Reklama

Niedziela Podlaska

Nasze wspólne dziedzictwo

O idei Dnia Papieskiego oraz zdolnej i ambitnej młodzieży, która pomimo różnych życiowych trudności, chce się rozwijać i kształcić, mówi Marzena Sawuła, manager ds. Dnia Papieskiego w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Niedziela podlaska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Dzień Papieski

Archiwum KSM DD

Obóz stypendystów w Drohiczynie (p. Marzena ubrana na różowo)

Obóz stypendystów w Drohiczynie (p. Marzena ubrana na różowo)

Monika Kanabrodzka: Czym zajmuje się Pani w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”?

Marzena Sawuła: Obecnie moją rolą jest organizowanie Dnia Papieskiego od strony technicznej, m.in. odpowiadam za organizację zbiórek. Pierwsza odbywa się w parafiach, natomiast druga, z uwzględnieniem wszelkich wymogów MSWiA, ma charakter publiczny i prowadzona jest na ulicach miast.

Proszę przybliżyć idee Dnia Papieskiego.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, m.in. koncert galowy Dnia Papieskiego w Warszawie transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia. Corocznie z wielką uwagą czekamy na ogłoszenie laureatów tzw. „katolickich Nobli” – nagród TOTUS, wręczanych osobom i instytucjom, które na co dzień żyją i wcielają nauczanie św. Jana Pawła II w swoich środowiskach. Gala tych nagród również jest transmitowana w TVP.

Jakich starań dokłada FDNT, żeby dziedzictwo papieża Polaka było kultywowane wśród stypendystów?

Przykładem są obozy, których celem jest m.in. formowanie młodych ludzi w duchu Jana Pawła II. Ponadto studenci – stypendyści uczestniczą w spotkaniach w swoich miastach akademickich, natomiast uczniowie zjeżdżają się w czasie Adwentu bądź Wielkiego Postu na swoje spotkania w diecezjach. A w związku z obchodami takich rocznic jak urodziny św. Jana Pawła II czy Dzień Papieski, staramy się angażować wszystkie organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego, które podejmują szereg różnych spotkań: naukowych, konkursów, biegów, spływów kajakowych czy koncertów.

Reklama

Jakie znaczenie mają organizowane przez FDNT obozy wakacyjne i co wnoszą?

Myślę, że można na to spojrzeć z różnych perspektyw. Pierwsza kwestia związana jest z możliwością wyjazdu z dala od miejsca zamieszkania podczas wakacji. Kolejna sprawa to obcowanie z ambitną i zdolną młodzieżą, która pomimo życiowych trudności, chce realizować swoje pasje i dalej się kształcić. Podczas obozu zawiązują się relacje między stypendystami z całej Polski. Pracuję w Fundacji już 16 lat i widzę jak bardzo te przyjaźnie są trwałe i jak stypendyści z różnych stron Polski odwiedzają się, wspierają, proszą o bycie świadkami na ślubach czy wybierają spośród siebie rodziców chrzestnych dla swoich dzieci. Jest to coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a mimo to kiełkuje i przynosi owoce. Nie sposób nie wspomnieć o duchowym wymiarze obozów. Poczucia wspólnoty duchowej, którą łączy Jezus Chrystus nikt nie wyrwie i nie zabierze.

Jakimi refleksjami chciałaby się Pani podzielić?

Po pierwsze chciałabym podziękować wszystkim, którzy w czasie Dnia Papieskiego angażują się w wolontariat: katechetom, kapłanom, siostrom zakonnym i osobom świeckim, które czują ducha św. Jana Pawła II, i które na różny sposób propagują to dzieło.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Papieski na okrągło

Niedziela warszawska 42/2015, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Wojaciech Łączyński

Koncerty, happeningi, modlitwy i zbiórka na rzecz uzdolnionej młodzieży złożyły się na ogólnopolskie obchody XV Jubileuszowego Dnia Papieskiego. Przyświecały im słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”

Uczył młodych jak dojrzewać do miłości, przygotować się do małżeństwa, jak założyć szczęśliwą rodzinę. Umacniał rodziny w trudnych chwilach, mówił im, że mają być silne i trwałe. Nic dziwnego, że jest patronem rodziny, a hasło XV Dnia brzmiało: „Jan Paweł II – patron rodziny”. Ważnym fragmentem Dnia, obchodzonego w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża, jest zbiórka funduszy na stypendia dla młodzieży z ubogich rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję