Reklama

Prawnik wyjaśnia

Co oznacza dyspensa od święceń?

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 57

Bożena Sztajner/Niedziela

Spotkałam się z opinią, że ksiądz, który porzuci sutannę, może po uzyskaniu zwolnienia od papieża wziąć ślub kościelny. Czy to prawda?

Odpowiedź eksperta
Kilka tygodni temu pisałem o wdowcu, który został księdzem, a teraz otrzymałem pytanie odnoszące się do podobnej, lecz odwrotnej sytuacji – księdza, który porzuciwszy stan duchowny, związał się z kobietą i założył rodzinę. Pierwszą sprawą, którą należy poruszyć, jest to, że żyjemy w czasach rozmaitych kryzysów związanych z wiernością swojemu powołaniu, zatem to, co jest widoczne w przypadku rozpadających się małżeństw i rodzin, nie omija także osób duchownych. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, ilu księży porzuca stan duchowny – nie jest to zresztą problem obecny w zadanym przez czytelniczkę pytaniu. Nie chcę też wchodzić w rozmaite przyczyny takiego stanu rzeczy.

Odnośnie do meritum pytania – warto wspomnieć, że w Kodeksie prawa kanonicznego wymienione są trzy sposoby utraty stanu duchownego. Pierwszym z nich jest orzeczenie nieważności święceń, które jednak jest stosowane bardzo rzadko. Drugi polega na wymierzeniu kary w postaci wydalenia ze stanu duchownego – kara taka jest najwyższa w porządku prawnym Kościoła i dotyczy najpoważniejszych przestępstw w rozumieniu prawa kanonicznego. Trzeci sposób to droga dyspensy, czyli łaski ze strony Stolicy Apostolskiej. Ponieważ w przypadku wydalenia ze stanu duchownego i reskryptu Stolicy Świętej utrata stanu duchownego nie niesie ze sobą dyspensy od obowiązku celibatu, należy o taką prosić biskupa Rzymu.

„Zwolnienie”, które pojawiło się w pytaniu, nazywa się zatem dyspensą i istotnie taka sytuacja jest możliwa. Należy pamiętać, że prośba o dyspensę jest podwójna – uprasza się o zwolnienie ze wszystkich obowiązków wynikających z przyjętych święceń wraz z dyspensą od celibatu. Postępowanie jest dwuetapowe: pierwszy przeprowadza się na poziomie lokalnym – diecezjalnym, a następnie akta przesyłane są do Stolicy Apostolskiej, konkretnie do Kongregacji ds. Duchowieństwa, i tam następuje weryfikacja przypadku na poziomie apostolskim. Gdy kongregacja uzna, że dany przypadek należy przedstawić Ojcu Świętemu, ten może udzielić łaski w postaci dyspensy. Po tych wszystkich czynnościach informuje się petenta, że może zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję