Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nowe studia w Radiu Via

Od 27 lat Radio Via jest ważnym narzędziem ewangelizacji w diecezji rzeszowskiej i na Podkarpaciu.

Niedziela rzeszowska 49/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Radio Via

Piotr Szczepanik

Bp Jan Wątroba błogosławi nowe studia Radia Via

Bp Jan Wątroba błogosławi nowe studia Radia Via

Pierwszą audycję Katolickie Radio Via nadało 8 grudnia 1994 r. Natomiast 10 listopada br. bp Jan Wątroba pobłogosławił odnowione studia radiowe. W modlitwie błogosławieństwa, obok bp. Jana Wątroby, uczestniczyli: ks. Bogusław Babiarz, ekonom diecezji rzeszowskiej, ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie, ks. Janusz Miąso, wieloletni przewodniczący Rady Programowej Radia Via, ks. Tomasz Nowak i ks. Jakub Nagi, dyrektorzy radia oraz pracownicy i współpracownicy diecezjalnej rozgłośni.

Remont i pandemia

Na początku spotkania ks. Tomasz Nowak, dyrektor radia, przypomniał historię przebudowy. – W grudniu 2019 r., kiedy radio przeżywało 25-lecie działalności, ks. Witold Wójcik, dyrektor Radia Via, podjął się odważnego ekonomicznie działania związanego z przebudową najważniejszych pomieszczeń radiowych: reżyserki, studia emisyjnego i studia nagrań. Mówię o odwadze, ponieważ Radio Via ma ograniczone możliwości finansowe – tylko w części utrzymuje się z reklam i projektów medialnych, a w większości jest finansowane przez ofiary diecezjan. Trudności wiązały się także ze stanem epidemii. Umówione już prace budowlane na wiosnę 2020 r., opóźniły się o rok i rozpoczęły się dopiero w 2021 r. – powiedział ks. Nowak, wymieniając w dalszej części zakres wykonanych prac, które objęły m.in. przebudowę studiów, wymianę analogowej konsoli oraz oprogramowania.

Niech niesie wiarę

Przed modlitwą błogosławieństwa bp Jan Wątroba mówił o ewangelizacyjnej roli radia. – Radio Via jest dla nas ważnym narzędziem, dzięki któremu każdego dnia towarzyszymy wiernym przekazując Dobrą Nowinę, ale także wiadomości społeczne, kulturalne, sportowe – to wszystko co tworzy naszą codzienność. Mam nadzieję, że te działania wpisują się w polecenie Jezusa Chrystusa, aby głosić Ewangelię wszystkim narodom – powiedział hierarcha.

Również modlitwa błogosławieństwa koncentrowała się na głoszeniu Dobrej Nowiny. Modlono się słowami: „Niech praca dziennikarzy niesie słuchaczom wiarę, umacnia nadzieję i miłość oraz utwierdza pokój i dobro między ludźmi. Panie Boże, pomagaj wszystkim tworzącym radio przyczyniać się do szerzenia Twojego Królestwa, służąc prawdzie i sprawiedliwości”.

Reklama

Po błogosławieństwie Grzegorz Budak, prezenter i realizator radia, odczytał wezwania modlitwy wiernych, wśród nich modlitwę za zmarłych pracowników i współpracowników radia (m.in. za ks. Bogusława Przeklasę, dyrektora w latach 2000-13) oraz za wszystkich dobroczyńców radia. Podczas modlitwy Anioł Pański na radiowej antenie bp Jan Wątroba, razem z dyrektorami rozgłośni, podziękował wszystkim dobroczyńcom Radia Via, którzy wspierają je modlitwami i ofiarami.

Kartka z historii

Katolickie Radio Via zostało utworzone dekretem bp. Kazimierza Górnego 1 października 1994 r. Pierwszą dwugodzinną audycję nadano 8 grudnia 1994 r. ze studia w Malawie. Od 1998 r. radio rozpoczęło nadawanie programu całodobowo. Od 2000 r. studio emisyjne, studio nagrań i pomieszczenia biurowe mieszczą się w budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie. Sygnał z Rzeszowa jest wysyłany na górę Magdalenkę w Malawie (103,8 FM) oraz górę Liwocz k. Jasła (94,1 FM), a stamtąd rozchodzi się w promieniu prawie 150 km i dociera daleko poza granice województwa podkarpackiego.

Ofiary na Radio Via można wpłacać na konto: Bank Spółdzielczy w Lubeni: 89 9161 0001 0004 5623 2000 0010.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radiowa droga do nieba

Niedziela rzeszowska 50/2019, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

radio

bp Jan Wątroba

Radio Via

Tadeusz Poźniak

Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska i Grzegorz Budak

Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska
i Grzegorz Budak

W pierwszej części obchodów ich uczestnicy modlili się w kościele św. Rocha w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny i 33 księży.

CZYTAJ DALEJ

Abp Alfons Nossol obchodził trzy jubileusze

2022-08-14 17:55

[ TEMATY ]

nossol

www.diecezja.opole.pl

Emerytowany biskup opolski świętował podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45. rocznicę święceń biskupich.

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew kilka tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: papież chce się udać zarówno do Moskwy, jak i do Kijowa

2022-08-14 18:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

episkopat.pl

Wolą papieża jest udanie się zarówno do Moskwy, jak i do Kijowa, z zamiarem położenia kresu wojnie. Stolica Apostolska stara się utrzymywać dobre relacje ze wszystkimi, aby mieć możliwość rozmawiania z osobami i wspólnie stawiać czoła trudnościom – powiedział kardynał Pietro Parolin.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywa w tych dniach na wakacjach w Primiero w okolicach Trydentu. Pytany przez GianAngelo Pistoia dla La Voce del NordEst najbliższy współpracownik Ojca Świętego zaznaczył, że jeśli do tej pory papież Franciszek nie pojechał do Rosji, to dlatego, że nie było odpowiednich warunków: „mamy nadzieję, że otworzy się jakiś promyk nadziei” - stwierdził watykański sekretarz odnosząc się do obecnych stosunków między Stolicą Apostolską a Rosją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję