Reklama

Niedziela Łódzka

Porozmawiajmy o Kościele

Już od dłuższego czasu papież Franciszek zapowiadał konieczność zwołania Synodu Powszechnego, który zająłby się sprawami ważnymi dla współczesnego człowieka i Kościoła.

Niedziela łódzka 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Ks. Paweł Kłys

Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego

Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego

Świadomie nie użyłem w powyższym zdaniu określenia „współczesnych katolików”, ponieważ w zamyśle papieża, każdy człowiek ma prawo wypowiedzenia się w tematach rozpoczętego synodu. Zapowiadane przez Ojca Świętego wydarzenie stało się faktem, ponieważ 9 października oficjalnie rozpoczęły się prace synodalne. Nowością w przeprowadzeniu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów – wszak tak brzmi pełna nazwa synodu – nie jest tylko jego temat: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja, lecz także jego forma. Zwyczajowo zwoływane synody odbywały się w Watykanie i uczestniczyli w nich zaproszeni z różnych stron świata goście, przedstawiciele różnych wspólnot. Tym razem, ze względu na cel, czyli przyjrzenie się temu, jak wygląda nasze „podążanie razem”, papież chce, by dyskusja nad Kościołem odbywała się na różnych płaszczyznach jego funkcjonowania. Stąd prace synodalne mają odbywać się w parafiach, diecezjach, episkopatach, by na koniec zebrane w wymienionych wspólnotach wypowiedzi zostały przedstawione w Watykanie.

Ta nowa formuła dyskusji Kościoła hierarchicznego z człowiekiem już spotkała się z krytyką. Oponenci dostrzegają niebezpieczeństwo w tym, że uczestnicy synodu zmienią nauczanie Kościoła, choćby w temacie małżeństwa i rodziny. Osobiście uważam, że takich zagrożeń nie ma, ponieważ nikt nie odważy się zmieniać treści Objawienia, które stoi u podstaw nauczania Kościoła, a już zapewne nikt nie odważy się wprowadzać zmian w treść przykazań, których autorem jest sam Bóg. Biorąc natomiast pod uwagę obecną sytuację Kościoła, otwarta i szczera dyskusja wiernych świeckich, tych osób, którzy z różnych powodów czują się na zewnątrz Kościoła oraz duchownych i osób konsekrowanych, jest wszystkim niebywale potrzebna.

W odpowiedzi na oczekiwania Synodu Powszechnego abp Grzegorz Ryś powołał w diecezji łódzkiej kilka zespołów, które swoim zasięgiem obejmują wszystkie środowiska i zlecił ich liderowanie osobom świeckim, zakonnym i duchownym, by pracując nad zagadnieniami synodalnymi zechcieli wspólnie zastanowić się nad obecną i przyszłą działalnością Kościoła. – Droga synodalna, którą możemy pójść podczas prac Synodu Powszechnego jest dla naszego łódzkiego Kościoła okazją do nawrócenia duszpasterskiego i jeszcze głębszego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji, które jest fundamentalną misją Kościoła na dziś – mówił abp Ryś do przedstawicieli diecezjalnych zespołów synodalnych. – Synod Powszechny wpisuje się w prace naszego synodu diecezjalnego, który przecież poświęcony jest ożywieniu duszpasterstwa w naszych parafiach – podkreślił metropolita łódzki. Papież w przemówieniu rozpoczynającym prace synodalne wyraził nadzieję, że: „Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego! Bo to Ducha potrzebujemy, nieustannie nowego tchnienia Boga, który uwalnia nas od wszelkiego zamknięcia, ożywia to, co martwe, rozluźnia kajdany i rozsiewa radość”.

Osoby zainteresowane włączeniem się w prace Synodu Powszechnego mogą zgłosić swój udział lub wyrazić swoją opinie w tematach synodalnych przez stronę internetową synodu w Łodzi.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod dyskutuje o Ewangelii rodziny

[ TEMATY ]

Watykan

synod

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Wyzwania związane z przekazywaniem Ewangelii rodziny to temat rozpoczętej rano 3 kongregacji generalnej III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Bierze w niej udział Ojciec Święty. W imieniu papieża przewodniczy obradom arcybiskup Manili, kard. Luis Antonio Tagle. Filipiński purpurat przypomniał, że chodzi o dwie kwestie: "Ewangelia rodziny i prawo naturalne" oraz "Rodzina i powołanie osoby w Chrystusie".

Obrady rozpoczęły się od odmówienia brewiarzowej modlitwy przedpołudniowej. Homilię na temat słów proroka Jeremiasza: "Wypełniajcie prawo i sprawiedliwość, uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy, obcego zaś, sieroty i wdowy nie uciskajcie ani nie czyńcie im gwałtu; krwi niewinnej nie rozlewajcie" (Jr 22, 3) wygłosił kard. Chilby Langlois z Haiti. Podkreślił, że Bóg wzywa swój lud do oddania sprawiedliwości słabym, ubogim a także ludziom, którzy łatwo padają ofiarą wyzysku: cudzoziemcom, sierotom i wdowom. Dodał, że chodzi również o poszanowanie życia niewinnych istot, a w słowach Jeremiasza znajdujemy wezwanie do budowania świata bardziej sprawiedliwego, w którym panuje pokój. Haitański purpurat zaznaczył, że pomimo przemian świata orędzie to zachowuje nadal swoją aktualność. Wezwał ojców synodalnych, by jednogłośnie stwierdzili, iż niesprawiedliwości wołające o pomstę do nieba, jak te, które mają miejsce w Syrii, Iraku, w Afryce i wielu innych krajach świata, w tym na Haiti są sprzeczne z ludzką godnością. Kard. Langlois zaznaczył, że świat zgodny z Bożym planem jest możliwy o ile Kościół będzie intensywnie dążył do uobecniania w świecie królestwa Bożego, by życie społeczne stało się przestrzenią braterstwa, sprawiedliwości, pokoju, godności wszystkich. Kard. Langlois dodał, że Chrystus oczekuje dziś od swego Kościoła i od rodzin czynnej wiary działającej przez miłość.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję