko-lubaczowskiej;

• 23-24 października – rekolekcje stowarzyszenia Opus Sanctorum Angelorum.

Rubrykę redagują:

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję