Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Co mówi EKG?

Niedługo minie 150 lat od opublikowania pierwszego EKG, ale wciąż jest to jedno z podstawowych badań, które umożliwiają ocenę czynności serca.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 55

Adobe.Stock.pl

Kardiologia jest jedną z dziedzin medycyny, które rozwijają się bardzo dynamicznie, ale nadal jednym z podstawowych i powszechnie wykorzystywanych badań diagnostycznych obrazujących czynność serca pozostaje EKG, czyli elektrokardiografia. Jest to badanie znane od dawna. Niedługo minie 150 lat od czasu, gdy brytyjski fizjolog Augustus D. Waller opublikował w 1887 r. pierwszy ludzki elektrokardiogram.

EKG jest badaniem nieinwazyjnym, które można wykonać nie tylko w szpitalu czy poradni kardiologicznej, ale także u lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej jest wykonywane w pozycji leżącej. Pacjent musi mieć odsłonięte klatkę piersiową, nadgarstki i okolice kostek, aby można było w tych punktach ciała umocować elektrody. Aparat EKG rejestruje impulsy elektryczne związane z pracą serca i tworzy zapis w postaci linii na papierze milimetrowym. Taki zapis umożliwia specjaliście analizę rytmu serca oraz czasu trwania poszczególnych cykli pracy serca.

Jest to badanie wykonywane w spoczynku, dlatego trzeba przed nim odpocząć przez kilka minut, uspokoić oddech, rozluźnić się. Jeżeli zażywamy jakieś leki na serce, trzeba powiedzieć o tym lekarzowi. Należy też pamiętać, by do badania zdjąć metalowe przedmioty, np. biżuterię, zegarek.

Reklama

Wykonanie badania EKG jest bardzo ważne w przypadku osób, u których występują: bóle w klatce piersiowej, duszności, uczucie kołatania serca, nasilone zawroty głowy, łatwe męczenie się, zasłabnięcia czy utrata przytomności. To badanie należy wykonywać systematycznie u osób leczonych z powodu zaburzeń sercowo-naczyniowych. EKG jest również elementem profilaktyki wykrywania tych chorób i powinno być jednym z badań wykonywanych u osób, które ukończyły 45. rok życia, a szczególnie u pacjentów, u których występują czynniki ryzyka, np. otyłość, obciążenia rodzinne w kierunku chorób serca i naczyń, podwyższone ciśnienie.

Elektrokardiografia jest elementarnym badaniem w diagnozowaniu wielu chorób serca, np. arytmii, choroby wieńcowej lub zapalenia mięśnia sercowego. Może też stanowić pierwszy etap diagnozowania innych schorzeń, zaburzenia rytmu serca mogą bowiem wystąpić z przyczyn nie tylko kardiologicznych – ich podłożem mogą być również nadciśnienie, zbyt niskie stężenie potasu we krwi, niedotlenienie organizmu, nadczynność tarczycy, a także przyjmowanie niektórych leków i inne.

Badanie EKG może być również przeprowadzone w formie całodobowego monitorowania czynności serca, jest to tzw. EKG Holter. Urządzenie – aparat rejestrujący, który jest przypinany do paska – też ma elektrody, które są umieszczane na klatce piersiowej pacjenta. EKG Holter pozwala na ocenę czynności serca w trakcie codziennej aktywności, a także w czasie snu. Jest bardzo ważne, aby w czasie trwania badania pacjent prowadził normalny tryb życia i zapisywał wykonywane czynności w specjalnym dzienniczku, który odda wraz z aparatem po zakończeniu badania. Innym rodzajem EKG jest EKG wysiłkowe, wykonywane – zgodnie z nazwą – podczas wysiłku fizycznego. Przebieg tego badania, wykonywanego na bieżni elektrycznej lub rowerze stacjonarnym, jest zawsze nadzorowany przez lekarza kardiologa.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowanie do spowiedzi

[ TEMATY ]

sumienie

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa przed spowiedzią:

Ojcze Niebieski, Ty znasz mnie do głębi – znasz każdy szczegół mego życia.
Przeznaczyłeś mnie do życia z sobą w wieczności, często o tym zapominam.
Jestem słaby, niestały, tak łatwo się wybielam, usprawiedliwiam.
Pozwó1 mi widzieć siebie tak, jak Ty mnie widzisz.
Osądzać bez wybiegów intencje, jakimi kieruję się w życiu.
Oświeć mnie, abym rozpoznał swe grzechy przeciw Tobie i przeciwko moim bliźnim.
Abym miał odwagę uznania, że źle postępuję, że potrzebuję zmiany postępowania, myślenia, nawrócenia.
Daj łaskę prawdziwego żalu i poprawy, abym doznał radości Twojego przebaczenia.
Niech Twoje miłosierdzie, Boże, uleczy moje rany, wzmocni moją wolę pełnienia Twojej woli.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję