Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja

Ekumenicznie i z przyjaźnią

Duchowni rozmawiali o relacjach między katolikami a prawosławnymi na Dolnym Śląsku.

Niedziela legnicka 42/2021, str. II

[ TEMATY ]

ekumenizm

prawosławie

Marek Perzyński

Bp Andrzej Siemieniewski z ks. Grzegorzem Cebulskim

Bp Andrzej Siemieniewski z ks. Grzegorzem Cebulskim

Biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego spotkaliśmy we Wrocławiu podczas serdecznej rozmowy z prawosławnym księdzem Grzegorzem Cebulskim. Obaj wzięli udział w ostatnim pożegnaniu kaliskiego biskupa seniora Edwarda Janiaka. Skorzystaliśmy by zapytać o relacje między katolikami a prawosławnymi na Dolnym Śląsku, oraz stopień zaangażowania religijnego przybywających do nas ukraińskich emigrantów zarobkowych.

– Relacje międzyreligijne między katolikami a prawosławnymi są u nas poprawne, a nawet więcej, przyjazne – mówi ks. Cebulski, znany m.in., z działalności chóru muzyki cerkiewnej Oktoich, w którym połowę stanowią... katolicy. – Boleję natomiast, że tylko znikomy procent emigrantów z Ukrainy trafia do cerkwi. Wielkie zło wyrządziła kilkudziesięcioletnia przymusowa komunistyczna indoktrynacja, a obecnie problemem są wszelkiej maści wróżki i wróżbici, z usług których ludzie chętnie korzystają – podkreśla ksiądz i dodaje – Niestety, mocno aktywne są też sekty.

– Nie zdajemy sobie sprawy o rozmiarach duchowego wyjałowienia w czasach ZSRR, wciąż odczuwalnego na terenie postsowieckich republik. W Bornem Sulinowie, mieście, w którym stacjonowali na terenie Polski sowieci, jego obecni mieszkańcy pokazują budynek dawnej przychodni, mówiąc ze zgrozą, że był tu „abortnyj dień”. Kobieta mogła tu przyjść i usunąć ciążę tak, jakby był to bolący ząb. Obecne władze Rosji są przychylne religii, widząc w odrodzeniu religijnym jedno z lekarstw na alkoholizm i inne społeczne plagi, nękające społeczeństwo.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Promoskiewski” duchowny potępił wojnę w Ukrainie

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha

Estonia

Wikipedia/autor: Московская духовная академия na licencji Creative Commons

Metropolita talliński i całej Estonii Eugeniusz

Metropolita talliński i całej Estonii Eugeniusz

Estoński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (EKP PM), kierując się nauczaniem prawosławnym, występuje przeciw wojnie, opowiada się za pokojem i za pokojowym rozwiązywaniem wszelkich konfliktów – zapewnił metropolita talliński i całej Estonii Eugeniusz. Jest to jego odpowiedź na list tamtejszych ministrów: spraw wewnętrznych i sprawiedliwości z 7 bm., żądający wyraźnego określenia stosunku jego Kościoła do wojny w Ukrainie i do wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla, popierającego ją.

Metropolita przypomniał, że w swej działalności EKP PM „kieruje się swym Statutem i ustawodawstwem Republiki Estońskiej”, a opierając się na nauczaniu prawosławnym, „występuje przeciw wojnie, opowiada się za pokojem i pokojowym rozwiązywaniem wszelkich konfliktów”. Dodał, że potwierdził to jeszcze raz Synod Kościoła w oświadczeniu z 6 października br.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję