Reklama

Kalendarz miodem płynący

Do wyboru, zwłaszcza jesienią, jest dużo różnych kalendarzy. Ten jest jednak wyjątkowy. Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 tradycyjnie pełni również funkcję poradnika.

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 60

Adobe.Stock.pl

Zawiera wykaz świąt, imion, przypomnienia najważniejszych wydarzeń w naszej historii, porady dotyczące prowadzenia pasieki, a także porady przydatne w kuchni. Te ostatnie – głównie z myślą o paniach domu. Zaznaczone są w nim również godziny wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca. Zawiera artykuły o ochronie przyrody i, oczywiście, o ochronie wciąż ginących pszczół. Jest przepełniony bogatymi i co ważne – pożytecznymi treściami, które mieszczą się na 232 stronach większego niż zeszyt formatu.

Kalendarz składa się z następujących rozdziałów: Kalendarium, Apiterapia, Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych i Humor niekoniecznie pszczelarski.

W rozdziale Apiterapia opublikowany jest obszerny tekst Elżbiety Hołderny-Kędzi, żony śp. prof. Bogdana Kędzi, o leczeniu miodem i ziołami. Jak wiadomo, są one naturalnymi lekarstwami. Połączenie ziół z miodem daje lecznicze efekty, pod warunkiem jednak, że są właściwie dobrane i prawidłowo stosowane. O tym wyczerpująco pisze autorka. W tym rozdziale opisane jest także działanie nalewki na larwach barciaka oraz podany jest wykaz chorób, które – przy odpowiednim stosowaniu – można leczyć za jej pomocą. W kolejnym artykule, napisanym w oparciu o badania prof. Artura Stojki, można znaleźć argumenty w kwestii synergistycznego oddziaływania pszczelich wytworów na nasz organizm.

W rozdziale: Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, można przeczytać wiele tekstów ubogacających wiedzę pszczelarza, a także jego bliskich – tekstów, które powodują, że stopniowo rośnie jego autorytet, a on sam staje się liderem w swoim środowisku.

Artykułów w tym rozdziale jest kilkadziesiąt. Nie sposób ich wszystkich wymienić w recenzji. Najważniejsze z nich to teksty: Jak mądrze pomagać w rozwoju pszczelarstwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego; Czym nam grozi wyginięcie owadów zapylających Wacława Święcickiego; Pszczoły bzyczą coraz ciszej Jarosława Molgi; Cywilizowany dzik gorzkim deserem Czesława Balińskiego. Można tu też znaleźć teksty m.in. Pawła Sałka o śp. prof. Janie Szyszce oraz ks. Stanisława Jankowskiego, salezjanina, o św. Ambrożym. Zamieszczone zostały też modlitwy zwierząt, w tym pszczoły; ciekawy jest tekst pt. Pszczoła w bursztynie Jerzego Gnerowicza.

Reklama

Kolejny rozdział: Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych, zajmuje aż 17 stron, na których znajduje się ponad 300 praktycznych porad dotyczących prowadzenia domu i przygotowywania posiłków. Przykładowo: mięso zalane zsiadłym mlekiem zachowuje świeżość przez 2-3 dni bez konieczności przechowywania w lodówce; śledź będzie smaczniejszy, gdy wymoczymy go w zaparzonej herbacie.

Ten kalendarz wydaje się wyjątkowo udany. Nie dziwi, że wiele osób zamawia go „w ciemno”, zanim się ukaże. W tym roku udało się go wydać znacznie wcześniej niż zwykle. Polecam go zarówno dotychczasowym, jak i nowym czytelnikom. Zapewniam: nie będą Państwo żałować, że wydali 30 zł, bo tyle kosztuje ten kalendarz na 2022 r.

Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 można zamówić mailem: humana.divinis@op.pl lub telefonicznie: 694 475 695; 512 233 111. Wysyłka za zaliczeniem pocztowym. Przy zamówieniach 10 lub więcej egzemplarzy – rabat 5 zł na egzemplarzu.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję