Reklama

Niedziela Świdnicka

Ku czci Chrystusa Króla

Ojcowie sercanie biali od wielu lat na jednym z polanickich wzgórz oddają cześć Chrystusowi Królowi.

Niedziela świdnicka 49/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Chrystus Król

Parafia Chrystusa Króla w Polanicy-Sokołówce

Procesja eucharystyczna – ważny punkt odpustu

Procesja eucharystyczna – ważny punkt odpustu

Jednak na przestrzeni blisko wieku był jeden wyjątek, kiedy to w kaplicy poświęconej Królowi Wszechświata nie sprawowano Mszy św. odpustowej. Mówił o tym 21 listopada o. Wojciech Kotowski, prowincjał Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. – Działo się to 75 lat temu, kiedy to współbracia niemieccy, którzy zakupili dawny Zajazd Myśliwski, przemianowali na klasztor i ofiarowali go Chrystusowi Królowi w 1927 r., musieli to miejsce opuścić po wojnie w 1946 r., a polscy sercanie biali z Francji przybyli tutaj dopiero pod koniec tegoż roku. Był to jedyny rok, gdy nie był celebrowany odpust Chrystusa Króla w Sokołówce – przypomniał prowincjał.

Realizacja zakonnego zawołania

Kaznodzieja stwierdził, że celem współbraci niemieckich było, aby miłość Najświętszego Serca Zbawiciela promieniowała z tej góry na całą Kotlinę Kłodzką, a obok Jego Serca było czczone Niepokalane Serce Maryi. – W 2017 r. zostało tu ustanowione sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i pojawiła się tutaj figura, która peregrynowała po całej diecezji świdnickiej, tak jakby Niepokalane Serce Maryi przyszło do Najświętszego Serca Jezusa Króla Wszechświata. To dla nas sercanów białych wielka radość i wielkie zadanie. To praktyczna realizacja naszego zakonnego zawołania: „Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi cześć i chwała” – podkreślił o. Kotowski, który nawiązał również do 5. rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Przewodniczący liturgii modlił się wraz z wiernymi, by Chrystus królował w koronie państwa polskiego, sercach jego obywateli, we wszystkich obszarach życia społecznego, w środkach społecznego komunikowania, w szkołach i programach wychowawczych, w trosce o pracę i chleb powszedni, w budowie bezpieczeństwa i ładu społecznego, w opiece nad chorymi, pokrzywdzonymi i uzależnionymi, w naszych rodzinach, w naszych sercach, a wierni ochoczo odpowiadali: „Króluj nam Chryste”.

Słowo kustosza

Zabierając głos na zakończenie odpustowej Eucharystii proboszcz wspólnoty i zarazem kustosz diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej o. Zdzisław Świniarski podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i zaprosił na przyszłoroczne obchody 75-lecia powołania polanickiej parafii Chrystusa Króla oraz na 5. rocznicę ustanowienia sanktuarium, a także w imieniu Maryi na pierwsze soboty miesiąca, które są w tym miejscu celebrowane przez cały rok o godz. 18.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem. Panu Jezusowi towarzyszyła Jego Matka w fatimskiej figurze. Modlono się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji świdnickiej, a na zakończenie odnowiono Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

2021-11-30 08:36

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królestwo Moje nie jest stąd

W ostatnią niedzielę listopada obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Kończy się kolejny rok liturgiczny w Kościele, ale również w tym dniu – 24 listopada kończy się Rok Wiary

Podczas prześladowań religijnych w Meksyku w latach 20. ubiegłego stulecia wielu katolików stawiano przed plutonem egzekucyjnym i rozstrzeliwano tylko dlatego, że otwarcie przyznawali się do wyznawanej przez siebie wiary. Wśród nich nie brakowało również młodzieży i dzieci. Pewnego razu aresztowano grupę młodych ludzi z Akcji Katolickiej. Między nimi był chłopiec. Dowódca oddziału żołnierzy, którzy mieli dokonać egzekucji, postanowił go oszczędzić. Polecił, by poszedł kupić mu papierosy. Był przekonany, że dziecko skorzysta z okazji i ucieknie. Osłupiał jednak, bo chłopiec wrócił, przynosząc mu to, o co prosił. Wtedy żołnierz jawnie już namawiał go do ucieczki. – Jak to? Moi koledzy mają za Chrystusa ponieść śmierć, a ja miałbym stchórzyć? – odpowiedź młodego człowieka była jednoznaczna. Dołączył do swoich przyjaciół i przed śmiercią wyznał wiarę słowami: „Niech żyje Chrystus Król” (por. ks. Wincenty Zaleski, „Rok kościelny”, t. 2, Warszawa 1993, s. 547).

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję