Reklama

Kościół

Dialog, nie krytyka

Ewangelizacja, pomoc ubogim, migrantom i uchodźcom, duszpasterstwo po pandemii COVID-19, kwestia nadużyć seksualnych oraz ochrona dzieci i młodzieży, a także rola mediów – to niektóre tematy poruszone podczas wizyty ad limina polskich biskupów w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 4 października wizyta ad limina odbywała się w trzech grupach. W chwili, gdy oddajemy niniejszy numer Niedzieli do druku, wizytę w Stolicy Apostolskiej rozpoczyna czwarta grupa biskupów.

Przede wszystkim rozmowa

Ważne były spotkania z papieżem. – Poprosił nas, abyśmy usiedli wokół niego, i zachęcił nas do mówienia o wszystkim, co chcemy, zapewnił, że możemy go pytać, o co chcemy, mieliśmy pełną dowolność poruszania różnych tematów – podkreślił w rozmowie z KAI metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jak zauważył, papież niczego nie narzucał ani nie krytykował biskupów. – Wykazywał za to duże zrozumienie dla naszych problemów, wiedział, że sytuacja nie jest prosta – dodał arcybiskup.

Celem wizyty nie był jedynie problem nadużyć seksualnych. – Ten temat pojawiał się w różnych dykasteriach, ale nie był on dominujący. Był jednym z ważnych. Mówiliśmy, co już zrobiliśmy w sprawie walki z nadużyciami, ukarania sprawców, prewencji oraz opieki nad ofiarami – przyznał w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Pomoc ubogim i migrantom

Temat dotyczący pomocy ubogim, potrzebującym oraz migrantom i uchodźcom pojawił się m.in. w kontekście sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Mówiono również o tworzeniu korytarzy humanitarnych. – Mamy świadomość, jak ten problem jest skomplikowany przez swoje polityczne uwikłanie – przyznał bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Ewangelizacja i misje

Zauważony i doceniony został wkład polskiego Kościoła w dzieło misyjne. – Mamy ponad 1,8 tys. misjonarzy i misjonarek w całym świecie. W seminariach prowadzone są wykłady z misjologii, mamy Papieskie Dzieła Misyjne, które pięknie działają od lat 60., mamy Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, mamy cały szereg inicjatyw ad gentes – zaznaczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, pallotyn.

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił z kolei, że pytano o to, jak powinna wyglądać nowa ewangelizacja, żeby nie stać się sloganem. – Mówiliśmy o relacji nowej ewangelizacji do katechezy Kościoła, która jest adresowana do ludzi wierzących w środowisku kościelnym, a także do nauki religii w szkole, która musi być nastawiona na swoistą formę inkulturacji – powiedział KAI kard. Nycz.

Reklama

Prostowanie obrazu Polski

Polscy biskupi starali się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. – Starałem się korygować ten obraz lansowany przez media liberalne, który panuje od jakiegoś czasu, jakobyśmy byli powiązani z jedną partią polityczną – oznajmił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rola mediów

Jednym z ważniejszych tematów była kwestia roli mediów. – Media są szansą na dotarcie z Ewangelią do młodzieży i dzieci, z którymi coraz trudniej nawiązać pierwszy kontakt w rzeczywistym świecie – zauważył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w rozmowie z KAI po spotkaniu w Dykasterii ds. Komunikacji. Zaznaczył, że przekazywanie przez media w Polsce informacji o polskim Kościele i społeczeństwie za granicą wciąż jest polem do coraz skuteczniejszych działań. – Przygotowując się do spotkań w Watykanie, musieliśmy się zmierzyć z opiniami mediów, które mówiły, że jedziemy tu tylko po to, aby papież krytykował nas na różnych odcinkach naszej odpowiedzialności, a zwłaszcza w kwestii wykorzystywania osób małoletnich i bezbronnych. Naszym obowiązkiem jest, by nie pozostawać obojętnym ani nie uciekać przed konfrontacjami i trudnymi tematami, ale cierpliwie wyjaśniać każdy temat – podsumował abp Depo.

Za KAI, PAP, niedziela.pl

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi przed wizytą ad limina – relacje państwo-Kościół

[ TEMATY ]

biskup

ad limina

Agnieszka Lorek

Obecne relacje państwo-Kościół są „zewnętrznie poprawne”, nacechowane szukaniem spokoju i unikaniem zadrażnień, natomiast brak jest woli rozwiązywania spraw na rzecz dobra wspólnego – mówi KAI przed wizytą „ad limina Apostolorum” przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Z kolei zdaniem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, Polska jako kraj demokratyczny ma wciąż wiele do zrobienia w dziedzinie „poszanowania autorytetu władzy państwowej i kościelnej, budowania dobra dnia codziennego na uzgodnionych zasadach, a nie szukania drogi ich obejścia”.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Adwentowy: Jesteś pełen Jego łaski

2023-11-28 09:17

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Melozzo da Forlì, Zwiastowanie Pańskie

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona*, pełna łaski, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

CZYTAJ DALEJ

Tranzycja – „zmiana płci” czy nowa odsłona rewolucji?

2023-11-29 22:10

[ TEMATY ]

konferencja

Centrum Życia i Rodziny

Centrum Życia i Rodziny

W czwartek 30 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona zjawisku tranzycji – procedury prowadzącej do tzw. „zmiany płci”. Wśród prelegentów znajduje się m.in. Magda – kobieta, która pod wpływem aktywistów i zwolenników ideologii „trans” dokonała tranzycji płci. Teraz przestrzega przed uleganiem niebezpiecznej koncepcji prowadzącej do okaleczania.

„Ideologia gender i postulaty tzw. środowisk LGBT dokonały już poważnego spustoszenia wśród wielu społeczeństw państw w Europie, ale również w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Świadczą o tym chociażby dramatyczne wyznania młodych ludzi, którzy zostali trwale okaleczeni przez interwencje chirurgiczne w ramach procedur tzw. zmiany płci” – podaje Centrum Życia i Rodziny, organizator konferencji pt. „Tranzycja – „zmiana płci” czy nowa odsłona rewolucji?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję