Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Święto Gryfa

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich odbyło się weekendowe widowisko przedstawiające dzieje Księstwa Pomorskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2021, str. III

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

grupa rekonstrukcyjna

Leszek Wątróbski

Rekonstruktorzy wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów

Rekonstruktorzy wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów

Wszystkie zaprezentowane wydarzenia nawiązywały do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku Gryfa Pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z 29 września 1214 r.

W programie tegorocznego Święta Gryfa (25-26 września 2021 r.) znalazły się m.in. wykłady wybitnych specjalistów. Profesor Marian Rębkowski, autor wydanej niedawno książki Jak powstało Pomorze? opowiadał o początkach państwa pomorskiego rządzonego przez dynastię Gryfitów. O historii Gryfa, jako symbolu i znaku heraldycznego, mówił dr hab. Andrzej Janowski.

Nie zabrakło też pokazów walk rekonstruktorów – wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów i pojedynków rycerzy z okresu panowania księcia Kazimierza V. Prezentacja technik walk była opatrzona komentarzem historycznym. Były również pokazy renesansowej, włoskiej sztuki żonglowania chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa. Kolejnym punktem święta była inscenizacja związana z postacią księcia Bogusława X oraz prezentacja obrzędów związanych z równonocą jesienną – Świętem Plonów Słowian Nadbałtyckich wg opisów Saxa Gramatyka z 1168 r.

Po zamkowych dziedzińcach przechadzali się wojowie, rycerze, białogłowy i damy. Swoje warsztaty rozstawili rekonstruktorzy rzemiosł dawnych – takich jak: kowalstwo, tkactwo, zdobienie tekstyliów metodą stemplowania, rymarstwo czy kaletnictwo. Dzieci natomiast mogły wziąć udział w grach i zabawach historycznych. Dostępne były także stoiska z książkami historycznymi. W programie znalazły się również wydarzenia i propozycje muzyczne. Warsztaty śpiewu tradycyjnego poprowadziła Joanna Lacher. Odbyły się koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Daj Ognia. Finałem święta Gryfa był III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów. Głównym sędzią turnieju był Stanisław Kula – wieloletni główny sędzia walk m.in. grunwaldzkich turniejów bojowych i sędzia liniowy lub główny w turniejach ligowych Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich. Organizatorem święta był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, a konsultantem merytorycznym Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Takim jak oni stawia się pomniki

Niedziela kielecka 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

grupa rekonstrukcyjna

TER

Uczestnicy rekonstrukcji historycznej

Uczestnicy rekonstrukcji historycznej

Przywracanie pamięci oraz duma z historii swojej małej ojczyzny była powodem zorganizowania w Złotnikach wydarzenia, podczas którego odsłonięto pamiątkową płytę, a także zaprezentowano rekonstrukcję historyczną.

W kościele modlono się również za bohaterskich powstańców z 1863 r. 24 stycznia, w drugim roku powstania styczniowego, w Złotnikach miała miejsce potyczka zbrojna powstańców z wojskami carskimi.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję