Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 31

Wikipedia.org

...opactwo na Świętym Krzyżu jest najstarszym polskim sanktuarium? Dokładna data jego założenia nie jest znana, ale tradycja podaje 1006 r. i wiąże ją z fundacją Bolesława Chrobrego. Począwszy od powstania opactwa aż do jego kasacji w 1819 r., gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni. Obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W miejscu tym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Związana jest z nimi legenda o węgierskim królewiczu św. Emeryku, który miał przywieźć je ze sobą na dwór Bolesława Chrobrego. To od nich opactwo oraz wzgórze, na którym jest ono położone, wzięły nazwę.

Sanktuarium na Świętym Krzyżu odegrało ważną rolę w kształtowaniu naszej kultury. Przez wieki zaliczano je do najważniejszych kompleksów monastycznych w naszym kraju. Aż do potopu szwedzkiego było jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.

Zabudowa zespołu klasztornego jest architektonicznie niejednorodna – powstawała na przestrzeni niemal dziewięciu stuleci; odzwierciedla długą historię konwentu i zmiany zachodzące w architekturze. Możemy tu podziwiać: późnogotyckie krużganki, świątynię o wspaniałych późnobarokowych fasadach, zapierające dech w piersiach freski Mateusza Rejchana z 1782 r., unikatowe późnobarokowe wyposażenie zakrystii czy cenne przykłady kamieniarki i plastyki kamiennej z okresu od XV do XVIII wieku.

Czasy zaborów oraz II wojny światowej odcisnęły swoje brutalne piętno na zabudowie klasztornej. Sanktuarium zostało wkomponowane w malowniczą panoramę Gór Świętokrzyskich, co dodatkowo sprzyja wyciszeniu i modlitewnej kontemplacji. W czerwcu 2013 r. podniesiono je do godności bazyliki mniejszej. Sanktuarium każdego roku odwiedza ok. 300 tys. pielgrzymów.

2021-10-12 12:22

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 31 stycznia do 5 lutego 2023 r. papieska podróż do Afryki

2022-12-01 12:28

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Afryce

Archiwum prywatne Piotra Błasiaka

W dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 r. Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga a następnie Sudan Południowy - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Przyjmując zaproszenie odpowiednich głów państw i biskupów, Ojciec Święty Franciszek odbędzie zapowiedzianą podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga w dniach 31 stycznia - 3 lutego 2023 r., odwiedzając miasto Kinszasa, oraz, wraz z Arcybiskupem Canterbury i Moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Ekumeniczną Pielgrzymkę Pokoju do Sudanu Południowego w dniach 3-5 lutego, udając się do Dżuby – czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję