Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Apostołowie Medalika

Członkowie Stowarzyszenia Cudownego Medalika – Apostolatu Maryjnego (AM) z okręgów wiślańskiego i skoczowskiego uczestniczyli w okręgowym dniu skupienia.

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Apostolat Maryjny

Monika Jaworska/Niedziela

Uczestnicy okręgowego dnia skupienia

Uczestnicy okręgowego dnia skupienia

Spotkanie odbyło się w parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie, która 10 października przeżywała odpust. Mszę św. dla członków wspólnoty celebrował okręgowy opiekun AM ks. Zbigniew Macura. Kapłan wygłosił również konferencję, w której zwrócił uwagę na życie apostolatem w czasach pandemicznych. Zauważył, że skutki czasu zamętu są już zauważalne w życiu osobistym i społecznym. Przejawiają się we wzroście niepokoju, lęków, agresji, podziałów, depresji i uzależnień. Są też widoczne w życiu duchowym w postaci dezorientacji, zniechęcenia lub zobojętnienia ze względu na ograniczenia. Ważne jest więc, żeby być blisko Pana Jezusa i wyjść z izolacji, co może przejawiać się w trosce choćby za jedną osobę, odbudowaniu więzi rodzinnych i wspólnotowych przez kontakty i rozmowy.

Pod Matczyną opieką

Reklama

W życiu uczestników spotkania Matka Boża zajmuje ważne miejsce. Krystyna Macura z okręgu wiślańskiego wyniosła miłość do Maryi z domu, od mamy. – Maryja zawsze prowadzi do Jezusa. Przez całe życie uczy mnie, jak mam Go kochać – mówi p. Krystyna. Barbara Chruszcz z Kisielowa podkreśla, że gdy za wstawiennictwem Matki Bożej została uzdrowiona, postanowiła że będzie Jej służyć jak najlepiej. – Już 18 lat działam w AM. Jeszcze przed wybuchem pandemii zaprosiłam apostołki na urodziny do mojego ogrodu. Tak się im to spodobało, że i one zaczęły zapraszać do siebie. To był błogosławiony i radosny czas. W pandemii składamy sobie życzenia pod kościołem ufając, że uda się do tego wrócić – mówi p. Barbara.

Moderator na okręg żywiecki Jadwiga Wróbel z Jeleśni wspomina, że gdy była dzieckiem, jej tata przyniósł do domu figurę Maryi. Wtedy zapragnęła służyć Matce Bożej. Udało się to zrealizować, gdy za zachętą siostry zgodziła się poprowadzić w Jeleśni apostolat. 23 października wspólnota ta świętowała 25-lecie istnienia. Gdy powstał apostolat w Jeleśni, p. Jadwiga zapraszała sąsiadów. Jeden z nich, Stanisław, pił i prześladował rodzinę. Miał też chore uszy i czekała go operacja. – Dałam mu Cudowny Medalik i obiecałam modlitwę. W niedługim czasie przestał pić, nie uczestnicząc w żadnych terapiach. Choroba uszu też zniknęła – bez operacji. Matka Boża mu to uprosiła – daje świadectwo Jadwiga Wróbel. Stanisława Boryś z Drogomyśla wstąpiła do wspólnoty 28 lat temu, na wiosnę, a na jesień podjęła się wyhaftować sztandar dla AM. – W listopadzie zachorowała moja córka na białaczkę. Haftowałam, płakałam, ale Matka Boża była cały czas ze mną. Wszystko skończyło się dobrze – mówi p. Stanisława. – Mój syn spadł z klifu w Tunezji. Dzięki orędownictwu Maryi przeżył, widzi, słyszy i chodzi, co po ludzku było niemożliwe – zaznacza Maria Branny z Zebrzydowic. – Cuda się dzieją, gdy włączamy w modlitwę różańcową członków rodziny – dodaje Anna Szymala z Bielowicka.

Rozmodleni i zaangażowani

Apostołowie chętnie angażują się w życie parafii. Moderator okręgowa na okręg skoczowski Maria Kisiała wspomina, że na rekolekcjach w Częstochowie uroczyście się przyjęła do AM i teraz stara się służyć Maryi jak najlepiej – w rodzinie i w parafii. – Nasze spotkania są ładowaniem akumulatorów, by iść dalej. W naszej parafii był głód wspólnoty, w której ludzie mogliby się razem modlić i wspierać. W 1996 r. powstał AM, którego zostałam przewodniczącą. Naszym głównym zadaniem jest omadlanie bieżących problemów parafii – mówi Maria Branny. Przewodnicząca AM w Pogórzu Maryla Nowak podkreśla, że modlą się, uczestniczą w nabożeństwach i angażują się w przygotowanie dorocznych Dni Skupienia dla AM. – My również czynnie włączamy się w życie wspólnotowe parafii i skupiamy się na formacji, korzystając z poszerzonych materiałów i wpisując tam intencje do omodlenia – zaznacza Bogusława Raszka z Bierów. W Simoradzu AM tworzy 2-osobowa grupa apostołek. Jak zaznacza jedna z nich, Elżbieta Brachaczek, starają się jak mogą, służyć parafii. Diecezjalna moderator AM Urszula Raszka podkreśla, że dziś nie ma co liczyć na tłumy i trzeba pielęgnować każdą, także najmniejszą grupę. Nawet jeśli w parafii będzie chętna jedna osoba, czy dwie, to apostołowie będą przyjeżdżać i formować takie osoby.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko dla dorosłych

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 41/2019, str. 6

[ TEMATY ]

dzień skupienia

oaza dorosłych

Maciej Krawcewicz

Poprzedni dzień skupienia oaz dorosłych odbył się w parafii św. Anny w Jordanowie

Poprzedni dzień skupienia oaz dorosłych odbył się w parafii św. Anny w Jordanowie

Wspólnoty oaz dorosłych w naszej diecezji powstają na razie dość nieśmiało. Czy najbliższy dzień skupienia w Milsku to zmieni? Spotkanie jest otwarte dla każdego, kto chciałby zobaczyć, czym żyje Ruch Światło-Życie w swojej dorosłej postaci

Dzień skupienia odbędzie się 19 października w Milsku (filia parafii Zabór) pod hasłem „Dorosły – wolny?”. – Chcemy przybliżyć temat nowego roku formacyjnego „Wolni i wyzwalający”. Planujemy pokazać to w kontekście bardzo szeroko rozumianej wolności – z jednej strony będziemy się zastanawiać, co nam daje wolność, a z drugiej – w jaki sposób sami sobie tę wolność odbieramy – wyjaśnia Karolina Sinkiewicz, animatorka odpowiedzialna za wspólnoty dorosłych w diecezji. – Pomysł jest taki, żeby pierwsza część spotkania była poświęcona przekazywaniu treści, a drugą przeznaczymy na przemodlenie tego i rozmowę z Panem Bogiem. Po Eucharystii pochylimy się nad Krucjatą Wyzwolenia Człowieka, która jest szczególnie związana z naszym Ruchem.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w zasadach kwarantanny

2022-01-25 07:11

[ TEMATY ]

kwarantanna

Adobe Stock.pl

Czy uda się uchronić uczniów przed kolejnym lockdownem?

Czy uda się uchronić uczniów przed kolejnym lockdownem?

We wtorek wchodzi w życie rozporządzenie skracające z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży ze Wspólnotą Bożego Serca

2022-01-25 17:22

Archiwum FSM

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Spotkanie z Jezusem, rówieśnikami i dobra zabawa czekają na uczestników rekolekcji organizowanych przez Wspólnotę Bożego Serca. Zapisy trwają, a udział może wziąć każdy młody człowiek powyżej 13. roku życia.

Rekolekcje odbędą się od 18 do 20 lutego w Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej. Wśród opiekunów jest trzech kapłanów: ks. Krystian Charchut, ks. Szymon Kocemba oraz ks. Michał Marciniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję