Reklama

Rodzina

Co z programem „Za życiem”?

Aborcja eugeniczna jest w Polsce nielegalna już prawie od roku. Było wiele obietnic partii rządzącej o wsparciu dla matek oraz niepełnosprawnych osób, ale do tej pory prawie żadnych systemowych rozwiązań nie widać.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. poszerzyło ochronę życia dzieci przed narodzeniem w Polsce. Obok tego jednak, że wprowadzony został zakaz aborcji eugenicznej, sędziowie TK nałożyli na Rzeczpospolitą obowiązek troski o chore i niepełnosprawne dzieci oraz ich rodziny. Niestety, przez ostatni rok nic się nie zmieniło w tej sprawie. – Ubolewam, że nadal czekamy na wsparcie dla niepełnosprawnych osób i profesjonalną opiekę nad nimi oraz wsparcie dla matek, które znalazły się w trudnej sytuacji – mówi poseł PiS Dominika Chorosińska. – Nie rozumiem, dlaczego np. ustawa o hospicjach perinatalnych nadal nie wyszła z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

215 zł opiekuńczego

Sytuacja osób niepełnosprawnych i ich rodzin poprawiła się w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, ale ciągle jest daleka od składanych deklaracji. Pierwsza odsłona ustawy „Za życiem”, która była odpowiedzią na proaborcyjne protesty w 2016 r., gwarantuje jednorazową wypłatę 4 tys. zł dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i zapewnia dostęp do specjalistów poza kolejką. Ponadto wszystkie sprzęty potrzebne dzieciom niepełnosprawnym są zwolnione z wcześniejszych limitów w refundacji.

Rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi otrzymują także wsparcie w ramach ogólnej polityki rządu, np. „500+”, ale ciągle zbyt małe jest wsparcie dla osób, które rezygnują z pracy, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem, bo zasiłek pielęgnacyjny wynosi zaledwie 215 zł. – Problem dotyczy wielu polskich rodzin zmagających się z ogromnym ciężarem wychowywania dziecka z niepełnosprawnością, które wymaga systematycznej rehabilitacji, zakupu specjalistycznego sprzętu, specjalistycznego żywienia, jak również środków higieny osobistej – zaznacza rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, który z apelem w tej sprawie zwrócił się do rządu.

Priorytet dla państwa

Tuż po wyroku TK w 2020 r. stanowisko ws. pomocy matkom, dzieciom i osobom niepełnosprawnym przedstawił Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny. Politycy proponują rozszerzenie programu „Za życiem” np. o podwyższenie świadczenia „500+” dla dzieci niepełnosprawnych do 1,5 tys. zł lub zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego do 2 tys. zł. Postulują naliczanie składek emerytalnych dla osób rezygnujących z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. – W Polsce mamy bardzo dobre podstawy do opieki nad dziećmi przed ich urodzeniem i po urodzeniu. Polska może być państwem stawianym za wzór opieki nad każdym życiem, także tym niepełnosprawnym, i troski o nie – podkreśla poseł Chorosińska.

Reklama

Fundacja Grupa Proelio dociera do rodzin, które przed 2020 r. świadomie wydały na świat i wychowują niepełnosprawne dzieci. Większość z nich nie ma postawy roszczeniowej. – Ale to nie znaczy, że wsparcie od państwa im się nie należy, bo nie jest im lekko. Niestety, często słyszymy szumne polityczne zapowiedzi, a później sprawy cichną i prawie żadne z nich nie są realizowane – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, współzałożycielka fundacji. – To sygnał, że losy ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci nie są priorytetem dla państwa.

Ustawa o hospicjach

Szczególnie brak ustawy o hospicjach perinatalnych jest niezrozumiały. Projekt min. Michała Wójcika wygenerowałby symboliczne koszty, a diametralnie zmieniłby sytuację matek, których dziecko może umrzeć tuż po urodzeniu. – Chodzi nam o ekstra ordynaryjne podejście do takich przypadków, by kobiety i ich rodziny były traktowane ze szczególną troską – wyjaśnia min. Wójcik. – Musimy stworzyć system wzajemnej empatii, by nie potęgować ludzkiego cierpienia w trudnych życiowych sytuacjach.

Organizacje pozarządowe i pro-life powinny apelować, by kwestie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi dziećmi znalazły się na politycznej wokandzie, a ustawy zaczęły być procedowane w Sejmie. – Te rozwiązania są bardzo potrzebne rodzinom, w trudnej sytuacji. Musimy w całości wykonać wyrok TK, w którym wskazano, że każde chore dziecko, zarówno przed urodzeniem, jak i później, powinno mieć wsparcie ze strony państwa – uważa Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny.

2021-10-12 12:22

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej Amerykanów za życiem

[ TEMATY ]

życie

Amerykanie

Sondem/fotolia.com

Coraz więcej mieszkańców Stanów Zjednoczonych popiera ochronę życia poczętego. To wniosek z danych jakie przedstawił Marist Poll, jeden z najbardziej poważanych instytutów badania opinii publicznej.

Według ostatniego sondażu nowojorskiego instytutu 47 proc. Amerykanów identyfikuje się jako pro-life. Co więcej, aż 71 proc. uważa, że aborcja powinna być nielegalna w 3 trymestrze ciąży, a 80 proc. chciałoby, aby aborcja była ograniczona do pierwszych 3 miesięcy. Znaczny wzrost zauważa się w grupie wiekowej poniżej 45 roku życia. Przed miesiącem za ochroną życia opowiadało się 20 proc. ankietowanych, dziś jest to już 34 proc.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję