Reklama

Prawnik wyjaśnia

Co oznacza dyspensa od święceń?

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 57

Bożena Sztajner/Niedziela

Spotkałam się z opinią, że ksiądz, który porzuci sutannę, może po uzyskaniu zwolnienia od papieża wziąć ślub kościelny. Czy to prawda?

Odpowiedź eksperta
Kilka tygodni temu pisałem o wdowcu, który został księdzem, a teraz otrzymałem pytanie odnoszące się do podobnej, lecz odwrotnej sytuacji – księdza, który porzuciwszy stan duchowny, związał się z kobietą i założył rodzinę. Pierwszą sprawą, którą należy poruszyć, jest to, że żyjemy w czasach rozmaitych kryzysów związanych z wiernością swojemu powołaniu, zatem to, co jest widoczne w przypadku rozpadających się małżeństw i rodzin, nie omija także osób duchownych. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, ilu księży porzuca stan duchowny – nie jest to zresztą problem obecny w zadanym przez czytelniczkę pytaniu. Nie chcę też wchodzić w rozmaite przyczyny takiego stanu rzeczy.

Odnośnie do meritum pytania – warto wspomnieć, że w Kodeksie prawa kanonicznego wymienione są trzy sposoby utraty stanu duchownego. Pierwszym z nich jest orzeczenie nieważności święceń, które jednak jest stosowane bardzo rzadko. Drugi polega na wymierzeniu kary w postaci wydalenia ze stanu duchownego – kara taka jest najwyższa w porządku prawnym Kościoła i dotyczy najpoważniejszych przestępstw w rozumieniu prawa kanonicznego. Trzeci sposób to droga dyspensy, czyli łaski ze strony Stolicy Apostolskiej. Ponieważ w przypadku wydalenia ze stanu duchownego i reskryptu Stolicy Świętej utrata stanu duchownego nie niesie ze sobą dyspensy od obowiązku celibatu, należy o taką prosić biskupa Rzymu.

„Zwolnienie”, które pojawiło się w pytaniu, nazywa się zatem dyspensą i istotnie taka sytuacja jest możliwa. Należy pamiętać, że prośba o dyspensę jest podwójna – uprasza się o zwolnienie ze wszystkich obowiązków wynikających z przyjętych święceń wraz z dyspensą od celibatu. Postępowanie jest dwuetapowe: pierwszy przeprowadza się na poziomie lokalnym – diecezjalnym, a następnie akta przesyłane są do Stolicy Apostolskiej, konkretnie do Kongregacji ds. Duchowieństwa, i tam następuje weryfikacja przypadku na poziomie apostolskim. Gdy kongregacja uzna, że dany przypadek należy przedstawić Ojcu Świętemu, ten może udzielić łaski w postaci dyspensy. Po tych wszystkich czynnościach informuje się petenta, że może zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję