Dom prowadzony jest przez ks. Macieja Małygę, wikariusza biskupiego ds. formacji stałej kapłanów. – Chcemy, aby to był dzień uwielbienia i dziękczynienia Panu Bogu, wdzięczności księdzu arcybiskupowi, kapłanom i osobom świeckim za dokonane dzieło, którym jest ten dom, gdzie osoby duchowne mogą jeszcze bardziej pokochać Pana Jezusa, znaleźć odpoczynek, stawać się lepszymi ludźmi – powiedział ks. Małyga.
Natomiast abp Kupny podkreślił ważność tego domu dla formacji duchownych archidiecezji. – W naszej archidiecezji brakowało takiego domu. W innych diecezjach są domy rekolekcyjne, ale cieszę się, że mamy już miejsce, gdzie młodsi kapłani i Ci ze starszych roczników mogą z tego miejsca korzystać – wyraził swoją radość arcybiskup.
Dom Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej mieści się w Sulistrowiczkach. Obecnie znajduje się tam także rok propedeutyczny, w którym pięciu alumnów przygotowuje się do formacji kapłańskiej. Data poświęcenia Domu Formacji Stałej zbiegła się z rocznicą powstania seminarium – dokładnie 456 lat temu zostało powołane Seminarium Duchowne we Wrocławiu, prawdopodobnie trzecie na świecie.
Pomnik z Gwizdanowa nawiązuje do pierwowzoru w Trembowli
Monument upamiętniający pierwszych polskich mieszkańców miejscowości został uroczyście odsłonięty przy kościele św. Urszuli.
Inicjatorem budowy pomnika jest Fundacja Korzenie i Skrzydła, której prezesem jest Marzena Smulska. Fundacja przez wiele lat starała się o upamiętnienie tych, którzy przybyli do tej miejscowości po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich. Ten projekt jest też objęty honorowym patronatem wójta Gminy Rudna i wspierany przez sołectwo Gwizdanów.
Na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem w Gorcach setki wiernych zgromadziło się w niedzielę 10 sierpnia na uroczystej Mszy św. Ludzi Gór, której przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Wydarzenie modlitewne nawiązywało do Eucharystii, które zapoczątkował w latach 80. XX wieku ks. prof. Józef Tischner.
Kard. Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. przy drewnianym ołtarzu polowym nieopodal Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem. - To miejsce wyjątkowe, gdzie mówi się o ślebodzie. Wolność jest nam wszystkim obiecana. Ona wzbudza radość i nadzieję. Wolność jest podstawową łaską w chrześcijaństwie daną nam przez Boga. O tym zresztą mówił ks. prof. Józef Tischner, którego tu wspominamy w sposób szczególny - mówił kard. Grzegorz Ryś.
Przed zbliżającą się uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypadającą 15 sierpnia, francuski minister spraw wewnętrznych Bruno Retailleau wysłał telegram do prefektów departamentów i szefów służb porządkowych, w którym poprosił ich o wzmocnienie ochrony chrześcijańskich miejsc kultu. Ujawnił, że od stycznia do czerwca br. ministerstwo odnotowało 401 antychrześcijańskich ataków, wobec 354 w tym samym okresie roku 2024, co oznacza wzrost o 13 procent.
Szef resortu spraw wewnętrznych wskazał, że „szczególną uwagę należy zwrócić na nabożeństwa, zgromadzenia, procesje, pielgrzymki, tradycyjnie związane z 15 sierpnia, szczególnie w sanktuariach”. Podkreślił „wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego” w „kontekście żywych napięć międzynarodowych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie”, wymaga „najwyższej czujności, szczególnie w odniesieniu do uroczystości w miejscach o charakterze religijnym”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.