Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyjątkowy przywilej

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny obchodzone na kalwarii w Praszce 24 października będzie kolejnym niezwykłym wydarzeniem dla tego miejsca.

Niedziela częstochowska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Praszka

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny

Foto Fax

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Tego dnia zostaną wmurowane i poświęcone tablice informujące o papieskich odpustach zupełnych in perpetuo, mających wieczystą moc, których Ojciec Święty Franciszek udzielił Archidiecezjalnemu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnemu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Wielki dar

Tablice zostaną wmurowane na dróżkach kalwaryjskich i w kościele Świętej Rodziny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie. 15 sierpnia, na zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, podkreślił on, że udzielenie przez Stolicę Apostolską „odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, (...) to wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum”.

Jedyna w Europie

24 października jest również świętem Patronki Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dlatego tego dnia przy Jej kaplicy na kalwarii w Praszce, jedynej pod tym wezwaniem w Europie, przedstawiciele zwierzchnictwa tego zakonu w Polsce odmówią modlitwę rycerza.

Uroczystość wmurowania i poświęcenia tablic odbędzie się 24 października o godz. 11. Do udziału w niej zapraszają: ks. prał. Stanisław Gasiński, komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz sanktuarium w Praszce, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej i wspólnota parafii Świętej Rodziny na kalwarii w Praszce.

Lista dni, w których można uzyskać odpusty

obchód dróżek pasyjnych: poniedziałek po IV Niedzieli Wielkiego Postu i święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września)

obchód dróżek paschalnych: II Niedziela Wielkanocna i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

obchód dróżek Matki Bożej i św. Józefa:

uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) i święto Narodzenia NMP (8 września)

Reklama

h czas od Niedzieli Palmowej do II Niedzieli Wielkanocnej

h wspomnienie NMP z Fatimy (13 maja) i każdy 13. dzień miesiąca od maja do października

h czas od II do III niedzieli sierpnia – odpust sanktuaryjny Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP

h wspomnienie św. Jana Pawła II – 22 października

h święto Matki Bożej Królowej Palestyny – ostatnia niedziela października

h święto Świętej Rodziny – ostatni tydzień grudnia

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Matka stojąca pod krzyżem stała się Matką naszego zawierzenia Bogu

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

kalwaria

abp Zygmunt Zimowski

Praszka

Marian Florek/Niedziela TV

„Przychodzimy do Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia prosząc, aby pokolenie młodych Polaków nie zagubiło drogi dobra i nie utraciło świadomości grzechu, aby na ziemi polskiej nie był daremny krzyż Chrystusa” - mówił 13 sierpnia abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Kalwarii w Praszce przewodniczył odpustowi kalwaryjskiemu ku czci Zaśnięcia Matki Bożej

Podczas uroczystości zostało odsłonięte i poświęcone epitafium ku pamięci abp. Zygmunta Zimowskiego, głównego koronatora obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w pierwszą rocznicę jego śmierci. Po odsłonięciu i poświęceniu epitafium odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętni w Lublinie ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-01 12:33

[ TEMATY ]

historia

Centrum Heschela KUL

W 80. rocznicę Akcji „Reinhardt” Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela upamiętni jej ofiary. Wydarzenie w poniedziałek, 5 grudnia rozpocznie modlitwa na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku. Następnie odbędzie się konferencja ukazująca sytuację w Lublinie w czasie okupacji niemieckiej z perspektywy ofiar i sprawców. W Akcji „Reinhardt” w bestialski sposób zginęło niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego z terenów wschodniej Polski.

Spotkanie upamiętniające pomordowanych rozpocznie się o godz. 14.30 na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku modlitwą, po której nastąpi złożenie wieńców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję