Wielu mogło to umknąć, bo o sprawie media masowe w PRL nie informowały; nie dlatego, że Bułgaria to peryferie Europy, wszak mówiono o tym w Radiu Wolna Europa, w Głosie Ameryki, a także pisano w Bibule; problem był ważny i dojmujący. Przymusowa asymilacja Turków mieszkających głównie na południowych rubieżach kraju, rozpoczęta przez reżim komunistyczny w latach 70., ale prowadzona z całą mocą od połowy lat 80. XX wieku, nie miała w sobie nic z kobiety. Wynarodawianie ponad 1 mln ludzi było brutalne i bezwzględne; nic dziwnego, że rany ofiar bolą do dziś, a „prawdziwi” Bułgarzy nie chcą do tego wracać. Metodami bułgaryzacji były: przymusowa zmiana imion i nazwisk, zakazanie używania słów „Turek”, „turecki” itp., likwidacja odrębnego szkolnictwa, masowe aresztowania i zabójstwa... Lektura powieści mieszkającego w Niemczech Złatka Enewa jest dla ludzi o mocnych nerwach. To jego pierwsza poważna literacka próba zmierzenia się z tym tematem. Próba w Bułgarii zupełnie przemilczana.
Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej wczoraj pielgrzymce Frat 2025. Gdyby bazylika św. Piusa X była większa, gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys., młodzieży i ich opiekunów – mówi ks. Gaultier de Chaillé organizator pielgrzymki. Dla porównania podaje, że w poprzednich edycjach Frat brało udział ok. 10 tys.
Po piątkowym maratonie wyborczym w Końskich, gdzie odbyły się dwie debaty wyborcze kandydatów na prezydenta Polski, dziś (poniedziałek 14.04) kolejna debata, tym razem w Telewizji Republika.
Swój udział potwierdzili: Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Adrian Zandberg (Partia Razem), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski oraz Artur Bartoszewicz.
W poniedziałek 14 kwietnia Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretu o cudzie do beatyfikacji, o męczeństwie, również do beatyfikacji oraz czterech dekretów o heroiczności cnót.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.