Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nowe studia w Radiu Via

Od 27 lat Radio Via jest ważnym narzędziem ewangelizacji w diecezji rzeszowskiej i na Podkarpaciu.

Niedziela rzeszowska 49/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Radio Via

Piotr Szczepanik

Bp Jan Wątroba błogosławi nowe studia Radia Via

Bp Jan Wątroba błogosławi nowe studia Radia Via

Pierwszą audycję Katolickie Radio Via nadało 8 grudnia 1994 r. Natomiast 10 listopada br. bp Jan Wątroba pobłogosławił odnowione studia radiowe. W modlitwie błogosławieństwa, obok bp. Jana Wątroby, uczestniczyli: ks. Bogusław Babiarz, ekonom diecezji rzeszowskiej, ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie, ks. Janusz Miąso, wieloletni przewodniczący Rady Programowej Radia Via, ks. Tomasz Nowak i ks. Jakub Nagi, dyrektorzy radia oraz pracownicy i współpracownicy diecezjalnej rozgłośni.

Remont i pandemia

Na początku spotkania ks. Tomasz Nowak, dyrektor radia, przypomniał historię przebudowy. – W grudniu 2019 r., kiedy radio przeżywało 25-lecie działalności, ks. Witold Wójcik, dyrektor Radia Via, podjął się odważnego ekonomicznie działania związanego z przebudową najważniejszych pomieszczeń radiowych: reżyserki, studia emisyjnego i studia nagrań. Mówię o odwadze, ponieważ Radio Via ma ograniczone możliwości finansowe – tylko w części utrzymuje się z reklam i projektów medialnych, a w większości jest finansowane przez ofiary diecezjan. Trudności wiązały się także ze stanem epidemii. Umówione już prace budowlane na wiosnę 2020 r., opóźniły się o rok i rozpoczęły się dopiero w 2021 r. – powiedział ks. Nowak, wymieniając w dalszej części zakres wykonanych prac, które objęły m.in. przebudowę studiów, wymianę analogowej konsoli oraz oprogramowania.

Niech niesie wiarę

Przed modlitwą błogosławieństwa bp Jan Wątroba mówił o ewangelizacyjnej roli radia. – Radio Via jest dla nas ważnym narzędziem, dzięki któremu każdego dnia towarzyszymy wiernym przekazując Dobrą Nowinę, ale także wiadomości społeczne, kulturalne, sportowe – to wszystko co tworzy naszą codzienność. Mam nadzieję, że te działania wpisują się w polecenie Jezusa Chrystusa, aby głosić Ewangelię wszystkim narodom – powiedział hierarcha.

Również modlitwa błogosławieństwa koncentrowała się na głoszeniu Dobrej Nowiny. Modlono się słowami: „Niech praca dziennikarzy niesie słuchaczom wiarę, umacnia nadzieję i miłość oraz utwierdza pokój i dobro między ludźmi. Panie Boże, pomagaj wszystkim tworzącym radio przyczyniać się do szerzenia Twojego Królestwa, służąc prawdzie i sprawiedliwości”.

Reklama

Po błogosławieństwie Grzegorz Budak, prezenter i realizator radia, odczytał wezwania modlitwy wiernych, wśród nich modlitwę za zmarłych pracowników i współpracowników radia (m.in. za ks. Bogusława Przeklasę, dyrektora w latach 2000-13) oraz za wszystkich dobroczyńców radia. Podczas modlitwy Anioł Pański na radiowej antenie bp Jan Wątroba, razem z dyrektorami rozgłośni, podziękował wszystkim dobroczyńcom Radia Via, którzy wspierają je modlitwami i ofiarami.

Kartka z historii

Katolickie Radio Via zostało utworzone dekretem bp. Kazimierza Górnego 1 października 1994 r. Pierwszą dwugodzinną audycję nadano 8 grudnia 1994 r. ze studia w Malawie. Od 1998 r. radio rozpoczęło nadawanie programu całodobowo. Od 2000 r. studio emisyjne, studio nagrań i pomieszczenia biurowe mieszczą się w budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie. Sygnał z Rzeszowa jest wysyłany na górę Magdalenkę w Malawie (103,8 FM) oraz górę Liwocz k. Jasła (94,1 FM), a stamtąd rozchodzi się w promieniu prawie 150 km i dociera daleko poza granice województwa podkarpackiego.

Ofiary na Radio Via można wpłacać na konto: Bank Spółdzielczy w Lubeni: 89 9161 0001 0004 5623 2000 0010.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radiowa droga do nieba

Niedziela rzeszowska 50/2019, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

radio

bp Jan Wątroba

Radio Via

Tadeusz Poźniak

Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska i Grzegorz Budak

Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska
i Grzegorz Budak

W pierwszej części obchodów ich uczestnicy modlili się w kościele św. Rocha w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny i 33 księży.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Jedności i Wiary

Archiwum parafii

Na północny zachód od Białej Podlaskiej, nad brzegami rzeczki Klukówka leży miejscowość Leśna Podlaska, będąca wyjątkowym ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, w którym pod opieką Ojców Paulinów, upodobała sobie miejsce Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa – Matka Boża Jedności i Wiary.

Płaskorzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu, wykona jest w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Historia „przejasnego obrazu Najświętszej Maryi Panny” jest niezmiernie ciekawa i pełna przedziwnych wydarzeń. Zaczyna się od roku 1683, kiedy to dnia 26 września dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Kamienny wizerunek przywieziono do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 roku i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował złote korony. Wieść o niezwykłym pojawieniu się wizerunku zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i ściągać ludzi nawet z odległych stron. Rozwój kultu spowodował, że w 1731 r. przystąpiono w Leśnej do budowy nowego kościoła. Ukończono ją w 1758 r. Jeszcze w czasie jej trwania do Leśnej przybyli paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem. W XVIII w miejscowość była już znana w Koronie Polskiej jako ośrodek kultu maryjnego. W okresie rozbiorów i wojen napoleońskich sanktuarium dzieliło los narodu. Klasztor i kościół były niszczone i plądrowane. Pauliński konwent nie przestał funkcjonować tylko dzięki pomocy okolicznych ziemian. W okresie powstania styczniowego Leśna stanowiła jedno z ogniw ruchu narodowego na Podlasiu. Paulini wspierali powstańców władze carskie w odwecie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do sanktuarium wrócili paulini. Po długich poszukiwaniach w roku 1926 odnaleziono obraz ukryty u ss. Benedyktynek w Łomży. Badania wykazały, że ostatni biskup katolicki Janowa – Beniamin Szymański, wielki czciciel  Najświętszej Panny, przewidując popowstaniowe represje, ukrył oryginał Matki Bożej Leśniańskiej w Łomży, w bocznym ołtarzu. Biskup umarł, jedyna wtajemniczona przeorysza klasztoru także i tak byłby ślad zaginął, gdyby nie intensywne poszukiwania. W 1927 r. udała się z Siedlec niezwykła procesja, sam biskup wraz z tłumem wiernych pieszo przynieśli cudowny obraz do Leśnej. Procesja szła 3 dni, od 22 do 25 września. W uroczystości powrotu Matki Bożej brało udział około 30 tysięcy osób. Sanktuarium Leśniańskie było umiłowanym miejscem kultu dla unitów podlaskich, a Leśniańska Matka Boża ostoją ich wiary i jedności z Kościołem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: Rosja krzywdzi Ukrainę i swój własny naród

2022-09-26 15:03

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Tylko ostatniej doby ponad 40 miast i wiosek ucierpiało na Ukrainie z powodu rosyjskich bombardowań i ostrzałów. Na całej linii frontu toczą się ciężkie boje, a na terytoriach okupowanych agresor próbuje przeprowadzać nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego referenda. Wróg próbuje przywłaszczyć sobie nowe ziemie, „a równocześnie na różne sposoby dokonuje niesłychanych krzywd względem własnego narodu” – wskazał abp Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików dziękował w swoim codziennym orędziu za życie – swoje oraz tak wielu rodaków, których Bóg do tej pory ustrzegł, a armia obroniła przed atakami agresora. Wezwał przy tym do zachowania chrześcijańskiej tożsamości, także w trudnych warunkach, w jakich znalazł się kraj i zachęcał do praktykowania rachunku sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję