Reklama

Za nami I edycja Europejskiego Forum Przyszłości

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończyło się 3-dniowe I Europejskie Forum Przyszłości – 60 debat, ponad 8 tys. gości, 200 dziennikarzy i 30 tys. obserwujących w internecie.

Spotkanie poświęcone było najistotniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym współczesnego świata. – Chcemy się rozwijać na uczciwych zasadach, w oparciu o potencjał, który drzemie w regionie, i stworzyć warunki dla dobrej przyszłości nas wszystkich – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, pomysłodawca i gospodarz wydarzenia. Do uczestników forum specjalne listy wystosowali wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym dniu obrad i dyskusji panelowych rozmawiano o przyszłości europejskiej gospodarki i sytuacji na rynku nowoczesnych technologii; przedstawiono tajniki regionalnej strategii innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z elektromobilnością i paliwami przyszłości. Dzień zakończyła gala rozdania nagród Europejskiego Forum Przyszłości, która odbyła się w Filharmonii Śląskiej. Nagrody w sześciu kategoriach przyznano osobom, firmom i instytucjom, które mają bezpośredni wpływ na przyszłość regionu.

Jubileusz i konkurs

Najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia forum były podpisanie porozumienia między Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, a także rozstrzygnięcie konkursu startupowego InSilesia – Investment SFR Award Competition. Wspomniane porozumienie dotyczy wzajemnej współpracy na rzecz promocji gospodarczej polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestorów. – Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom w ekspansji eksportowej na cały świat i myślę, że wkrótce będziemy mogli mówić o kolejnych projektach. Ważne jest tworzenie miejsc pracy, ich utrzymanie – mamy ich dzisiaj 90 tys. – ale też wiemy, jak ważne jest to, żeby wychodzić na świat – powiedział dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która podczas forum świętowała ćwierćwiecze istnienia.

Konkurs dla startupów to wspólna inicjatywa Śląskiego Funduszu Rozwoju i słynnego akceleratora z Doliny Krzemowej – Plug and Play. Zmagania wygrał i 100 tys. zł zdobył Piotr Niedziela ze StorkJet. Drugie miejsce i 30 tys. zł przyznano Adamowi Cellary i Damianowi Sromkowi z RealEye, a trzecie i 20 tys. zł – Adamowi Kukofce z Progresja New Materials. Łącznie na konkurs wpłynęło 100 zgłoszeń.

Reklama

Lot w przyszłość

Trzeci dzień zdominowały trzy tematy: lotnictwo, koleje i e-gaming. Panele w głównej mierze poświęcono przyszłości lotnictwa w perspektywie pandemii COVID-19, wykorzystaniu dronów w przestrzeni zurbanizowanej, współpracy międzynarodowej i budowie potencjału technologicznego polskich przedsiębiorstw w przemyśle kosmicznym. Nie zabrakło także pokazów dronów, a nawet wyścigu nad płytą Stadionu Śląskiego.

Filar Zielonego Ładu UE

Nie lotnictwo jednak, a kolej ma być filarem Zielonego Ładu w Unii Europejskiej. Stąd cały cykl debat odbywających się pod hasłem: „Europejski transport kolejowy 2050”. Gospodarzem były Koleje Śląskie, które świętują jubileusz 10-lecia. – O tym, jak długą drogę pokonaliśmy od 2011 do 2021 r., najlepiej świadczą liczby. W pierwszym roku działalności przewieźliśmy 1,8 mln pasażerów, a w przedpandemicznym 2019 r. – 20,4 mln – wyliczał Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

E-sport

Jednym z wielu wydarzeń podczas spotkania był turniej o Puchar Narodowej Drużyny Esportu. Transmitowany na platformie Twitch zgromadził największą publiczność on-line. Na zaproszenie Łukasza Trybusia, prezesa Esports Association, specjalnie przyleciał do Chorzowa Vlad Marinescu, prezes Międzynarodowej Federacji Esportu (IESF – International Esports Federation).

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję