Reklama

Niedziela Małopolska

Płatki pięknego kwiatu

Obecność wszystkich kapłanów, którzy tu przybyli, aby się modlić, jest szczególnym znakiem, jak bardzo potrzebujemy waszej modlitwy – powiedział bp Robert Chrząszcz do uczestników VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka.

Niedziela małopolska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Apostolat Margaretka

MFS/ Niedziela

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 5 tys. osób z różnych stron Polski. Niektórzy przyjechali ze swymi sztandarami

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 5 tys. osób z różnych stron Polski. Niektórzy przyjechali ze swymi sztandarami

Blisko 5 tys. osób, reprezentujących prawie wszystkie diecezje, przybyło w sobotę 9 października do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aby modlić się za kapłanów. Pielgrzymi wspólnie odmówili Różaniec, a następnie wysłuchali konferencji Święty Józef – patron Kościoła, wygłoszonej przez ks. dr. Bogusława Nagela – krajowego duszpasterza Apostolatu Margaretka.

W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz, a pośród licznie zgromadzonych kapłanów, przybyłych z różnych stron Polski, był również bp Jan Zając. Zebranych przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zwracając się do pielgrzymów, powiedział m.in.: – Witam wszystkich was siostry i bracia, którzy jesteście płatkami tego pięknego kwiatu – margaretki i otaczacie nas kapłanów codzienną modlitwą. Wyrażamy wam wdzięczność i w czasie tej Mszy św. chcemy wam za to dziękować.

Także bp Chrząszcz w homilii podkreślił rolę Apostolatu Margaretka w Kościele. Przywołał m.in. rozmowę ze starszą kobietą – margaretką, która nawiązując do medialnych przekazów, ukazujących często kapłanów w złym świetle, zauważyła, że to jej przypomina przysłowie, iż: „Więcej hałasu robi jedno upadające drzewo niż cały las, który cicho rośnie”. Biskup mówił też o podobieństwie pomiędzy różami różańcowymi i margaretkami. – To przede wszystkim wierne trwanie w podjętym zobowiązaniu modlitwy, która w praktyce na ogół jest indywidualna, ale nie samotna, gdyż modlący się pozostaje w duchowej łączności z grupą osób w ramach czy to róży różańcowej, czy właśnie margaretki – podkreślił i zachęcał, by te wspólnoty wzajemnie się wspierały. Zwrócił też uwagę na udział księży w pielgrzymce i przekonywał: – Obecność wszystkich kapłanów, którzy tu przybyli, aby się modlić, jest szczególnym znakiem, jak bardzo potrzebujemy waszej modlitwy. Dodał: – Niech dobry Bóg wam wynagrodzi obfitością swego błogosławieństwa tę waszą miłość, wasze wyrzeczenia, waszą modlitwę, którą ofiarujecie za nas – kapłanów.

Biskup otrzymał margaretkę – siedem osób, które zdecydowały się otoczyć go modlitwą, złożyło przyrzeczenie. Liturgiczny obrzęd przyjęcia tej margaretki poprowadził ks. Nagel, który również podziękował wszystkim za udział w pielgrzymce, za zaangażowanie w jej przygotowanie i uświetnienie. Na zakończenie bp Chrząszcz zawierzył apostolat modlitwy za kapłanów św. Józefowi. A o godz. 15 pielgrzymi uczestniczyli w Godzinie Miłosierdzia.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję