Reklama

Niedziela Rzeszowska

W sercu samego Boga

Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. Celebrowano go 23 października w sanktuarium Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

Niedziela rzeszowska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Akcję Katolicką tworzy laikat

Akcję Katolicką tworzy laikat

Akcja Katolicka jest urzędem Kościoła – jego fundamentalną strukturą, czyli szczególnym miejscem organizowania laikatu, w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną. Początki Akcji Katolickiej w Polsce sięgają 1930 r. Jej odrodzenie – z wyraźnej inspiracji św. Jana Pawła II – nastąpiło w latach 90. XX wieku. W diecezji rzeszowskiej powołana została 2 czerwca 1995 r. dekretem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego. Uczestnikom jubileuszu, zgromadzonym na spotkaniu w auli zespołu klasztornego, przypomniał te fakty i daty Jeremi Kalkowski, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Podziękował obecnym na spotkaniu biskupom – bp. Janowi Wątrobie, bp. Kazimierzowi Górnemu i bp. Edwardowi Białogłowskiemu – za życzliwość i duszpasterską troskę. Podkreślił rolę asystentów kościelnych, w tym szczególnie asystenta diecezjalnego ks. prał. Stanisława Potery. Nadmienił, że podstawową jednostką, w której realizowane są cele stowarzyszenia, czyli krzewienie wiary i postaw chrześcijańskich, są Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.

Jubileusz był okazją do podkreślenia dobrej współpracy z władzami państwowymi reprezentowanymi przez wojewodę Ewę Leniart i samorządowymi reprezentowanymi przez marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla. Był okazją do spotkania z osobami zasłużonymi, m.in. Haliną Szydełko – prezesem KIAK w latach 1998 – 2016, Waldemarem Furmankiem – pierwszym prezesem DIAK w Rzeszowie oraz wręczenia im okolicznościowych statuetek, a dyplomów – przedstawicielom POAK.

Następnie uczestnicy jubileuszu wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Tadeusza Borutki Akcja Katolicka wobec wyzwań współczesności – w XXV rocznicę reaktywacji. Prelegent podkreślił zakorzenienie stowarzyszenia w parafii: – Tam, gdzie jest dobra współpraca z Akcją Katolicką, tam jest radość przeżywania wiary – powiedział prof. Borutka. Zwrócił uwagę, że można mówić o odrębnej duchowości członków Akcji Katolickiej, a za główny problem uznał brak zastępowalności pokoleniowej. Na zakończenie przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Akcjo Katolicka, nie lękaj się, należysz do Kościoła i jesteś w sercu samego Boga!”.

Najważniejszym punktem jubileuszu była dziękczynna Msza św., której w bazylice Ojców Bernardynów przewodniczył bp. Jan Wątroba. Homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Borutka. Kaznodzieja nawiązał do śpiewanego w tym dniu psalmu: „Oto lud wierny, szukający Boga” (Ps 24). Za św. Pawłem wzywał do życia według ducha, a nie według ciała, za św. Łukaszem – do nawrócenia. Podkreślił, że największym darem, jaki członkowie Akcji Katolickiej mogą ofiarować Kościołowi i światu, jest świętość życia: – Nie marnujmy przynależności do Akcji Katolickiej na byle co – apelował kaznodzieja. – Niedocenienie świętości byłoby zmarnowaniem naszego życia, które jest zbyt cenne, żeby je marnować – podkreślił na zakończenie.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: uroczystości ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji

[ TEMATY ]

Rzeszów

Bp Józef Sebastian Pelczar – portret

Bp Józef Sebastian Pelczar – portret z kolegiaty w Jarosławiu

Bp Józef Sebastian Pelczar – portret
z kolegiaty w Jarosławiu

W katedrze Rzeszowie sprawowano wczoraj Mszę św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji rzeszowskiej. „Biskup Pelczar zostawił nam bogate dziedzictwo służby Bogu i ludziom, zaangażowania duszpasterskiego i społecznego” – mówił bp Jan Wątroba w wigilię diecezjalnej uroczystości.

We wprowadzeniu bp Wątroba zwrócił uwagę na dziedzictwo, które zostawił św. J. S. Pelczar. „Jako przedstawiciele wspólnoty Kościoła rzeszowskiego chcemy dzisiaj podziękować za nieustanną opiekę św. Józefa Sebastiana nad młodym Kościołem rzeszowskim, a nade wszystko za dziedzictwo, które nam zostawił. To bardzo bogate dziedzictwo służby Bogu i ludziom, zaangażowania duszpasterskiego i społecznego. Dziękujemy również za pokolenia kapłanów i sióstr zakonnych wychowanych na duchowości św. Józefa Sebastiana” – mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie

2022-10-06 13:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie w dniach 3-6 listopada opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Czwartek 3 listopada 2022

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję