Reklama

Aspekty

Przebłyski wiosny

Trwa zielonogórski Festiwal Życia i jak zawsze porusza ważne tematy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Festiwal Życia

Archiwum ks. Mariusza Dudki

Chcemy pokazać, że w przeżywaniu pewnych trudności można znaleźć również pewien przebłysk wiosny – mówi ks. Mariusz Dudka

Chcemy pokazać, że w przeżywaniu pewnych trudności można znaleźć również 
pewien przebłysk wiosny – mówi ks. Mariusz Dudka

Każdego roku był on organizowany 24 i 25 marca przy okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia, jednak w tym roku, jak mówi ks. Mariusz Dudka, jest on przeżywany w aurze jesienno-zimowej.

Akcent jesieni i zimy

Tegoroczny Festiwal Życia rozpoczął się 7 listopada. Tego dnia odbyła się kolejna odsłona akcji „Dobro podaj dalej – Transfuzja Miłości”, zorganizowanej przez zielonogórską Fraternię Franciszkańską „Effatha”. Tym razem chętni mogli podzielić się krwią w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Jędrzychów. W sumie, chcąc oddać krew, zarejestrowały się 122 osoby, z których 79 oddało krew. Krew chciało oddać 179 osób, w sumie udało się jej pozyskać 35,6 l, a krwiobus odwiedził 6 parafii. Tak wygląda podsumowanie akcji.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Życie to nie tylko wiosna i lato, ale to również jesień i zima”. Co się pod nim kryje? – Zazwyczaj kiedy pokazujemy Festiwal Życia, wiele mówimy o afirmacji, radości życia, mówimy o inwestycji w rodzinie, w dziedzinie prokreacyjnej, a także o początkach życia, o jego wiośnie. Chcemy jak najbardziej pokazać szczęśliwą i radosną rodzinę, bo to jest rzeczywista prawda o niej. Jednak nie możemy zapominać, że rodzina, czy też w ogóle szerzej – przeżywane życie, mają również swój akcent jesieni i zimy – mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodziny. – W tym roku festiwal chce pokazać także ten obszar – pewnego rodzaju trudności, starości, przemijania, choroby, cierpienia czy też wprost – śmierci.

Konferencje, wykłady, edukacja

Reklama

Tegoroczny Festiwal Życia przypadł w listopadzie i grudniu. Jak podkreśla ks. Dudka, nie jest to jednak smutny festiwal. – Chcemy pokazać, że w tej przestrzeni jesieni i zimy, czyli przeżywaniu pewnych trudności, można również znaleźć pewien przebłysk wiosny. To znaczy, że choroba, cierpienie, nie muszą być dla nas sytuacjami nie do przejścia, dlatego też powinniśmy być na nie przygotowani. Stąd warto w tym czasie otworzyć się, choćby w wolontariacie, na tych, którzy przeżywają w swym życiu jakieś choroby i cierpienie i zobaczyć wokół siebie ludzi potrzebujących. Drugi aspekt to edukacja. Tutaj otworzyliśmy się na dwie konferencje. Pierwsza z nich odbyła się 22 listopada w parafii Ducha Świętego i dotyczyła towarzyszenia osobom chorym i umierających w aspekcie psychicznym, medycznym i duchowym. Wykład wygłosił ks. Tomasz Duszczak – diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia. Drugi wykład zaplanowaliśmy na 4 grudnia również w auli w parafii Ducha Świętego. Marta Rużyłowicz-Szeremeta opowie o rozwoju psychoseksualnym dziecka. To okazja do tego, by zobaczyć, że pewne napięcia, które przeżywa rodzina, są w niektórych obszarach normą, ale trzeba też mieć wyczucie i oczy otwarte na to, co już normą nie jest – co trzeba chronić, ratować, korygować – mówi ks. Dudka.

Niełatwe tematy

Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu Życia jest propozycja dla młodzieży. – Chodzi o projekcję filmu w zielonogórskim Zespole Szkół Elektronicznych. Chcemy pokazać dorastającej młodzieży również ten element życia w aspekcie miłości, zauroczenia, kochania w ramach filmu „Biała jak mleko, czerwona jak krew”. To historia opisująca rozterki młodych ludzi, którzy przeżywają swoją miłość i zakochanie, jednak przez obraz tej sielanki przewija się choroba jednej z osób. To swego rodzaju refleksja nad tym, czy moja miłość i zauroczenie ustawiają się w poziomie tylko tego, co wygodne i miłe, czy tak w życiu mojej miłości małżeńskiej, rodzinnej, mogą pojawić się też perypetie, które mogą miłość jeszcze bardziej udoskonalić. Tegoroczny Festiwal pokazuje, że życie to nie tylko łatwe tematy, dlatego chcemy pokazać je także w tym drugim aspekcie – podsumowuje ks. Dudka.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal Życia w Kokotku (dzień drugi)

Owacjami na stojąco zakończył się drugi dzień Festiwalu Życia w Kokotku. Musical „Jak ogień” wywarł wrażenie na wszystkich, ale to nie był jedyny mocny punkt wtorkowego programu.

Wtorek na festiwalu był pierwszym pełnym dniem wydarzenia. Po jutrzni i śniadaniu wszyscy uczestnicy zgromadzili się na konferencji pani Joanny Bątkiewicz-Brożek, autorki książki pt. „Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo: Życie i cuda”. „Umiłował Krzyż, gdyby była do nieba inna droga niż Krzyż, to Bóg by nam ją dał. Ojciec Pio, zapytany która rana boli go najbardziej, odpowiadał, że ta od niesienia Krzyża. Nie był to widzialny stygmat, ale odczuwalny. Jeśli jednak przyjąć krzyż, to tylko z wiarą.” – mówiła prelegentka.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji wraz ze Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji?

2022-09-30 22:58

[ TEMATY ]

Polska

Unia Europejska

Polska

Ministerstwo Edukacji

Pexels_fot.

Ogólnodostępne narzędzie dla wszystkich, którzy pragną potwierdzić swoje kwalifikacje. Polska jest jednym z wielu państw Unii Europejskiej posiadających system potwierdzania kompetencji i uzyskiwania certyfikatów honorowanych zarówno w kraju jak i zagranicą. Mowa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Zintegrowany System Kwalifikacji to wprowadzony ustawą zbiór zasad oraz procedur regulujących działanie różnych instytucji związanych z nadawaniem i zapewnianiem jakości kwalifikacji. Głównym narzędziem wykorzystywanym w ZSK jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji będący publicznym zbiorem wszystkich kwalifikacji możliwych do nabycia w trakcie edukacji formalnej i pozaformalnej, włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Określa on również zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu. Wszystkie dostępne obecnie zasoby są zebrane na stronie internetowej https://www.kwalifikacje.gov.pl/, na której można sprawdzić, co wchodzi w zakres danej kwalifikacji, jakie umiejętności składają się na nią oraz w jaki sposób uzyskać jej potwierdzenie. Dodatkowo na stronie znajduje się również lista Instytucji Certyfikujących. Natomiast baza wiedzy nt. ZSK dostępna jest na stronie https://kwalifikacje.edu.pl Znaleźć tam można, m.in. aktualności, poradniki, publikacje i materiały informacyjne czy zbiór narzędzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję