Reklama

Perspektywy przyszłości

6. edycja Kongresu 590 przyciągnęła do Warszawy przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji z kraju i zagranicy. Dwudniowe forum odbywało się pod hasłem: „Nowe możliwości”.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 45

Łukasz Krzysztofka

Ważną częścią pierwszego dnia kongresu było Forum Ekonomiczne Polska-Austria „Green Future” z udziałem prezydentów tych krajów. – Dziś, gdy przystępujemy do odbudowy naszych gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19, mądre decyzje inwestycyjne mają, i będą miały, kluczowe znaczenie – podkreślił prezydent Andrzej Duda i dodał, że dźwignią wspierającą zielony wzrost gospodarczy jest cyfryzacja. Dzięki zielonym inwestycjom możliwe są odwrócenie procesu utraty bioróżnorodności oraz zbudowanie czystej, ekologicznej i sprzyjającej ochronie klimatu gospodarki. – Moją ambicją jest, by przede wszystkim mój kraj, Polska, ale także cały obszar naszej części Europy – Europy Środkowej – w ramach UE stawał się coraz bardziej rozwinięty; by dorównywał zamożnym krajom Zachodu, Unii Europejskiej pod względem rozwoju infrastrukturalnego – podkreślił prezydent Polski.

– W ramach zielonego i zrównoważonego przemysłu Austria przez wiele lat zbierała doświadczenia, które umożliwią nam zachowanie równocześnie neutralności klimatycznej, jeśli chodzi o emisję, i konkurencyjności gospodarki. Cieszę się, że razem z prezydentem Dudą możemy uczestniczyć w forum – powiedział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Lepiej niż w Niemczech

Kongres, który jest jednym z kluczowych wydarzeń gospodarczych kraju, skupił się na siedmiu obszarach tematycznych. Były to: nowe państwo, nowe rynki, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zwrócił uwagę na fakt, że jesteśmy krajem o zdrowych finansach publicznych, dzięki czemu możliwe było wspieranie polskiej gospodarki w czasie pandemii. O nowych możliwościach rodzimej gospodarki dyskutowali również prezesi: PZU, PGE, PGNiG, KGHM, ENEI, TAURONU, Grupy Azoty i Grupy LOTOS.

Profesor Adam Glapiński, oceniając obecną sytuację ekonomiczną w kraju, określił ją mianem polskiego cudu gospodarczego. – To jest o wiele większy cud niż w gospodarce niemieckiej – zaznaczył prezes Narodowego Banku Polskiego. Poinformował również, że zwrócił się do zarządu NBP o zgodę na zakup kolejnych 100 ton złota w charakterze rezerw.

Reklama

Nowy plan rozwoju

Podczas drugiego dnia Kongresu 590 w warszawskiej hali EXPO XXI poruszano m.in. tematy: polityki klimatycznej, walki z odpadami, rozwoju infrastruktury i zdrowia Polaków. W specjalnym nagraniu do uczestników wydarzenia zwrócił się premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zgodnie z hasłem przewodnim imprezy wierzy, iż tegoroczna edycja Kongresu 590 pozwoli „wypracować nowe rozwiązania, które już wkrótce staną się nowym, ambitnym planem na rzecz rozwoju Polski”. Przedstawiono także największych płatników CIT – TOP 10 za 2020 r. w Polsce.

W trakcie wydarzenia poruszony został także temat szeroko pojętej profilaktyki prozdrowotnej. Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na to, że w dbaniu o zdrowie szczególnie pomocne są badania profilaktyczne.

Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych. Dzięki temu możliwe są wydobycie ich pełnego potencjału i wzniesienie polskiej gospodarki na wyższy poziom rozwoju. Nazwa kongresu pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa.

2021-10-12 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Jak nie zgubić się w lesie?

2022-12-07 12:44

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do obejrzenia kolejnego filmu o naszych pięknych, polskich lasach. Tym razem poradnik - jak nie zgubić się w lesie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję