Reklama

Niedziela Kielecka

Po tragedii we Włoszczowie

Niedawna tragedia w Świętokrzyskiem pokazała po raz kolejny, że potrafimy pięknie się jednoczyć, by nieść pomoc tym, których dotknęło nieszczęście.

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 52

Radio Kielce/fot. Wiktor Taszłow

Włoszczowa. Pogrzeb 6-letniego alana i 5-letniego Szymona, chłopców, którzy zginęli w pożarze

Włoszczowa. Pogrzeb 6-letniego alana i 5-letniego Szymona, chłopców, którzy zginęli w pożarze

Dwaj chłopcy w wieku 5 i 6 lat zginęli 17 listopada w pożarze domu we Włoszczowie. Tragedia wstrząsnęła mieszkańcami miasta i regionu. 22 listopada uroczystościom pogrzebowym w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie przewodniczył ks. prał. Zygmunt Pawlik, proboszcz parafii.

Śledczy jeszcze nie podają przyczyny powstania pożaru (najprawdopodobniej było to zwarcie instalacji elektrycznej), przyczyną śmierci chłopców, według ustaleń wynikających z sekcji zwłok, było natomiast ostre zatrucie tlenkiem węgla. Na ciałach dzieci stwierdzono również liczne poparzenia.

Strażacy informację o pożarze we Włoszczowie otrzymali w środę 17 listopada ok. godz. 18. Jak wynika z informacji, które podało Polskie Radio Kielce, w rodzinie dotkniętej tragedią było pięcioro dzieci. Dwoje na stałe przebywa poza domem. Trzecie w trakcie zdarzenia było na treningu z matką. Budynek przy ul. Wiśniowej, w którym mieszkała rodzina, to dom socjalny; był on użytkowany także przez drugą rodzinę.

Gdy wybuchł pożar, w domu znajdowali się tylko dwaj kilkuletni chłopcy. Pozostali domownicy byli poza nim. Z płonącego budynku strażacy wynieśli nieprzytomnych chłopców, których przetransportowano do szpitala. Tam, mimo reanimacji, niestety zmarli.

Sprawę pożaru bada prokuratura. Przesłuchano rodziców zmarłych dzieci. Nikomu nie postawiono zarzutów, co oznacza, że postępowanie jest wciąż prowadzone. Rodzina od lat jest objęta opieką ze strony ośrodka pomocy społecznej. – Problem nie był natury finansowej, to raczej niezaradność, nieumiejętność radzenia sobie w życiu – mówi Niedzieli Iwona Boratyn, rzeczniczka Urzędu Gminy we Włoszczowie.

Obecnie poszkodowanej rodzinie zapewniono mieszkanie zastępcze i opiekę psychologiczną. – Przygotowujemy dla nich lokal stały i najprawdopodobniej zamieszkają w nim już na Boże Narodzenie – dodaje rzeczniczka. Druga rodzina otrzymała mieszkanie w budynku komunalnym w Rogienicach.

Reklama

Rodzina po tragedii otrzymała zasiłek w wysokości 6 tys. zł na najpotrzebniejsze wydatki. Jak informuje Boratyn, w akcję pomocy włączyły się m.in. Przedszkole Samorządowe nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi we Włoszczowie, do którego uczęszczali chłopcy, oraz Fundacja Jesteśmy Blisko.

Koszty pogrzebu chłopców pokryły włoszczowska parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dwa zakłady pogrzebowe z Włoszczowy i Pińczowa. – Taca zebrana podczas pogrzebu została przeznaczona na pomoc dla poszkodowanej rodziny – powiedział Niedzieli ks. prał. Pawlik, który rodzinę zna, bo od lat korzystała z posiłków Stołówki im. św. Brata Alberta oraz z żywności dystrybuowanej przez banki żywności.

2021-11-30 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: wolę Kościół poraniony niż Kościół, który pozostaje chory

2022-08-08 14:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Niech to spotkanie pomoże wam poczuć się wspólnotą, częścią misyjnego życia Kościoła, który nigdy nie bał się wychodzić na spotkanie nowych horyzontów i granic. Z kreatywnością i odwagą głoście miłosierdzie i czułość Boga” - powiedział papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do młodych ewangelizatorów uczestniczących w spotkaniu pod hasłem „Hechos 29” w Monterrey, w Meksyku.

Ojciec Święty przypomniał słowa wypowiedziane podczas podróży do Kanady, że wciąż trzeba znajdować nowe sposoby głoszenia Ewangelii tym, którzy jeszcze nie spotkali Chrystusa. To zakłada kreatywność duszpasterską, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie żyją, nie czekając na ich przyjście, ale tam, gdzie żyją, odkrywając znaczenie słuchania, dialogu i spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Wolni i wyzwalający” - pół tysiąca pątników pieszych z diec. świdnickiej już na Jasnej Górze

2022-08-08 17:24

BPJG

By stawać się ludźmi wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu modlili się w drodze pątnicy diec. świdnickiej. Na Jasną Górę dotarła 19. diecezjalna pielgrzymka pod hasłem: „Wolni i wyzwalający”, a w niej prawie pół tysiąca osób. Więcej niż 1/3 pielgrzymów przyszła po raz pierwszy.

Za trud pielgrzymowania, za to, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcili na rekolekcje w drodze podziękował pątnikom bp Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki. - Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego. Wszystko po to, żeby zbliżyć się możliwie jak najlepiej do Pana Boga, by odkryć, jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to właśnie przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski głębokiej wiary, która się nie lęka i która czyni cuda” - powiedział kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję