Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileusz żywieckich serafitek

Serafitki świętowały 125-lecie posługi na ziemi żywieckiej.

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

serafitki

Archiwum sióstr serafitek

Siostry pragną jeszcze lepiej służyć dzieciom

Siostry pragną jeszcze lepiej służyć dzieciom

Jubileuszową Mszę św. w konkatedrze sprawował proboszcz parafii ks. Grzegorz Gruszecki w pierwszą niedzielę października. W kazaniu nawiązał do historii zgromadzenia na Żywiecczyźnie. Zauważył, że choć siostry doświadczyły różnych trudności, to miały głęboką wiarę i spotykały się z życzliwością ludzi, którzy wsparli je w tworzeniu dzieła, jakim była najpierw ochronka, a obecnie jest prowadzone przez serafitki przedszkole.

W uroczystości uczestniczyły siostry z oświęcimskiej prowincji zgromadzenia, rodzice i dzieci uczęszczające do wspomnianego wyżej przedszkola, Asysta Żywiecka, przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem na czele, i wiele innych osób, które są wdzięczne siostrom za ich posługę. Na Mszy św. nie zabrakło podziękowań i życzeń. Dziekan ks. Stanisław Kozieł odczytał list gratulacyjny od bp. Romana Pindla. – Życzę siostrom, by stale na nowo odkrywały swój charyzmat i rozeznawały wolę Pana, który wezwał każdą z nich, by poszła za Nim – napisał pasterz diecezji, zapewniając o modlitwie.

W 1892 r. pochodzące z Żywca siostry: Alfonsa, Ludwika i Michalina Cholewińskie, wstąpiły do zgromadzenia. Ich rodzice przekazały zgromadzeniu jeden pokój, w którym siostry założyły ochronkę dla dzieci. Następnie wynajęły mieszkanie w części Żywca, ale trudno było je opłacić. Siostry marzyły o otworzeniu domu dla sierot. Fundusze otrzymały od arcyksięcia Albrechta Habsburga, co umożliwiło zakupienie w marcu 1895 r. parceli i rozpoczęcie budowy. 6 czerwca 1896 r. ks. prał. Makary Manecki poświęcił kamień węgielny, a rok później siostry mogły zamieszkać w budynku. Prócz ochronki prowadziły pracownię robót kościelnych. W latach 90. XX wieku odzyskały przedszkole, które w 1961 r. zabrały władze. Siostry również katechizują w Żywcu i są zakrystiankami.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciche anioły

Niedziela toruńska 6/2020, str. V

[ TEMATY ]

cierpienie

chorzy

choroba

serafitki

posługa

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Towarzyszenie w cierpieniu to wymagające, ale szlachetne zadanie. Z anielską dobrocią służą chorym kobietom i przybliżają je do Boga. O posłudze w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Toruniu z s. Amabilis Chirczuk, serafitką, rozmawia Ewa Melerska.

Ewa Melerska: Hasłem na 28. Światowy Dzień Chorego są słowa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Na wzór Jezusa niesiecie pokrzepienie i ulgę chorym.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję