Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkanie ojca ze swoimi synami

Polscy biskupi spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wrażeniami z pobytu u grobów apostolskich dzieli się bp Jan Piotrowski.

Katarzyna Dobrowolska: Ad limina czyli pielgrzymowanie do grobów Apostołów jest spotkaniem biskupów z Ojcem Świętym oraz okazją do rozmów i modlitwy. Czym była ta pielgrzymka dla Księdza Biskupa?

Biskup Jan Piotrowski: Cieszę się, że w grupie 23 biskupów mogliśmy ofiarować naszą modlitwę Ojcu Świętemu i rozważyć aktualność prymatu papieża, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Pierwszą taką pielgrzymkę odbyłem jako biskup pomocniczy w diecezji tarnowskiej. Teraz, po siedmiu latach posługi w diecezji kieleckiej, to spotkanie było dla mnie potrzebnym przeżyciem, otwierającym spojrzenie, umysł i serce na życie Kościoła i współczesne wyzwania. W czasie celebracji w czterech Bazylikach Większych modliłem się również za Kościół, rodziny, małżeństwa, ogarniając różne potrzeby diecezjan.

Co Ksiądz Biskup usłyszał w czasie rozmowy z papieżem Franciszkiem?

W rozmowie z Ojcem Świętym wybrzmiały aktualne problemy, także te dotyczące skandali obyczajowych w Kościele, choć to nie był główny temat. Jednak są to ważne sprawy. Pewnych zachowań nie można akceptować ani w Kościele, ani w społeczeństwie w ogóle. Są to wydarzenia, które bolą mnie i wszystkich, którzy widzą sytuacje grzechu i zła. Ojciec Święty, mimo tych trudnych, bolesnych sytuacji, ma pozytywny obraz Kościoła w Polsce. Mimo pandemii, jako wspólnota wiernych wciąż jest przy Chrystusie i szuka Bożej pomocy w sakramentach świętych. Papież docenia również ruch pielgrzymkowy, który dla wielu młodych ludzi jest szkołą przemiany, szansą zbliżenia się ku Panu Bogu i Kościołowi. Drogie są mu sprawy powołań i działalności misyjnej Kościoła.

Było to spotkanie ojca ze swoimi synami. Jego ciepłe, ale i stanowcze słowa są zachętą, by niczego nie zaniedbywać w dziele ewangelizacji, która powinna być integralna z ludzkim życiem. Bo, bez odniesienia do Ewangelii i Chrystusa, nikt nie jest w stanie podołać współczesnym wyzwaniom.

Reklama

Pytał Ksiądz Biskup również o synod, którego prace w wymiarze diecezjalnym właśnie się rozpoczęły.

Ojciec Święty podkreślał, że droga synodalna wymaga otwarcia, słuchania, nie oskarżania i indywidualizowania przypadków. To ma być próba syntezy, która wskazuje lepszą drogę ku przyszłości Kościoła – rozumianego jako wspólnota wiary utożsamiająca się Jezusem Chrystusem, jako jego uczniowie i świadkowie – w parafii, w rodzinie, w miejscu pracy. Mam nadzieję, że rozpoczęty synod będzie owocował nowym spojrzeniem na wspólnotę Kościoła. Narzędzia, jak dotrzeć do szerszego grona mamy, są środki społecznego przekazu, ale to wymaga również pracy u postaw w parafiach.

Wizyta wiązała się również z odwiedzinami w Kongregacjach…

Tak, te spotkania pomagają biskupom aktualizować wyzwania, które są w kompetencjach poszczególnych kongregacji. Była też okazja do podziękowania za współpracę i pomoc, wyjaśnienia, jaką otrzymujemy jako Kościoły partykularne od tych instytucji. Odwiedziłem ponadto Kongregację Ewangelizacji Narodów, której byłem członkiem przez kilka lat za czasów Jana Pawła II. Z satysfakcją złożyłem sprawozdanie dotyczące metropolii krakowskiej i katowickiej. Z tych diecezji jest około 30% misjonarzy, także ofiarność na Papieskie Dzieła Misyjne jest w nich znacząca. Kongregacja, odpowiedzialna za pomoc młodym Kościołom, potrzebuje duchowego wsparcia oraz pomocy materialnej, za które przy okazji wyrażam wdzięczność wiernym naszej diecezji. Podkreśliłem udział polskich misjonarzy, tj. ok. 1800 osób w 97 krajach świata i ich dojrzałość. Spośród nich jest 25 biskupów w młodych Kościołach. Trzeba dziękować za to wszystko Panu Bogu.

Jakie przesłanie dla Księdza Biskupa niesie ta pielgrzymka?

Ważne jest, abyśmy dobrze zrozumieli Ojca Świętego i jego troskę o Kościół, w myśl przesłania Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Spotkania i rozmowy w grupach były okazją do wymiany doświadczeń, ukierunkowania pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej na właściwy cel. Tym celem jest głoszenie Jezusa Chrystusa, który jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp. J. Górzyński o najważniejszych tematach wizyty ad imina Apostolorum

[ TEMATY ]

ad limina

abp Józef Górzyński

ad limina Apostolorum

flickr.com/episkopatnews

„Już teraz mogę powiedzieć, że tematami, które najbardziej mnie poruszyły i z czym będę się chciał podzielić w mojej archidiecezji to: synod na temat synodalności, rola świeckich w Kościele, ewangelizacja, młodzież. Cieszę się, że wszystkie te tematy są już od dawna obecne w polskim Kościele. Teraz chodzi o ich poszerzenie, pogłębienie i wprowadzenie w życie” – mówi abp Józef Górzyński w rozmowie z KAI.

Metropolita warmiński bierze udział w kończącej się jutro wizycie ad limina Apostolorum w Watykanie biskupów polskich z metropolii: warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję