Reklama

Niedziela Podlaska

Nasze wspólne dziedzictwo

O idei Dnia Papieskiego oraz zdolnej i ambitnej młodzieży, która pomimo różnych życiowych trudności, chce się rozwijać i kształcić, mówi Marzena Sawuła, manager ds. Dnia Papieskiego w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Niedziela podlaska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Dzień Papieski

Archiwum KSM DD

Obóz stypendystów w Drohiczynie (p. Marzena ubrana na różowo)

Obóz stypendystów w Drohiczynie (p. Marzena ubrana na różowo)

Monika Kanabrodzka: Czym zajmuje się Pani w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”?

Marzena Sawuła: Obecnie moją rolą jest organizowanie Dnia Papieskiego od strony technicznej, m.in. odpowiadam za organizację zbiórek. Pierwsza odbywa się w parafiach, natomiast druga, z uwzględnieniem wszelkich wymogów MSWiA, ma charakter publiczny i prowadzona jest na ulicach miast.

Proszę przybliżyć idee Dnia Papieskiego.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, m.in. koncert galowy Dnia Papieskiego w Warszawie transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia. Corocznie z wielką uwagą czekamy na ogłoszenie laureatów tzw. „katolickich Nobli” – nagród TOTUS, wręczanych osobom i instytucjom, które na co dzień żyją i wcielają nauczanie św. Jana Pawła II w swoich środowiskach. Gala tych nagród również jest transmitowana w TVP.

Jakich starań dokłada FDNT, żeby dziedzictwo papieża Polaka było kultywowane wśród stypendystów?

Przykładem są obozy, których celem jest m.in. formowanie młodych ludzi w duchu Jana Pawła II. Ponadto studenci – stypendyści uczestniczą w spotkaniach w swoich miastach akademickich, natomiast uczniowie zjeżdżają się w czasie Adwentu bądź Wielkiego Postu na swoje spotkania w diecezjach. A w związku z obchodami takich rocznic jak urodziny św. Jana Pawła II czy Dzień Papieski, staramy się angażować wszystkie organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego, które podejmują szereg różnych spotkań: naukowych, konkursów, biegów, spływów kajakowych czy koncertów.

Reklama

Jakie znaczenie mają organizowane przez FDNT obozy wakacyjne i co wnoszą?

Myślę, że można na to spojrzeć z różnych perspektyw. Pierwsza kwestia związana jest z możliwością wyjazdu z dala od miejsca zamieszkania podczas wakacji. Kolejna sprawa to obcowanie z ambitną i zdolną młodzieżą, która pomimo życiowych trudności, chce realizować swoje pasje i dalej się kształcić. Podczas obozu zawiązują się relacje między stypendystami z całej Polski. Pracuję w Fundacji już 16 lat i widzę jak bardzo te przyjaźnie są trwałe i jak stypendyści z różnych stron Polski odwiedzają się, wspierają, proszą o bycie świadkami na ślubach czy wybierają spośród siebie rodziców chrzestnych dla swoich dzieci. Jest to coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a mimo to kiełkuje i przynosi owoce. Nie sposób nie wspomnieć o duchowym wymiarze obozów. Poczucia wspólnoty duchowej, którą łączy Jezus Chrystus nikt nie wyrwie i nie zabierze.

Jakimi refleksjami chciałaby się Pani podzielić?

Po pierwsze chciałabym podziękować wszystkim, którzy w czasie Dnia Papieskiego angażują się w wolontariat: katechetom, kapłanom, siostrom zakonnym i osobom świeckim, które czują ducha św. Jana Pawła II, i które na różny sposób propagują to dzieło.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głosić Dobrą Nowinę

Niedziela podlaska 1/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

misje

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Ks. Mirosław Puchacz, delegat biskupa drohiczyńskiego ds. misji

Ks. Mirosław Puchacz, delegat biskupa drohiczyńskiego ds. misji

Chociaż nasz kontynent staje się terenem misyjnym, w naszej ojczyźnie, mimo szybko postępujących przemian, nadal możemy innym dać wiele – powiedział ks. Mirosław Puchacz.

Monika Kanabrodzka: Na czym polega misyjność Kościoła i w jaki sposób jest ona realizowana?

Ks. Mirosław Puchacz: Misyjność Kościoła jest jego podstawową działalnością i posłannictwem, bo jak mówi Dekret o działalności misyjnej Kościoła (Ad gentes, 2), Kościół jest ze swej natury wspólnotą misyjną i dlatego ewangelizacja narodów nie znających Dobrej Nowiny o zbawieniu jest podstawowym obowiązkiem całego ludu Bożego. W encyklice Redemptoris missio, Ojciec Święty Jan Paweł II pisał o stałej aktualności posłania misyjnego, dostrzeganej m.in. przez Sobór Watykański II, papieża Pawła VI. Misyjność, czyli wyjście Kościoła do narodów i głoszenie Ewangelii związana jest bowiem z misją trynitarną: Bóg Ojciec posyła Syna, Syn posyła apostołów i Duch Święty, który działa w Kościele poprzez ludzi ochrzczonych. Misyjność Kościoła jest również bliska sercu papieża Franciszka. Jako chrześcijanie jesteśmy nieustannie przynaglani do odwagi apostolskiej i do tego, aby z radością głosić Dobrą Nowinę wszystkim ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję